Czym właściwie jest szkło? Jakimi technikami wytwarzano je w przeszłości? Jakich naczyń używali dawni gdańszczanie? Wreszcie jakie trunki gościły na gdańskich stołach? Tego będzie można dowiedzieć się w Spichlerzu Błękitny Baranek podczas wydarzenia towarzyszącego nowej wystawie „Zza miedzy i zza morza”.
Zabytkowe naczynia ze szkła to wyjątkowo cenne znaleziska archeologiczne. Na wykopaliskach odkrywa się ich stosunkowo niewiele. Surowiec szklany jest kruchy i źle znosi zaleganie w ziemi. Poza tym w przeszłości naczynia szklane wcale nie były powszechne, a nawet bywały przedmiotami luksusowymi.
Spichlerz Błękitny Baranek zaprasza na wydarzenie, którego tematem będą zabytkowe naczynia szklane odkryte przez gdańskich archeologów na terenie dawnej fosy miejskiej, przy dzisiejszej ul. Podwale Przedmiejskie. Na przełomie XVI/XVII wieku fosa przestała pełnić funkcję obronną, a zaczęła funkcjonować jako wysypisko odpadów. Dla archeologów takie śmietniska, wypełnione po brzegi zabytkowymi materiałami, są jak skarbnice wiedzy.
Upodobania dawnych gdańszczan. Znaleziska szklanych naczyń z terenu południowej fosy Głównego Miasta – wystąpienie Olgi Krukowskiej
Spichlerz Błękitny Baranek
Gdańsk, ul. Chmielna 53
18 stycznia 2024 r.
o godzinie 17:00
wstęp wolny
Wydarzenie rozpocznie się od popularnonaukowego wykładu z prezentacją. Olga Krukowska, kustosz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, wprowadzi słuchaczy w dziedzinę szklanych zabytków, zaczynając od zagadnień najbardziej podstawowych. Czym właściwie jest szkło i jak powstaje? Dlaczego szkło archeologiczne różni się od tego, którego używamy współcześnie? Jakich naczyń używali dawni gdańszczanie i co z nich pili?
Po części wykładowej, która potrwa około pół godziny, Olga Krukowska oprowadzi wszystkich chętnych (wstęp wolny) po nowej wystawie „Zza miedzy i zza morza”. Tam pokaże fragmenty naczyń i pojemników szklanych pochodzące z okresu od XVI do XVIII wieku. Opowie między innymi o bogato zdobionym szkle weneckim, które podbiło gusta europejskich elit około połowy XVI stulecia.