Baby pruskie

Fot. Pumeks, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Antropomorficzne rzeźby wykute w kamieniu, zwane babami kamiennymi, były charakterystycznymi wczesnośredniowiecznymi zabytkami z ziem zamieszkiwanych przez Prusów. Znano kilkanaście takich posągów, odkrytych przede wszystkim na terenach plemiennych Pomezanów i Bartów. Nazwa tych rzeźb w języku polskim – „baba” – zaczerpnięta została z języków ludów stepowych, w których oznaczała przodka, praojca etc.

Prymitywnie wykonane rzeźby z terenów pruskich były niższe niż żywi ludzie. Przedstawiały mężczyzn, często z wąsami lub brodami. Na większości posągów wyryte były rogi do picia, czasami także broń i elementy stroju. Analizy wyobrażeń mieczy, włóczni czy naszyjników wskazują, że rzeźby powstały około XI–XII wieku. Niewykluczone, że ich pojawienie się na terenach pruskich należy wiązać z wpływami wikińskimi, a pierwowzorów szukać na stepach południowo-wschodniej Europy. Baby kamienne były niewątpliwie związane z sacrum. Najprawdopodobniej przedstawiały zasłużonych zmarłych wojów lub kapłanów, od których żyjący oczekiwali opieki lub pośrednictwa w kontaktach z zaświatami i bogami.

Po zakończeniu podboju ziem pruskich przez Krzyżaków w końcu XIII wieku, stare posągi były wykorzystywane jako kamienie graniczne, a niewykluczone, że także jako symbole pogańskich „saracenów” w grach rycerskich. Antropomorficzne rzeźby weszły do folkloru dawnych ziem pruskich. W świetle podań ludowych baby miały być ludźmi, którzy za swoje grzechy i przewinienia zostali zamienieni w kamienie.

Wraz z powstaniem współczesnego muzealnictwa i konserwatorstwa, dostrzeżono znaczenie bab kamiennych i zdecydowano o ich ochronie. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XIX wieku Hugo Conwentz, dyrektor Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego, podjął decyzję o przewiezieniu do Gdańska czterech posągów z ówczesnego powiatu suskiego. Stanęły one w przednim ogrodzie ówczesnego muzeum przy ul. Rzeźnickiej. Szczęśliwie przetrwały zniszczenie Gdańska w 1945 roku i ostatecznie w 1963 roku trafiły na Długie Pobrzeże.

 

Baba pruska z Gałdowa/Jędrychowa 

BABA z GAŁDOWA/JĘDRYCHOWA

Antropomorficzna wczesnośredniowieczna rzeźba sakralna z pruskiej Pomezanii. Przedstawia zasłużonego przodka albo też bóstwo. Najpewniej początkowo posąg był dużo wyższy. Na zwietrzałej powierzchni posągu dostrzec można zarys lewej ręki dzierżącej laskę, pałkę lub maczugę, a poniżej górną cześć miecza. Widoczny jest róg do picia. W latach dwudziestych XX wieku zaznaczone były jeszcze oczy.

Przypominający człowieka głaz został wymieniony w 1401 roku w dokumentach krzyżackich jako Święty Kamień (heiligen Stein). Był on traktowany jako znak graniczny między wsiami Gałdowo i Jędrychowo w pow. iławskim. W 1887 roku został przewieziony do Gdańska.

 

Baba pruska z Susza/Rożnowa/Bronowa 

BABA z SUSZA/ROŻNOWA/BRONOWA

Antropomorficzna wczesnośredniowieczna rzeźba sakralna z pruskiej Pomezanii. Przedstawia zasłużonego przodka albo też bóstwo. Na zerodowanej powierzchni głowy słabo widoczne są oczy, nos i usta. Szpiczasto uformowana głowa może wskazywać na stożkowy hełm. Dobrze widoczne są ręce – być może lewa dłoń dzierżyła kiedyś laskę lub pałkę. Nad prawą dłonią symbol rogu do picia, wykonany w innej stylistyce niż pozostałe ryty na posągu.

Posąg stał na styku granic trzech miejscowości Susz, Rożnowo i Bronowo w pow. iławskim. W 1887 roku został przewieziony do Gdańska.

