“Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat” – pobierz bezpłatny e-book

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku udostępnia cyfrową publikację: „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat” / „Die Bewohner von Pruszcz Gdański vor 2 Tausend Jahren”.

Książka została wydana w 2021 roku przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Towarzyszyła wystawie prezentowanej w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Publikację sfinansował Urząd Miasta Pruszcz Gdański.

Kuratorką wystawy i autorką tekstów jest dr Aleksandra Pudło.

W sumie, w mieście i okolicach zarejestrowano dotąd ponad 50 stanowisk archeologicznych! Większość z nich stanowią osady, co wskazuje, że na terenie Pruszcza Gdańskiego przez tysiąclecia istniały odpowiednie warunki do życia człowieka. Sprzyjało temu położenie geograficzne: równinne tereny stożka napływowego, bliskość cieków i zbiorników wodnych, a także bogate w zwierzynę lasy i żyzne gleby […]. Wśród odnotowanych stanowisk nie zabrakło również cmentarzysk, które jak wiadomo budzą największe emocje. Stanowią one swoistą skarbnicę wiedzy o dawnych społecznościach, ich zwyczajach, statusie społecznym, kulturze materialnej, warunkach życia i pochodzeniu. Właśnie materiał kostny pozyskany z trzech największych cmentarzysk w Pruszczu Gdańskim stanowi podstawę niniejszej publikacji.

Aleksandra Pudło
fragment wstępu do książki

Mieszkancy_Pruszcza_Gdanskiego-e-book

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.