Grodzisko w Sopocie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Miała strój bogaty, malowany w różne światy”. Okazja jest wyjątkowa, niedawno ukazała się książka o wczesnośredniowiecznej kobiecej biżuterii napisana przez Karolinę Czonstke-Świątkowską, kuratorkę sopockiej ekspozycji. W ramach oprowadzania będzie można obejrzeć i kupić publikację, a także porozmawiać z autorką. Organizatorzy zapowiadają też słodki poczęstunek.
— Zaczniemy od zaprezentowania oryginalnego, pięknie ilustrowanego katalogu wystawy — mówi Karolina Czonstke-Świątkowska. — „Mała strój bogaty, malowany w różne światy” to pierwsza taka książka popularnonaukowa, poświęcona biżuterii kobiet we wczesnym średniowieczu oraz pokazująca upodobania estetyczne Słowian, Skandynawów i Bałtów. Ta tematyka praktycznie nie istniała dotąd w świadomości społecznej. Cieszę się, że mogłam stworzyć publikację, która ukazuje zagadnienie w sposób lekki i przystępny, a jednocześnie przekrojowy, problemowy i narracyjny. Serdecznie zapraszam do wspólnej podróży śladami Wulfstana: od wczesnośredniowiecznych wybrzeży Danii, wzdłuż obszarów słowiańskich, aż do legendarnego Truso i ziem bałtyjskich.
Obowiązują zapisy (szczegóły niżej).
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Miała strój bogaty, malowany w różne światy” połączone z prezentacją książki
25 lutego 2023 r.
o godzinie 13:00
Сопотське городище
ul. Jana Jerzego Haffnera 63
CENA
Bilet wstępu kosztuje 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy).
REZERWOWANIE MIEJSC
Obowiązują zapisy telefoniczne: 58-340-66-00.
W X-XII wieku w południowej części regionu Morza Bałtyckiego przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Różniły się pod względem kulturowym, społecznym, gospodarczym czy wyznawanego systemu wierzeń. Odmienny był też sposób postrzegania kobiet, co uwidaczniało się w formie i kompozycji strojów.
Wystawa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” (tytuł zaczerpnięty z wiersza Bolesława Leśmiana) jest poświęcona ozdobom kobiet z wczesnego średniowiecza. Na ekspozycji znajdują się unikatowe zabytki. Większość z nich została pokazana publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa.
Książkę towarzyszącą wystawie można zamówić w sklepie internetowym lub kupić osobiście, odwiedzając sklepiki muzealne w oddziałach Сопотське городище oraz Spichlerz Błękitny Baranek.
ORGANIZATOR
PATRON MEDIALNY