 

Baba pruska z Susza/Nipkowia 

BABA z SUSZA/NIPKOWIA

Antropomorficzna wczesnośredniowieczna rzeźba sakralna z pruskiej Pomezanii. Przedstawia zasłużonego przodka albo też bóstwo. Na posągu wyraźnie wyrzeźbiono szczegóły twarzy – oczy, nos, usta, wąsy i brodę. W prawej ręce zaznaczono róg do picia, a przez lewą „przewieszono” miecz.

Posąg stał nad Jeziorem Suskim, na granicy dwóch miejscowości Susz i Nipkowie w pow. iławskim. Krótko po 1889 roku został przewieziony do Gdańska.

W lokalnym folklorze rzeźbę zwano Mnichem (Mönch), w pobliżu miejsca jej ustawienia znajdowała się także Mnisza Karczma (Mönchkrug).

 

Baba pruska z Mózgowa/Laseczna 

BABA z MÓZGOWA/LASECZNA

Antropomorficzna wczesnośredniowieczna rzeźba sakralna z pruskiej Pomezanii. Przedstawia zasłużonego przodka albo też bóstwo. Wśród tzw. bab posiada najbardziej rozbudowane urzeźbienie powierzchni. Oprócz szczegółów twarzy i rąk, dostrzec można róg do picia, naszyjnik, włócznię z charakterystycznym grotem oraz maczugę, buławę lub szamańską laskę. Na plecach być może zaznaczono kolistą tarczę. Ponadto na bokach wyrzeźbiony jest miecz oraz postać z rękoma w geście modlitewnym.

Od „niepamiętnych czasów” posąg stał, na granicy wsi Mózgowo i Laseczno w pow. iławskim. W 1889 roku został ściągnięty z niewielkiego kopca zwanego Kaninchenberg (Królicza Góra) i przewieziony do Gdańska.

Rzeźba nazywana była Bluźniercą (Gotteslästerer) lub Bluźniercą z Mózgowa (Gotteslästerer aus Mosgau). W świetle podań ludowych był to bogaty posiadacz ziemski, który rozzłościł się na Pana Boga za deszcz w trakcie żniw. W napadzie szału zaczął strzelać w niebo z rewolweru, czym wywołał burzę. Został trafiony piorunem i skamieniał, tak, że tylko mógł mrugać oczami „jak ze szkła”. Żona nieszczęśnika pytała w liście cesarza, co ma zrobić z zamienionym w kamień mężem. Władca polecił jego pochowanie, ale w żaden sposób posągu nie udawało się zakopać. Wywożony z pola w cudowny sposób wracał na swoje miejsce. Cesarz nie zgodził się na otoczenie rzeźby płotkiem, żeby można ją było traktować jako pomnik, bowiem temu, kto bluźnił wobec Pana Boga nie należy się podziw. Posąg pozostawiono więc w polu jako przestrogę.

 

Oprac.: dr Jerzy Marek Łapo – historyk, archeolog, etnograf, kulturoznawca, badacz dziejów Mazur

SKŁAD, ŁAMANIE, DRUK

Muzeum świadczy usługi w zakresie prac redakcyjnych wszelkiego rodzaju wydawnictw.

 

Warunki do uzgodnienia.

Urodziny i imprezy okolicznościowe

IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE NA GRODZISKU W SOPOCIE

Na terenie Grodziska można zorganizować imprezę w konwencji średniowiecznej uczty, na przykład wesele albo spotkanie integracyjne. Takie wydarzenia odbywają się po godzinie 18:00. Cena: 400 zł za 1 godzinę. Za czas trwania imprezy uznaje się czas deklarowany. Nie jest brany pod uwagę czas ewentualnych opóźnień organizacyjnych. W przypadku przekroczenia deklarowanego czasu trwania imprezy – koszt będzie naliczany za każde rozpoczęte 30 minut (200 zł). Imprezę można urozmaicić dodatkowymi atrakcjami, np.: pokazem uzbrojenia i walk, zabawami plebejskimi, koncertem muzyki dawnej i tańcami. Koszty atrakcji dodatkowych zależą od liczby uczestników i są ustalane indywidualnie.

