Potrzeba miłości. Roślinne afrodyzjaki w dawnych czasach

Jest silnym aphrodisiacum. Twarz cudną czyni. Pod pewnymi aspektami Zodiaku kopany i spożywany uśmierza niezgody w małżeństwie. Tymi słowami św. Hildegarda z Bingen opisała w XII wieku właściwości lubczyku. Czy rzeczywiście rośliny mogą pomóc w miłości? Co na ten temat mają do powiedzenia współcześni badacze?

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wykład Karoliny Maciejewskiej, doktorantki Uniwersytetu Gdańskiego, z Pracowni Paleoekologii i Archeobotaniki Katedry Ekologii Roślin. Oprócz wystąpienia popularnonaukowego organizatorzy obiecują poczęstunek z „czarodziejską” herbatką…

Potrzeba miłości. Roślinne afrodyzjaki w dawnych czasach – wykład Karoliny Maciejewskiej

21 lutego 2023 r.

o godzinie 17:00

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

wstęp wolny

nie trzeba się zapisywać

Rośliny towarzyszą ludziom w różnych dziedzinach życia od zarania dziejów. Dawniej wielu gatunkom roślin przypisywano wyjątkowe działanie, czasami zakrawające na cud. Nie inaczej było w sferze uczuć. Liczne afrodyzjaki, talizmany i napoje miłosne miały pochodzenie botaniczne.

Przykłady roślin używanych do rozkochiwania w sobie wybranek i wybranków serca można odnaleźć w kulturach z całego świata. Istnieją historyczne doniesienia o roślinach postrzeganych jako remedium na miłosne bolączki. W Polsce stosowano między innymi lubczyk ogrodowy, nasięźrzał, a także szparagi oraz storczyki.

Karolina Maciejewska, doktorantka UG
Rysunek lubczyku w "Icones plantarum medico-oeconomico-technologicarum..." z początku XIX w.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.