Wykłady popularnonaukowe „O archeologii na Grodzisku”

o archeologii na grodzisku grafikaluty-grudzień 2015

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Zapraszamy na wykłady popularnonaukowe z cyklu „O archeologii na Grodzisku”. Comiesięczne spotkania mają na celu przybliżenie pracy archeologów i archeologii samej w sobie, jako dziedziny nauki o szerokim spektrum podejmowanych tematów. Takie też są zagadnienia przygotowane do omówienia w miesiącach od lutego do czerwca. Na początek wykład wprowadzający „O archeologii prawie wszystko” i odczyt omawiający badania na jednym z pomorskich stanowisk. Wyjaśnione zostaną takie pojęcia jak: kultura archeologiczna, stanowisko archeologiczne, zabytek, chronologia i szlak bursztynowy. Na przykładzie badań wykopaliskowych stanowiska w Lipiankach omówiona zostanie działalność gospodarcza, rzemieślnicza i kultura duchowa okresu wpływów rzymskich. Kwietniowe spotkanie dotyczyć będzie epoki kamienia – zaprezentowane zostaną wyniki badań osady łowców fok z Rzucewa. Następny wykład to teoretyczne rozważania na temat postrzegania i rozumienia archeologii. W czerwcu zaś zaprezentowany zostanie zbiór zabytków pozyskanych z badań gdańskich.
Na wykłady zapraszamy w każdym miesiącu w wybrane czwartki, w godz. 12:00-13:00, według podanego planu. Odbywają się w pawilonie wystawienniczo-edukacyjnym skansenu archeologicznego Grodzisko w Sopocie przy ul. Haffnera 63.

26 luty 2015 – M. Kochanowski „O archeologii prawie wszystko”
19 marzec 2015 – A. Ostasz „Badania archeologiczne w Lipiankach. Osadnictwo na przełomie er w Kwidzyńskiej”
16 kwiecień 2015 – D. Król, A. Wędzik „Park kulturowy w Rzucewie osada łowców fok w gminie Puck. Od pomysłu do realizacji” połączony z pokazem obróbki najstarszych narzędzi z krzemienia
21 maj 2015 – M. Kwapiński „Archeologia jako część światopoglądu”
18 czerwiec 2015 – B. Babińska „Piece kaflowe w Gdańsku”
26 listopada 2015 – Karolina Czonstke, Bartosz Świątkowski „Bornholm – wyspa na pograniczu dwóch światów”
10 grudnia 2015 – Paweł Marek Pogodziński „Wczesne Średniowiecze nad Zatoką Gdańską – spojrzenie archeologa”

Wstęp wolny

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Прокрутити вгору