“Nie tylko archeolog. Profesor Józef Kostrzewski, jakiego nie znaliśmy” – wykład dra Andrzeja Prinkego

Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na wystąpienie dra Andrzeja Prinkego – archeologa i etnografa, współautora książkowej biografii prof. Józefa Kostrzewskiego. Wykład odbędzie się 9. maja o godzinie 14:00. Wstęp wolny.

Dr Andrzej Prinke to emerytowany starszy kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i wolontariusz Archiwum Polskiej Akademii Nauk (Oddział w Poznaniu). W 2023 roku ukazała się książka, którą napisał wspólnie z Jarmilą Elżbietą Kaczmarek: „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, Europejczyk”.

W trakcie wykładu przedstawione zostaną nowe fakty dotyczące osoby prof. Józefa Kostrzewskiego, które są wynikiem wieloletniej kwerendy obojga autorów i które zawarte zostały w wyżej wymienionej monografii.

Podczas kwerendy ustalono, że poza swymi głównymi specjalnościami – prehistorią i muzealnictwem archeologicznym – profesor przez całe swoje długie i pracowite życie był niezwykle aktywny na wielu innych polach, które można by sumarycznie określić jako działalność społeczną i patriotyczną.

Józef Kostrzewski to między innymi: współzałożyciel Uniwersytetu Poznańskiego oraz innych instytucji naukowych i muzealnych, pedagog, publicysta prasowy, filantrop, działacz patriotyczny i katolicki, aktywista ruchów abstynenckich i religijno-etycznych, opiekun organizacji młodzieżowych, wzorowy ojciec rodziny, a także… wielokrotny konspirator! W tej ostatniej roli występował praktycznie przez całe życie, począwszy od udziału w nielegalnych stowarzyszeniach młodzieży gimnazjalnej doby zaborów, poprzez wspieranie podziemnego harcerstwa poznańskiego i przyszłych powstańców wielkopolskich podczas I wojny światowej, organizowanie akcji protestacyjnych przeciwko decyzjom rządów sanacyjnych w dwudziestoleciu międzywojennym, pięć lat spędzonych w ukryciu podczas okupacji niemieckiej, a wreszcie – kierowanie nielegalną organizacją patriotyczno-katolicką w PRL.

Wydarzenie organizują: Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział w Gdańsku oraz Archäologisches Museum in Gdańsk.

Na zdjęciach: 1) J. Kostrzewski jako student medycyny w 1908 r., 2) J. Kostrzewski w wieku 5 lat, 3) Zjazd Elsów w Krakowie w 1959 r., 4) J. Kostrzewski w Biskupinie w 1934 r.

“Nie tylko archeolog. Profesor Józef Kostrzewski, jakiego nie znaliśmy” – wykład dra Andrzeja Prinkego

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

9. maja 2024 r.

o godzinie 14:00

wstęp wolny

Dr Andrzej Prinke

archeolog (mgr 1970, dr 1975) i etnograf (mgr 1971). Pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (1970-2014) oraz Archiwum PAN w Warszawie, Oddział w Poznaniu (2014-2016); obecnie – wolontariusz tamże. Uczestnik badań terenowych m.in. w Polsce, Algierii, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz kierownik kilkunastu ekspedycji wykopaliskowych w Wielkopolsce. Referent na kilkunastu konferencjach naukowych (m.in. w Danii, Egipcie, Francji, Hiszpanii, Indiach, Islandii, Portugalii, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoszech). Autor ok. 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 10 książek. Specjalizacje: epoka kamienia w Wielkopolsce, analogie etnograficzne w archeologii, petroarcheologia, zastosowanie komputerów w archeologii, archeologia lotnicza i historia archeologii. Koordynator ze strony polskiej pięciu projektów europejskich w ramach programów INCO -COPERNICUS (1999-2000) i CULTURE 2000 (2001-2008), dotyczących komputeryzacji archeologii oraz archiwów i archiwaliów archeologicznych.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.