Można też zorganizować urodziny dla dzieci, w godzinach pracy Grodziska. Maksymalna liczba uczestników: 25 dzieci i 5 dorosłych. Cena: 500 zł za 3 godziny. Za każdą kolejną rozpoczętą godzinę obowiązuje dopłata: 200 zł do godz. 17:00 lub 300 zł po godz. 17:00. Więcej informacji o urodzinach na Grodzisku: https://archeologia.pl/grodzisko-sopot/urodziny-na-grodzisku-w-sopocie.

UWAGA, ze względu na zabytkowy charakter obiektu, wszystkich uczestników imprezy obowiązuje przestrzeganie regulaminu muzeum!

Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie: 58 340 66 00.


URODZINY W BŁĘKITNYM BARANKU – UWAGA! OBECNIE NIECZYNNY

Koszt: 400,00 zł
Maksymalna ilość uczestników: 25 dzieci
Miejsce: Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew" w Spichlerzu "Błękitny Baranek"
przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku

Przebieg:
- warsztaty - zwiedzanie wystaw CEA "Błękitny Lew" z elementami zabaw i konkursów, prowadzone przez pracownika muzeum (zabawy dostosowane do wieku dzieci, miejsce: wystawy w spichlerzu, "salka edukacyjna")
- "Mały Archeolog" (wykopaliska archeologiczne w piaskownicy, opisywanie zabytków, rysowanie)
- "Młody Indiana Jones" (dzieci jako podróżnicy-naukowcy otrzymują zadania do wykonania w spichlerzu)
- krzyżówki, kolorowanki, puzzle
- konsumpcja w Tawernie (catering i dekoracje we własnym zakresie)

Uwagi:
- rezerwacji terminu należy dokonać co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem,
- wszelkie dekoracje należy mocować bez użycia gwoździ,
- naczynia i sztućce do poczęstunku należy przygotować we własnym zakresie i zabrać po zakończeniu imprezy,
- ze względu na specyficzny charakter obiektu rodzice organizujący urodziny zobowiązani są:
- poinformować swoich gości o zasadach zachowania w muzeum
- zapewnić minimum 3 dorosłych opiekunów, odpowiedzialnych za dzieci w trakcie trwania zajęć

Ze względu na drewnianą konstrukcję spichlerza, w którym mieści się muzeum i obecność czujników przeciwpożarowych nie ma możliwości zapalania świeczek na torcie.

Wynajem pomieszczeń

POKOJE GOŚCINNE 

Lokalizacja

Muzeum świadczy usługi w zakresie wynajmu pokoi gościnnych w budynku przy ul. Rycerskiej 9.
Dogodne położenie kamienicy w centrum Starego Gdańska daje możliwość korzystania z atrakcji turystycznych Starówki.

Rodzaje i wyposażenie pokoi

Dysponujemy pokojami jednoosobowym i dwuosobowymi w kompleksie z holem, łazienką i kuchnią.
Do dyspozycji gości jest lodówka, kuchenka i czajnik elektryczny. Sieć Wi-Fi pozwala na korzystanie z Internetu.
Ponadto, budynek posiada całodobową portiernię.

Parking

Istnieje możliwość skorzystania z muzealnego parkingu w cenie noclegu.

Doba hotelowa

Doba hotelowa w pokoju gościnnym trwa od godz. 15.00 do 12.00 dnia następnego.
Opłata za nocleg w pokojach gościnnych:

  • w m-cach IV-IX w kwocie 120,00 zł brutto za osobę za dobę,
  • w m-cach  X-III w kwocie 100,00 zł brutto za osobę za dobę.

Zniżki

Dla pracowników muzeów oraz placówek naukowych i kulturalnych ustalona zostaje zniżka w wysokości 50% od kwoty wyjściowej.
Dla dzieci do lat 3 śpiących z rodzicami - nocleg jest bezpłatny. Dla dzieci do lat 12 - ustalona zostaje zniżka w wysokości 50% od kwoty wyjściowej.

Rezerwacja

W celu rezerwacji pokoju proszę o kontakt z kierownikiem administracyjno-gospodarczym,
tel. (58) 322-21-44,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GALERIA POKOI GOŚCINNYCH

REGULAMIN KORZYSTANIA Z POKOI GOŚCINNYCH W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W GDAŃSKU (.docx 25,3 KB)

 

 

SALA KONFERENCYJNA W DOMU PRZYRODNIKÓW

Lokalizacja

Muzeum świadczy usługi w zakresie wynajmu sali konferencyjnej mieszczącej się na parterze Gmachu Głównego Muzeum Archeologicznego (tzw. Dom Przyrodników) przy ul. Mariackiej 25/26.

