„Zza miedzy i zza morza” – kuchnia i stół gdański w świetle badań archeologicznych południowej fosy Głównego Miasta

Zadanie obejmuje opracowanie, wraz z publikacją w formie książkowej, zbioru zabytków związanych z szeroko rozumianą konsumpcją, pozyskanych na stanowisku archeologicznym przy ulicy Podwale Przedmiejskie w Gdańsku. Prace na stanowisku prowadzono w latach 2011- 2012; w ich trakcie odkryto ponad dwadzieścia dwa tysiące fragmentów naczyń ceramicznych, szklanych i drewnianych oraz kolekcję metalowych sprzętów kuchennych, które doskonale ilustrują upodobania kulinarne gdańskich mieszczan w okresie nowożytnym. Publikacja obejmująca opracowanie zespołu zabytków oraz prezentację wyników przeprowadzonych analiz specjalistycznych, będzie stanowiła źródło wiedzy dla zarówno dla specjalistów (archeologów, muzealników, historyków), jak również pasjonatów historii zajmujących się nowożytną kulturą materialną, zwyczajami kulinarnymi oraz kierunkami i natężeniem w handlu. Zadanie obejmuje również szereg działań promocyjnych – wystawę czasową, warsztaty dla dzieci i dorosłych, działania w Internecie oraz wykłady popularnonaukowe.

Wartość zadania:  117.710 zł., w tym wkład Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 80.200 zł

  • 2022 rok – wartość zadania: 57.616 zł, w tym wkład MKIDN: 43.200 (74,98%)
  • 2023 rok – wartość zadania: 60.094 zł, w tym wkład MKIDN: 37.000 zł (61,57%)

Data zawarcia umowy dotyczącej dofinansowania: 14 kwietnia 2022.

Termin realizacji: od 1 maja 2022 do 15 grudnia 2023.

Program: „Ochrona zabytków archeologicznych”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.