Piwnica Romańska zaprasza na nową wystawę wybitnego artysty Łukasza Rogińskiego. Tytuł „Malowanie światłem” oznacza cykl dzieł sztuki wykonanych niezwykłą techniką. Oto światło przenika przez szkło, kreując nieprzewidywalne efekty…
– Lata temu postanowiłem, że gdy stracę wzrok, będę tworzył najbardziej świetliste prace – mówi Łukasz Rogiński. – Nie mogę już malować ani rysować. Dlatego wymyśliłem oryginalną technikę, która pozwala mi tworzyć za pośrednictwem zmysłów dotyku i słuchu.
“Malowanie światłem” – wystawa Łukasza Rogińskiego
Piwnica Romańska
Gdańsk, pl. Dominikański 1. Wejście znajduje się w zielonym pawilonie między Halą Targową a bazyliką św. Mikołaja.
Wystawa czasowa:
od 15.12.2024 r. do 28.02.2025 r.
Zwiedzanie biletowane zgodnie z cennikiem Piwnicy Romańskiej.
ŁUKASZ ROGIŃSKI urodził się w Wilnie w 1936 roku. Oboje rodzice byli artystami malarzami, a wuj, Stanisław Żukowski, to znany wileński grafik.
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką.
Jego prace otrzymali: Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda. Odznaczony odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” oraz nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).
Do jego projektów i realizacji należą między innymi fasady kamieniczek przy ul. Grobla i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969 r.) oraz fontanna na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974 r.).
Prace Łukasza Rogińskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Szczecinie, Muzeum Gdańska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Biblioteki PAN w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.