Przeznaczenie, rozmiar i wyposażenie

Sala przystosowana jest do działalności konferencyjnej, szkoleń, spotkań, pokazów, koncertów.
Jej powierzchnia wynosi ok. 100 m². Posiada 117 miejsc w układzie kinowym.
Ponadto, sala wyposażona jest w sprzęt audiowizualny i nagłaśniający.

Koszt wynajęcia

Koszt wynajęcia sali konferencyjnej to 123 zł/1h (brutto).

Kontakt

Osoby zainteresowane wynajęciem sali prosimy o kontakt z kierownikiem administracyjno-gospodarczym,
tel. (58) 322-21-44,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

SALA KOLUMNOWA W DOMU PRZYRODNIKÓW

Lokalizacja

Muzeum świadczy usługi w zakresie wynajmu sali kolumnowej mieszczącej się na poziomie -1 Gmachu Głównego Muzeum Archeologicznego (tzw. Dom Przyrodników) przy ul. Mariackiej 25/26.

Przeznaczenie, rozmiar i wyposażenie

Sala przystosowana jest do działalności konferencyjnej, szkoleń, spotkań, pokazów, koncertów, imprez okolicznościowych. Jej powierzchnia wynosi ok. 150 m². Do dyspozycji mamy 60 krzeseł wolnostojących oraz 5 stołów bankietowych. Sala nie jest wyposażona w sprzęt audiowizualny i nagłaśniający.

Koszt wynajęcia

Koszt wynajęcia sali kolumnowej to 123 zł/1h (brutto).

Kontakt

Osoby zainteresowane wynajęciem sali prosimy o kontakt z kierownikiem administracyjno-gospodarczym,
tel. (58) 322-21-44,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

SALA KONFERENCYJNA W CENTRUM EDUKACJI ARCHEOLOGICZNEJ „BŁEKITNY LEW”

Lokalizacja

Muzeum świadczy usługi w zakresie wynajmu sali konferencyjnej znajdującej się na parterze zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” przy ul. Chmielnej 53.

Przeznaczenie, rozmiar i wyposażenie

W sali możliwa jest organizacja konferencji oraz różnych imprez okolicznościowych.
Sala posiada duże rozmiary – jej powierzchnia, przedzielona drewnianą konstrukcją nośną w postaci słupów, wynosi aż 280 m².
Sala wyposażona jest w sprzęt audiowizualny (rzutnik firmy BENQ SIEMENS z ekranem 220 cm x 300 cm) i nagłaśniający.
Dodatkowo, na stałym wyposażeniu sali znajduje się: 12 stołów drewnianych o wymiarach 200 cm x 80 cm, 24 drewniane ławy o długości 200 cm oraz 80 krzeseł.
Dostępne jest również zaplecze kuchenne oraz drewniany bar.

Koszt wynajęcia

Koszt wynajęcia sali konferencyjnej to 123 zł/1h (brutto)

Usługi archeologiczne

Inwestycje w zabytkowych aglomeracjach miejskich i pozamiejskich, zarówno szerokoprzestrzenne, jak i liniowe, wymagają kompleksowego i specjalistycznego wsparcia archeologicznego. Dlaczego warto zaufać Muzeum Archeologicznemu w Gdańsku?

Archeologia dla inwestycji - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

DOŚWIADCZENIE
Stanowimy zgrany i sprawny zespół złożony z archeologów, konserwatorów i dokumentalistów.

TECHNOLOGIA
Dysponujemy nowoczesną aparaturą pomiarową.

ELASTYCZNOŚĆ
Dostosowujemy się do planu inwestycji, szanując Twój czas i pieniądze. Przejmiemy wszelkie obowiązki związane z pracami archeologicznymi. Zapewnimy komunikatywną i efektywną współpracę przy minimum formalności.

KONKURENCYJNE CENY
Korzystamy ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w zakresie świadczonych usług archeologicznych. Wystawiamy faktury VAT.

