KWIECIEŃ 2018

plakat kwiecien18

Gliniana amfora z nadmorskiej osady neolitycznej w Rzucewie, gmina Puck



Do najczęściej odkrywanych zabytków na stanowiskach archeologicznych należą naczynia gliniane lub ich fragmenty. Na wielu z nich znajdują się bogate ornamenty, mają też zróżnicowane formy od dużych zasobowych do małych naczyń w kształcie rynienki. W przypadku odkrycia fragmentów naczyń pochodzących z jednego miejsca często daje się wykleić je w jedną całość. Wymaga to wielu godzin pracy i zabiegów konserwatorskich.

Naczynia zwane amforami charakteryzują się najczęściej symetrycznie umieszczonymi uchami lub guzkami i mają wyodrębnioną część środkową zwaną brzuścem. Amfora z Rzucewa została znaleziona w czasie badań wykopaliskowych prowadzonych na osadzie łowców fok, istniejącej nad obecną Zatoką Pucką w III-II tys. p.n.e. Należy do mniejszych naczyń używanych w osadzie. Wysokość amfory wynosi 13 cm, średnica wylewu 9 cm, a średnica dna 8,5 cm. Na brzuścu znajdują się cztery symetrycznie rozmieszczone ucha. Nie zawsze udaje się określić funkcje pradziejowych naczyń glinianych. Pozostaje tajemnicą do czego służyła rzucewska amfora, czy do picia czy przygotowywano w niej jakiś potraw.

Amforę można zobaczyć na własne oczy w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku –
https://archeologia.pl/godziny-otwarcia/. Zapraszamy!

Kurator: Danuta Król
Tekst: Olgierd Felczak i Danuta Król
Foto: Adam Kamrowski
Opracowanie graficzne: Lidia Nadolska

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Прокрутити вгору