CZERWIEC 2018

Gliniane swinki z Gdanska zabytek

Gliniane świnki z Gdańska

W trakcie badań archeologicznych prowadzonych w 2000 roku u zbiegu ulic Bogusławskiego i Podwale Przedmiejskie w Gdańsku, gdzie obecnie znajduje się Gdański Teatr Szekspirowski, a w XVII wieku wybudowano Szkołę Fechtunku, odkryto dwa niezwykle interesujące zabytki ceramiczne. Obu garncarz nadał kształt niewielkich świnek o wydłużonym tułowiu, plastycznych ryjkach i wyrazistych oczach. Na grzbietach zabytków wyraźnie zaznaczono podłużne pasy długiej szczeciny, a z boku wykonano otwory w kształcie podłużnej szczeliny. Ten ostatni szczegół podpowiedział badaczom, jaką funkcję pełnić mogły w przeszłości oba przedmioty. Choć w środku nie zachowały się żadne monety, z całą pewnością stwierdzić można, że były to skarbonki.

Gromadzenie oszczędności w zamkniętych glinianych naczyniach znane było już w starożytności. W Europie skarbonki stały się powszechne w XV wieku, a kształt świnki, symbolu szczęścia i dobrobytu, zaczęto nadawać im pod koniec XVI wieku. Na okres ten datować można też zabytki gdańskie.

Skarbonki gliniane odkrywane w trakcie wykopalisk archeologicznych są zazwyczaj uszkodzone, a nierzadko zachowane tylko we fragmentach. Chcąc wyjąć oszczędności trzeba je było bowiem rozbić lub przynajmniej spróbować poszerzyć szczelinę, przez którą wrzucano do środka monety. Ładny wygląd (egzemplarze gdańskie pokrywało na przykład kolorowe, połyskujące szkliwo) sprawiał, że właścicielowi szkoda było zniszczyć skarbonkę i dzięki temu oszczędzał dłużej, gromadząc niekiedy pokaźną kwotę.

Kurator: Monika Jodczyk
Tekst: Monika Jodczyk, Ewa Trawicka
Zdjęcie: Monika Jodczyk
Opracowanie graficzne: Lidia Nadolska

Gliniane świnki można zobaczyć na własne oczy w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku.
Mapa: https://archeologia.pl/archeologia_oddzialy/dom-przyrodnikow/
Godziny otwarcia: https://archeologia.pl/godziny-otwarcia/
Zapraszamy!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nach oben scrollen

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.