BEZPIECZEŃSTWO
Na stałe współpracujemy ze specjalistami z zakresu BHP. Posiadamy polisę OC obejmującą świadczone przez nas usługi.

 


Pobierz ulotkę "Archeologia dla inwestycji" [format: PDF, rozmiar pliku: 1 MB]


 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
ul. Mariacka 25/26, 80-833 Gdańsk
tel.: 58 322 21 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.archeologia.pl

 

USŁUGI ARCHEOLOGICZNE

Badania archeologiczne

Nasze Muzeum od początku swojej działalności brało czynny udział w badaniach archeologicznych najważniejszych gdańskich i pomorskich stanowisk, rozwijając praktykę, zdobywając doświadczenie w pozyskiwaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu zabytków poprzez publikacje i wystawy. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w zakresie organizowania oraz wykonywania badań terenowych w postaci:

• prospekcji powierzchniowych – polegających na penetracji określonego terenu w poszukiwaniu dawnych śladów działalności człowieka,
• badań wykopaliskowych – których podstawowym celem jest metodyczne odsłonięcie obiektów nieruchomych, rejestracja i analiza ich kontekstu kulturowego oraz ich eksploracja.

Wykopaliska realizujemy na stanowiskach niezagrożonych zniszczeniem (wykopaliska badawcze), jak również na spotykanych znacznie częściej – zagrożonych zniszczeniem w związku z realizacją prac budowlanych lub rolnych (wykopaliska ratownicze). Od lat towarzyszymy dużym i małym inwestycjom w zabytkowych aglomeracjach miejskich i pozamiejskich, podczas realizacji inwestycji szerokoprzestrzennych jak również liniowych – związanych z budową infrastruktury terenowej. W zależności od rodzaju inwestycji i wytycznych konserwatora zabytków, prowadzimy wykopaliska wyprzedzające – takie, po zakończeniu których realizowana jest inwestycja – oraz tzw. nadzory archeologiczne, prowadzone równolegle z inwestycją.

Zdobyte doświadczenie oraz znajomość procedur administracyjnych i konserwatorskich pozwala nam dostosować się do zmieniających się wymogów formalno-prawnych (przepisy ustawowe, zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego) oraz indywidualnych wymogów projektu inwestycji. Deklarujemy ścisłą współpracę z konserwatorem zabytków, inwestorem i wykonawcą robót.

Badania wykopaliskowe rozpoczynamy od kwerendy archiwalnej, uzyskując komplet informacji o typie stanowiska, jego chronologii oraz poprzednich odkryciach na jego obszarze. Pozwala to na dobranie odpowiedniej metody badawczej, określenie wymaganego zakresu prac i kosztu badań. Pomocna jest tu dokumentacja naukowa (gromadzona przez lata w naszym archiwum) sporządzana podczas badań archeologicznych, w skład której wchodzą opracowania, ekspertyzy, analizy oraz dokumentacja kartograficzna stanowisk, głównie z woj. pomorskiego.

Dysponujemy nowoczesnym magazynem do przechowywania zabytków z badań archeologicznych, co stanowi jeden z ustawowych warunków uzyskania pozwolenia na badania. Pozyskane zabytki mogą również zostać zakonserwowane w naszej pracowni, a działy merytoryczne wykonają ich analizę i opracowanie.

OFERTA

Etap przygotowawczy

- przygotowywanie wniosków dla inwestorów o uzyskanie pozwolenia na badania wraz z wymaganymi załącznikami w postaci map i programu badań archeologicznych,
- kwerenda archiwalna na temat stanowisk archeologicznych,
- kosztorysowanie wykopalisk.

Badania terenowe

- organizowanie i wykonanie terenowych badań archeologicznych w trybie badań ratowniczych, sondażowych, powierzchniowych i badań systematycznych oraz nadzorów archeologicznych towarzyszących inwestycjom, na obszarach stanowisk archeologicznych oraz zabytkowych układów urbanistycznych,

- organizowanie i prowadzenie nadzorów archeologicznych w trakcie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych,

- organizowanie odpowiedniego sprzętu, narzędzi oraz bazy socjalnej i zabezpieczenie terenu wykopalisk.

