“80 dni dookoła świata dawno, dawno temu” – nowa wystawa o podróżowaniu

Podróżowanie zmieniło się bardzo na przestrzeni wieków. Współcześnie jest łatwe i szybkie. Ale w średniowieczu opuszczenie domu i wyruszenie w świat było nie lada wyzwaniem i ryzykowną przygodą. Nowa wystawa Grodziska w Sopocie zatytułowana „80 dni dookoła świata dawno, dawno temu” pokazuje realia podróżowania w odległej przeszłości.

Tytuł wystawy nawiązuje do znanej powieści Juliusza Verne’a. Od przedstawienia dokonań francuskiego pisarza zaczyna się też zwiedzanie.

Dalej wystawa wprowadza w historię map, inspirując do poszukania odpowiedzi na pytanie: skąd czerpali wiedzę o świecie średniowieczni ludzie? I czy w ogóle wiedzieli, co kryje się za pobliskim wzgórzem?

Kolejna część ekspozycji jest poświęcona średniowiecznym drogom i środkom transportu. Następnie można zapoznać się z ekwipunkiem wędrowca, czyli zobaczyć przedmioty, jakie przydawały się dawniej w podróży.

Ostatnia część wystawy to rekonstrukcja obozu, jaki rozbijano w drodze, aby odpocząć przed następnym dniem wędrówki.

Wśród zabytków na wystawie można zobaczyć przedmioty odkryte przez archeologów na terenie Gdańska, w tym destrukty wczesnośredniowiecznych noży i monety. Są też między innymi zabytki związane z jazdą konną i drewniane łódeczki-zabawki.

Kuratorką wystawy jest Anna Izabella Wojciechowska.

„80 dni dookoła świata dawno, dawno temu”

Burganlage „Grodzisko“ in Sopot

ul. Haffnera 63

Otwarcie wystawy:

29 grudnia 2023 roku o godzinie 13:00

Na otwarcie - wstęp wolny

(później biletowany zgodnie z cennikiem Grodziska w Sopocie)

Wystawa czasowa:

29.12.2023 - 20.10.2024

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.