Powitanie Wiosny 2023 na Grodzisku w Sopocie

Zrekonstruowany gród, wzniesiony na wzgórzu pośród drzew i strumieni, okolony drewnianą palisadą – Grodzisko w Sopocie to wymarzone miejsce do tradycyjnego powitania wiosny. Wpierw jednak trzeba rozprawić się z marzanną!

Tegoroczne “Powitanie Wiosny” na Grodzisku w Sopocie odbędzie się w sobotę 25 marca. Kulminacyjnym punktem programu będzie spalenie marzanny (o godzinie 14:30), ale atrakcje zaczną się już w południe.

Mężczyzna w średniowiecznym stroju trzyma wysoką, płonącą kukłę marzanny. W tle tłum dzieci z dorosłymi. Parę osób robi zdjęcia.

Dla dzieci przewidziano warsztaty z wykonywania laleczek Pani Zimy lub Pani Wiosny – do wyboru. Przy czym laleczki Pani Zimy zgodnie z tradycją powinny zostać spalone razem z dużą kukłą marzanny.

Przez półtorej godziny będzie można uczestniczyć w przygotowywaniu dużej rytualnej kukły. Wykonają ją pracownicy Grodziska w Sopocie i zarazem rekonstruktorzy historyczni przy udziale uczestników wydarzenia.

Czas oczekiwania na powitanie wiosny upłynie w biesiadnym nastroju przy ognisku. Organizatorzy nie zapewniają jedzenia, ale każdy uczestnik wydarzenia może przynieść własny prowiant, na przykład kiełbaski do upieczenia (albo coś równie smacznego i wegetariańskiego).

Przez cały czas trwania wydarzenia dostępne będzie również obozowisko z epoki kamienia. Tam odbędą się warsztaty i pokazy dotyczące trudnej sztuki przetrwania w czasach prehistorycznych.

Program “Powitania Wiosny” na Grodzisku w Sopocie

25 marca 2023 r.

12:00–15:00Pokazy i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia
12:00–14:15Ognisko na grodzisku
13:00–14:30Przygotowanie marzanny
13:00–14:30Warsztaty dla dzieci – wykonywanie laleczek Pani Zimy i Pani Wiosny
14:30Spalenie marzanny w ognisku i symboliczne przegonienie zimy

Bilet wstępu do Grodziska w Sopocie kosztuje 12 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy). W sprzedaży są także bilety rodzinne. Muzeum honoruje karty uprawniające do wstępu ulgowego, takie jak Karta Sopocka czy Metropolitalna Karta do Kultury. Natomiast posiadacze aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca mogą raz w roku skorzystać z wejścia bezpłatnego. Z kolei obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.