Badania „gabinetowe”

- inwentaryzowanie, katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych muzealiów i materiałów dokumentacyjnych,

- opracowywanie wyników badań archeologicznych oraz sporządzanie sprawozdań i opinii z terenowych badań archeologicznych,

- przyjmowanie do magazynu materiałów archeologicznych z badań,

- konserwacja zabytków archeologicznych.

Oferujemy krótkie terminy prac, konkurencyjne ceny oraz komunikatywną i efektywną współpracę.

Kontakt

Zakres i harmonogram prac do uzgodnienia w sekretariacie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Zapytania w sprawie badań archeologicznych prosimy kierować na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

DZIAŁ KONSERWACJI MAG

Początki Działu

Muzealna pracownia konserwacji istnieje niemal od początku działalności Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Przez długi czas zajmowano się w niej głównie konserwacją zabytków metalowych i ceramicznych.

Rozbudowa Działu

Sytuacja zmieniła się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. To właśnie wtedy na terenie Gdańska zaczęto prowadzić intensywne ratownicze badania archeologiczne, czyli badania wykonywane w miejscach zagrożonych zniszczeniem potencjalnych stanowisk archeologicznych – badania te były związane z licznymi inwestycjami budowlanymi.
W wyniku prac wykopaliskowych wydobyto setki tysięcy zabytków, nie tylko metalowych czy ceramicznych, ale również ogromne ilości zabytków wykonanych z surowca organicznego (drewno, skóra, wełna).
W odpowiedzi na taką ilość zabytków, Pracownia Konserwacji musiała zmienić swój profil, zwiększono także skład osobowy. Co więcej, rozszerzono bazę sprzętową – Muzeum uzyskało dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowych urządzeń. Nabyto tzw. liofilizator (maszyna do specjalnego suszenia zabytków) oraz piaskarkę. Przedmioty te umożliwiły poprawę wydajności i jakości prac konserwatorskich.

Czym Dział zajmuje się obecnie?

Po przeprowadzeniu modernizacji Dział zajmuje się konserwacją zabytków: metalowych (żelazo, srebro, miedź i jej stopy, ołów, cynk, cyna i inne), ceramicznych, drewnianych, skórzanych, tekstylnych czy wykonanych z kości i poroża.
Zabiegom rekonstruktorskim poddawane są głównie naczynia ceramiczne oraz w miarę możliwości pozostałe obiekty.
Wykonujemy również konserwację zabytków łączących różne rodzaje materiałów (np. metal z drewnem, skóra z drewnem, skóra z metalem itp.).
Przedmiotem naszych prac są zabytki pochodzące z badań przeprowadzonych samodzielnie przez Muzeum, a także w porozumieniu z innymi instytucjami.
Nasza działalność obejmuje opiekę konserwatorską nad zbiorami znajdującymi się na wystawach i w magazynach. W zakres tej opieki wchodzą zabiegi konserwatorskie, jak i szeroko rozumiana profilaktyka. W ramach tej ostatniej konserwatorzy dokonują oceny stanu zachowania obiektów zabytkowych znajdujących się w magazynach, na ekspozycjach oraz użyczanych na wystawy czasowe do innych instytucji. Dbają również o bezpieczeństwo zabytków podczas transportu i przy organizacji wystaw, monitorując ich stan, warunki ekspozycji oraz przechowywania.

Proces konserwacji

Celem procesu konserwacji w przypadku zabytków archeologicznych jest usunięcie przyczyn destrukcji, stabilizacja i zabezpieczenie przed postępującym niszczeniem.
W pracowni zabytki są opisywane i fotografowane, poddawane oczyszczaniu chemicznemu i mechanicznemu, wzmacnianiu struktury, ostatecznie zaś – rekonstrukcji.
Praca konserwatora zabytków jest bardzo czasochłonna, wymaga precyzji i zdolności manualnych. Jednocześnie przynosi sporą satysfakcję – konserwator ratuje zabytki, ofiarowując im niejako „drugie życie”.

Inne formy działalności

Pracownicy Działu Konserwacji wykonują także badania technologiczno-konserwatorskie oraz współpracują z wieloma instytucjami naukowymi.
Dział Konserwacji prowadzi ponadto praktyki studenckie oraz staże.

