Zapraszamy na wystawę “RZEMIEŚLNICY CZY ARTYŚCI? OZDOBY KOBIECE Z POMORZA U SCHYŁKU STAROŻYTNOŚCI”

plakat rzemieslnicy czy artysci

21 listopad 2015 – 10 kwietnia 2016 roku

Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26

Na wystawie eksponowane są unikatowe wyroby Gotów, którzy w pierwszych wiekach naszej ery przybyli ze Skandynawii na tereny północnej i środkowej Polski. Archeolodzy badający na terenie Pomorza cmentarzyska z tego okresu odkrywają w grobach, zazwyczaj kobiecych, piękne egzemplarze biżuterii i ozdobnych części stroju. Zachwycając się owymi precjozami, zastanawiają się nieraz, czy ich wykonawcy byli jedynie niezwykle zdolnymi rzemieślnikami, czy może już artystami. Przedmioty te są w literaturze archeologicznej określane mianem rzemiosła artystycznego – podziwiając je, należy położyć nacisk na to ostatnie słowo. 

W okresie wpływów rzymskich sprzyjające warunki ekonomiczne, w dużym stopniu związane z możliwością kontaktów z Imperium Romanum, spowodowały szybkie bogacenie się społeczności Barbaricum. Uwidoczniło się to w używanej wówczas biżuterii i ozdobnych częściach stroju, szczególnie kobiecego, często wykonanych ze szlachetnych kruszców.
Przedmioty te, oprócz przeznaczenia praktycznego (spinanie i podtrzymywanie szat), pełniły zapewne także funkcje talizmanów związanych z wierzeniami i magią. Były to jednak przede wszystkim piękne ozdoby, w których lubowały się ówczesne mieszkanki naszych ziem. Moda ulegała stosunkowo częstym zmianom, co obecnie ułatwia archeologom określenie, z jakiego dokładnie okresu pochodzą badane groby.

Przedstawiamy Państwu nigdzie dotąd nieprezentowane zabytki pochodzące z badań prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku na stanowiskach w Kamienicy Szlacheckiej, Opaleniu, Pruszczu Gdańskim, Różynach i Ulkowach. Poza samymi ozdobami pokazano kilka wybranych pochówków wraz z rekonstrukcjami postaci zmarłych kobiet oraz przedmiotami znalezionymi w grobach. Część wystawy poświęcono technikom pracy stosowanym przez ówczesnych brązowników i złotników.

Wernisaż: 17 listopada 2015, godz. 12.00
Termin: 21 listopad 2015 – 10 kwietnia 2016
Miejsce ekspozycji: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariacka 25/26
Kurator: Małgorzata Tuszyńska

Wstęp na wystawę w cenie biletu uprawniającego do zwiedzania Muzeum.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.