Co jedli i jak gotowali dawni gdańszczanie? Najświeższe odkrycia o gdańskiej kuchni z wykopalisk archeologicznych

W południowej fosie Głównego Miasta w Gdańsku archeolodzy odkryli (w latach 2011–2012) ponad 22 tysiące fragmentów naczyń i kolekcję metalowych sprzętów kuchennych. Ten zespół zabytków świadczy o preferencjach konsumenckich gdańskich mieszczan w okresie nowożytnym. Innymi słowy, dzięki badaniom archeologicznym dowiadujemy się, co i jak jedli gdańszczanie, począwszy od XVI wieku.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na popularnonaukowe wystąpienie połączone z pokazem, którego tematem będzie nowożytna kuchnia gdańska. Wystąpi Aleksandra Kucharska – muzealniczka i rekonstruktorka kulinarna, współautorka (z Katarzyną Fiszer) książki „Smaki Gdańska” (2022).

Jest to przedsmak nowej wystawy przygotowywanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w ramach większego projektu pod nazwą: „Zza miedzy i zza morza – kuchnia i stół gdański w świetle badań archeologicznych południowej fosy Głównego Miasta”.

Co jedli i jak gotowali dawni gdańszczanie? Wystąpienie Aleksandry Kucharskiej

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

16 listopada 2023 r.

początek o godzinie 17:00

wstęp wolny

nie trzeba się zapisywać

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Znak MAG

Zza miedzy i zza morza – kuchnia i stół gdański w świetle badań archeologicznych południowej fosy Głównego Miasta

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.