PRACOWNIA DIGITALIZACJI MAG

Nowoczesna archeologia

Kadra naszej Pracowni w ciągu osiemnastu lat zdobywała doświadczenie w kraju i za granicą (współpracowaliśmy m.in. z British Museum of London). Stale podwyższaliśmy swoje kwalifikacje i szukaliśmy kreatywnych rozwiązań. Efektem tego jest wypracowanie oryginalnego modelu pracy w dziedzinie wykonywania cyfrowej dokumentacji archeologicznej.

Nowoczesne rozwiązania

Stosując rozwiązania zaczerpnięte ze współczesnej geodezji i kartografii (urządzenie do pomiaru terenu Total Station, GPS), a także używając narzędzi funkcjonujących w środowisku CAD/GIS (graficzne aplikacje stosowane do analiz przestrzennych), staliśmy się prekursorami nowoczesnego podejścia do archiwizacji i polowej dokumentacji rysunkowej.

Nowoczesne standardy

W 2015 roku, dzięki przystąpieniu do programu Ministra Kultury „Kultura+, priorytet Digitalizacja”, jeszcze bardziej podnieśliśmy standardy naszej pracy, rozpoczynając wdrażanie europejskich norm w zakresie gromadzenia i prezentacji danych.

Co oferujemy?

W zakres komercyjnej oferty Pracowni Digitalizacji MAG wchodzi:

1. Wykonywanie planów wysokościowych terenu objętego pracami archeologicznymi: rzeźba terenu, mapa sytuacyjna itp.
2. Szybka dokumentalizacja zarysów wykopów, reliktów architektury w terenie: rysowanie ciągów murów, elementów drewnianych itp. za pomocą Total Station wraz ze studyjną obróbką.
3. Zakładanie siatki koordynatów w terenie: punkty rozproszone lub ułożone w szyku (siatka arowa itp.).
4. Pomiar kubatury wyeksplorowanych warstw dla potrzeb rozliczeniowych.
5. Wektoryzacja skanów dokumentacji polowej.
6. Wykonywanie złożeń zwektoryzowanych planów do postaci map odbiorowych, sprawozdań, publikacji.

Dział CIA Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz wchodzące w jego skład pracownie Fotografii i Digitalizacji świadczą usługi digitalizacyjne w zakresie:
1. Pomiarów tachimetrem elektronicznym na stanowisku archeologicznym:
- opracowanie pomiarów na potrzeby wykonania map wysokościowych, podziałów arowych, siatki punktów, planigrafii zabytków,
- tyczenie, wznawianie utraconych danych terenowych.
2. Skanowanie i digitalizacja archeologicznej dokumentacji polowej:
- pracownia skanuje dokumentację w formatach do A-0,
- digitalizacja oraz tworzenie map odbywa się w środowisku AutoDesk oraz Esri.
3. Studyjnej i polowej fotografii zabytków:
- pracownia fotografii wykonuje studyjne zdjęcia cyfrowe zabytków, zgodnie z zaleceniami NIMOZ dotyczącymi digitalizacji zbiorów.

 

 

URODZINY I INNE IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE W ODDZIAŁACH MAG

Koszt: 400 zł
Maksymalna ilość uczestników: 25 dzieci + 5 opiekunów dorosłych
(powyżej limitu będą sprzedawane bilety wstępu na Grodzisko: bilet normalny – 8 zł, bilet ulgowy – 6 zł)
Zbiórka uczestników: Pawilon Wystawienniczo-Edukacyjny skansenu, ul. Haffnera 63

Przebieg:

- powitanie gości połączone z gawędą na temat grodu sopockiego
- prezentacja uzbrojenia wczesnośredniowiecznego
- strzelanie z łuku
- ognisko (kiełbaski we własnym zakresie)
- poczęstunek (wyżywienie we własnym zakresie)
- dwie zabawy do wyboru: pogoń za lisem, przeciąganie liny, bieg wojownika, rzut podkową
- tort (we własnym zakresie)
- warsztaty garncarskie
- pożegnanie gości

Istnieje możliwość modyfikacji scenariusza!

