Dr Jamel Hajji opowie o zabytkach archeologicznych z Tunezji

Mustis (Tunezja), fot. Touzrimounir (CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons)

Starożytne miasta Mactaris i Mustis, leżące na terenie dzisiejszej Tunezji, skrywają wiele tajemnic. Ich historia sięga czasów numidyjskich i rzymskich. Badając pozostałości dawnych zabudowań i odczytując stare inskrypcje, członkowie misji archeologicznej odkrywają prawdę o codziennym życiu dawnych mieszkańców północnoafrykańskich miast. Zapraszamy w podróż do starożytnego świata! Naszym przewodnikiem będzie dr Jamel Hajji.

W trakcie spotkania w Spichlerzu “Błękitny Baranek” dr Hajji opowie o specyfice pracy konserwatorskiej i badawczej związanej z zagospodarowaniem stanowisk archeologicznych oraz przedstawi najciekawsze kreacje ruin antycznych tunezyjskiego interioru.

Dr Jamel Hajji – Inspektor Służby Starożytności ds. Badań Archeologicznych i Historycznych w Institut National du Patrimoine w Tunezji. Wraz z prof. Tomaszem Waliszewskim z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego kieruje archeologicznymi pracami wykopaliskowymi w antycznym mieście Mustis, w ramach realizacji grantu (NCN 2020/37/B/HS3/00348 ) pt. „(Czytając) Afrykański Palimpsest. Dynamika miejskich i wiejskich społeczności numidyjskiego i rzymskiego Mustis (AFRIPAL)”. Współpracuje także z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy opracowują starożytne inskrypcje i badają archeobotaniczne pozostałości odkryte w trakcie wykopalisk Mustis Archaeological Project.

Opowieść o zabytkach archeologicznych z terenów Tunezji – wystąpienie dra Jamela Hajji’ego

6 czerwca 2023 r.

o godzinie 17:00

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

wstęp wolny

nie trzeba się zapisywać

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.