Wakacje z Archeologią 2024 – zajęcia dla dzieci

Szukasz pomysłu na wakacje? Proponujemy dobrą i pouczającą zabawę: odkrywanie średniowiecznego Gdańska, warsztaty konstruowania łódeczek i tworzenia ozdób, a nawet… projektowanie własnej wystawy! Zajęcia odbywają się w przyjaznej przestrzeni zabytkowego Spichlerza. Prowadzą je doświadczeni edukatorzy muzealni.

Wakacje z Archeologią 2024

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

Terminy zajęć dla grup zorganizowanych (półkolonie):

2, 3, 4, 9, 10, 11 lipca, raz dziennie o godz. 10:00 (zajęcia trwają do ok. 12:00). Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 58-326-23-24 (telefon czynny w godzinach pracy Spichlerza Błękitny Baranek).

Terminy zajęć dla rodzin:

5 i 12 lipca, raz dziennie o godz. 10:00 (zajęcia trwają do ok. 12:00). Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 58-326-23-24 (telefon czynny w godzinach pracy Spichlerza Błękitny Baranek).

Cena:

10 zł za dziecko, płatne gotówką lub kartą na miejscu. Opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej przez cały czas trwania zajęć.

Zdjęcie przedstawia zabytkowy Spichlerz Błękitny Baranek. Na frontowej ścianie budynku widać siedem rzędów okien. Widoczny jest także fragment bocznej ściany. Przy krawędziach kadru są zielone liście, obramujące kompozycję.

PLAN ZAJĘĆ

Najpierw zwiedzimy nową wystawę „Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku”. Dzieci zobaczą zabytkowe, średniowieczne przedmioty: biżuterię, monety, narzędzia, naczynia i zabawki. Wspólnie zastanowimy się, kto mógł ich używać i do czego dokładnie służyły. Opowiemy, jak to się stało, że archeolodzy odkryli te zabytki. Przy okazji przybliżymy dzieciom pracę archeologa i podamy garść archeologicznych ciekawostek.

Potem przejdziemy do sali warsztatowej.

Tam uczestnicy zajęć będą konstruować drewniane łódeczki (na wzór średniowiecznych zabawek z wystawy). Przyczepią maszty, olinowanie i żagle, a na koniec pomalują swoje stateczki. Będziemy używać następujących materiałów: patyczki, kolorowy filc, sznureczki, klej, nożyczki, pisaki akrylowe.

W drugiej części warsztatów nauczymy dzieci, jak stworzyć ozdoby, zawieszki i bransoletki inspirowane zabytkami z wystawy. Do dyspozycji dzieci będą: koraliki, gumki silikonowe do nawlekania i kolorowe sznureczki.

Ostatnim punktem w planie zajęć będzie zabawa w kustosza. Dzieci wcielą się w role muzealników tworzących wystawę. Każde dziecko wylosuje kartonik ze zdjęciem zabytku. Następnie uczestnicy zajęć będą uzgadniać między sobą, w jaki sposób ułożyć zabytki, żeby powstała atrakcyjna wystawa. Wspólnie zaprojektujemy gablotę na tablicy suchościeralnej. Dzięki tej zabawie dzieci zyskają cenne doświadczenie życiowe: umiejętność działania zespołowego i dzielenia się swoimi sukcesami z innymi w grupie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.