Uwagi:

- impreza urodzinowa przeznaczona jest dla dzieci powyżej 5 roku życia,
- rezerwacji terminu należy dokonać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem,
- w okresie od maja do października urodziny odbywają się w dwóch terminach: 11:00 – 14:00 i 15:00 – 18:00,
- osoby organizujące imprezę muszą zapewnić od 2 do 5 dorosłych opiekunów, odpowiedzialnych za dzieci w trakcie trwania urodzin,
- poczęstunek, napoje, naczynia, sztućce i dekoracje prosimy przygotować we własnym zakresie i zabrać po zakończeniu urodzin,
- dekoracje należy mocować bez użycia gwoździ,
- wszelkie dodatkowe atrakcje muszą być wcześniej uzgodnione,
- organizatorzy mogą przybyć 30 min szybciej przed planowaną imprezą, w celu przygotowania urodzin,
- miejscem zbiórki, a także odbioru uczestników jest Pawilon Wystawienniczo-Edukacyjny,
- czas trwania urodzin maksymalnie 3 godziny – czas liczony jest od godziny zamówionej. Ewentualne przedłużenie czasu trwania imprezy do uzgodnienia – płatne za każdą godzinę 200 zł do godziny 18:00, po godzinie 18:00 – 300 zł,
- scenariusz może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz liczbę uczestników,
- ze względu na specyficzny charakter obiektu rodzice organizujący urodziny zobowiązani są poinformować swoich gości o zasadach zachowania się w muzeum i o konieczności przestrzegania Regulaminu Grodziska. Obowiązuje bezwzględny zakaz picia alkoholu.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Na terenie Grodziska istnieje możliwość zorganizowania imprezy okolicznościowej w konwencji średniowiecznych uczt i w klimacie wczesnośredniowiecznego grodu np.: wesela, urodzin czy spotkania integracyjnego. Spotkania odbywają się po godzinie 18.00

Koszt: 400 zł za 1 godz.

Za czas trwania imprezy uznaje się czas deklarowany. Nie jest brany pod uwagę czas ewentualnych opóźnień organizacyjnych. W przypadku przekroczenia deklarowanego czasu trwania imprezy – koszt będzie naliczany za każde rozpoczęte 30min (200 zł).

Istnieje możliwość wcześniejszego przybycia organizatorów w celu przygotowania obiektu na czas trwania imprezy.

Istnieje możliwość urozmaicenia imprezy dodatkowymi atrakcjami np.: pokazem uzbrojenia i walk, zabawami plebejskimi, koncertem muzyki dawnej i tańcami. Koszt tych atrakcji uzależniony jest od liczby uczestników i ustalany jest indywidualnie.

UWAGA!!! Ze względu na zabytkowy charakter obiektu obowiązuje całkowite przestrzeganie regulaminu Muzeum. 
Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie - tel. (58) 340-66-00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Koszt: 400,00 zł
Maksymalna ilość uczestników: 25 dzieci
Miejsce: Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew" w Spichlerzu "Błękitny Baranek"
przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku

Przebieg:

- Warsztaty - zwiedzanie wystaw CEA "Błękitny Lew" z elementami zabaw i konkursów, prowadzone przez pracownika muzeum (zabawy dostosowane do wieku dzieci, miejsce: wystawy w spichlerzu, "salka edukacyjna") - "Mały Archeolog" (wykopaliska archeologiczne w piaskownicy, opisywanie zabytków, rysowanie)
- "Młody Indiana Jones" (dzieci jako podróżnicy-naukowcy otrzymują zadania do wykonania w spichlerzu)
- "krzyżówki, kolorowanki, puzzle

- Konsumpcja w Tawernie (catering i dekoracje we własnym zakresie)

Uwagi:

- Rezerwacji terminu należy dokonać co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem
- Wszelkie dekoracje należy mocować bez użycia gwoździ
- Naczynia i sztućce do poczęstunku należy przygotować we własnym zakresie i zabrać po zakończeniu imprezy
- Ze względu na specyficzny charakter obiektu rodzice organizujący urodziny zobowiązani są: - poinformować swoich gości o zasadach zachowania w muzeum
- zapewnić minimum 3 dorosłych opiekunów, odpowiedzialnych za dzieci w trakcie trwania zajęć

- Ze względu na drewnianą konstrukcję spichlerza, w którym mieści się muzeum i obecność czujników przeciwpożarowych nie ma możliwości zapalania świeczek na torcie.

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności