NAJSTARSZE DZIEJE KĘPY DOMINIKAŃSKIEJ

piwnica romanska logo

Piwnica Romańska, Plac Dominikański 1, Gdańsk

Wystawa prezentowana jest w odrestaurowanym XIII-wiecznym klasztornym refektarzu – najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku.

Ekspozycja przedstawia wyniki wieloletnich prac wykopaliskowych prowadzonych pod Placem Dominikańskim i Halą Targową, których efektem było odkrycie reliktów wczesnej architektury klasztoru oo. Dominikanów: refektarza, kuchni, fundamentów pierwszego kościoła, a ponadto wczesnośredniowiecznej osady i cmentarza użytkowanego od X do XIX wieku.


Wygląd tych nieistniejących już budowli, z których do dziś zachowały się jedynie partie podziemne, ukazują animacje komputerowe stworzone na podstawie badań archeologicznych, architektonicznych i źródłowych. Animacje te stanowią część filmu, który kolejne fazy budowy klasztoru na tzw. Kępie Dominikańskiej opisuje na tle burzliwej historii XIII-wiecznego Gdańska. Wystawa prezentuje wyniki prac archeologicznych oraz znalezione tu zabytki m.in. wyposażenie kuchni, naczynia, przybory codziennego użytku oraz kolekcję dewocjonaliów, w tym medaliki, krzyżyki i różańce.

Zwiedzanie części ekspozycji prezentującej relikty refektarza odbywa się w formie spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne, w miarę przesuwania się zwiedzających, są pojedynczo podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem i opatrzone komentarzem lektora. Piwnica Romańska wraz ze stworzoną w Hali Targowej ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja, tworzy unikatowy w skali Polski kompleks prezentujący najstarsze zabytki architektury murowanej.

Odkryto tu ponadto miejsce, gdzie w XVI/XVII wieku zdeponowano kości dawnych mieszkańców Gdańska chowanych na istniejącym w pobliżu kościoła cmentarzu. Tzw. ossuarium jest częściowo odsłonięte i udostępnione zwiedzającym w jednym z bocznych pomieszczeń.


Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności