Нагороди та відзнаки

2022 r.

Ekspozycja "Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat" została uznana za najlepszą wystawę czasową 2021 roku w plebiscycie magazynu "Archeologia Żywa".

Najstarsze ślady działalności człowieka na terenie Pruszcza Gdańskiego pochodzą z neolitu, czyli sprzed kilku tysięcy lat. Jednak największe cmentarzyska na obszarze obecnego miasta funkcjonowały w okresie wpływów rzymskich, około I–IV/V wieku. Dzięki odkryciom archeologów i analizom antropologów wiadomo, jak zmieniało się życie tutejszych ludzi. Tę historię mógł poznać każdy, kto zwiedził wystawę w Domu Wiedemanna.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w kategorii wystaw czasowych było nominowane jak dotychczas w każdej z edycji Archeologicznych Sensacji. Jak dotąd jednak kto inny otrzymywał więcej głosów. Czy w wygranej pomogło nasze spotkanie z badaczami i kuratorami w ramach cyklu Kontekst? Tego nigdy nie będziemy pewni. Pewni za to jesteśmy tego, że już nie możemy się doczekać momentu, gdy udostępniona zostanie nowa wystawa stała w budynku przy Mariackiej 25/26.

Źródło: “Archeologia Żywa”

2018 r.

Dyplom za zaangażowanie w obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku otrzymało dyplom uznania za zaangażowanie i wkład w ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego poprzez realizację projektu objętego patronatem ERDK 2018. Międzynarodowe Centrum Kultury doceniło szczególnie dwa wydarzenia: “Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości” (8-9 IX 2018 r.) oraz “IV Urodziny Janusza Christy na Grodzisku” (28 VII 2018 r.). Dziękujemy naszym partnerom oraz uczestnikom wydarzeń, bez których ten sukces nie byłby możliwy.

2017 r.

Wyróżnienie specjalne za udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa

Podczas uroczystej gali w Opolu, która odbyła się w dniu 17 listopada 2017 roku, Dyrektor Muzeum Ewa Trawicka odebrała wyróżnienie specjalne za udział instytucji w jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczny temat akcji brzmiał: „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” i nawiązywał do kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wpasowując się w zadaną tematykę przygotowaliśmy m.in. Święto Plonów (oddział Grodzisko w Sopocie), popularnonaukowy wykład Aleksandra Masłowskiego „Paweł Beneke – biografia na poły fantastyczna” (Dom Przyrodników) czy największe nasze wydarzenie w ramach tegorocznego EDD zatytułowane „Weekend z Archeologią: Miasto pod miastem. Ta dwudniowa impreza plenerowa odbywająca się w miejscu, gdzie mieścił się gdański gród a później wznosił krzyżacki zamek miała za zadanie przybliżyć dziedzictwo archeologiczne zarówno miasta jak i Pomorza, oraz podkreślić ważną rolę archeologii w poznawaniu przeszłości. Przedstawiliśmy możliwości odtwarzania historii dzięki pozyskanym zabytkom oraz nowoczesnym metodom badawczym i pomiarowym. Naszym zamiarem było zachęcenie uczestników do odkrywania lokalnego dziedzictwa i odsłaniana przeszłości, do aktywnej postawy dbałości o wspólną historyczną przestrzeń, szczególnie tą objętą ochroną konserwatorską. Ponadto przedstawiliśmy archeologię jako naukę interdyscyplinarną korzystającą z metod badawczych innych dziedzin: geografii, biologii, antropologii, chemii czy historii.

Do udziału w organizowanej przez nas imprezie zaprosiliśmy inne jednostki kultury oraz instytucje związane z Pomorzem i archeologią. Były to: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Faktoria w Pruszczu Gdańskim, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku. Silne wsparcie udzieliło Koło Naukowe Studentów Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz zaproszone Koło Studentów Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.

2016 r.

europejskie dni dziedzictwa

Wyróżnienia dla organizatorów 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

21 listopada 2016 roku podczas uroczystej Gali w Operze Wrocławskiej Pani kustosz Danuta Król odebrała wyróżnienie dla Muzeum za organizację dwóch wydarzeń w ramach EDD 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Tegoroczne EDD w Gdańsku organizowała Piwnica Romańska, która zaprosiła do zwiedzania historycznych obiektów Kępy Dominikańskiej, tj.: odrestaurowanych podziemi z XIII wieku, w tym refektarza klasztoru Dominikanów oraz niedostępnych na co dzień pomieszczeń kościoła oo. Dominikanów. Sopockie Grodzisko zaś przygotowało rodzinną imprezę plenerową „Święto Plonów”, wyjątkowo w tym roku połączoną ze zbiórką funduszy na rzecz gdańskiego stowarzyszenia osób z upośledzeniem umysłowym. W programie znalazły się m.in.: inscenizacja słowiańskiego obrzędu Święta Plonów, warsztaty rzemieślnicze, pokazy, turnieje łucznicze, walki wojów, gry i zabawy dla dużych i małych oraz koncerty. Muzeum było również współorganizatorem EDD w „Osadzie Łowców Fok” w Rzucewie koło Pucka.

2015 r.

europejskie dni dziedzictwa

Wyróżnienia za udział w 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

W dniu 5 listopada 2015 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbyło się podsumowanie 23. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów EDD w poszczególnych województwach. Wśród 60 wydarzeń, które odbyły się na terenie województwa pomorskiego pięć zostało wyróżnionych przez Panią Profesor Małgorzatę Rozbicką – Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W gronie wyróżnionych są trzy, dla których organizatorem lub współorganizatorem było Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Wyróżniono imprezy „Weekend z archeologią”, który odbywał się w Gdańsku oraz Święto plonów w oddziale Muzeum – Grodzisko w Sopocie, a także działania na terenie Parku Kulturowego – Osada Łowców Fok w Rzucewie gmina Puck.

2015 r.

wydarzenie historyczne roku

Udział w finale plebiscytu na "wydarzenie historyczne roku"

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim plebiscytem realizowanym od 2007 roku, którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa, Edukacja i Multimedia. Muzeum przedłożyło do konkursu w kategorii Wystawa udostępnienie XIII-wiecznej Piwnicy Romańskiej przy placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą.

Jurorzy plebiscytu wybrali spośród 200 zgłoszeń z całej Polski 15 najważniejszych inicjatyw historycznych 2014 r. Przeszliśmy do II etapu kwalifikacji. O ostatecznych wynikach zadecydowali internauci. Gala wręczenia nagród odbyła się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich w dniu 26.05.2015.

2015 r.

pomorska nagroda muzealna

Pomorska Nagroda Muzealna: wyróżnienie za projekt „Piwnica Romańska z XIII w.”

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w ramach Pomorskiej Nagrody Muzealnej za projekt „Piwnica Romańska z XIII w.”. Celem konkursu jest uhonorowanie pracowników muzeów za szczególne dokonania i niezwykłe projekty przeprowadzone w danym roku.

XIII-wieczna piwnica, która została odkryta pod placem Dominikańskim na przełomie 2005 i 2006 r., a następnie poddana badaniom archeologicznym i zabiegom konserwatorskim, została 30 grudnia 2014 r. udostępniona zwiedzającym. Nowoczesna aranżacja światłem i towarzyszący zwiedzającym wirtualny przewodnik pozwalają docenić piękno tego najstarszego wnętrza historycznego w Gdańsku. Wraz z ekspozycją w pobliskiej Hali Targowej prezentującą fundamenty romańskiego kościoła św. Mikołaja tworzy unikatowy kompleks historyczny, będący wielką atrakcją turystyczną.

2012 r.

„Zabytek Zadbany” – nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zostało laureatem prestiżowego konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”, za adaptację spichlerza „Błękitny Baranek” w Gdańsku – pieczołowite podejście do substancji zabytkowej, użycie tradycyjnych metod wykonawczych oraz umiejętne wprowadzenie do obiektu funkcji muzealnej. Ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste rozdanie nagród miało miejsce 18.04.2012 r. w Stargardzie Szczecińskim podczas Gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Reprezentująca Muzeum kierownik Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew” Ewa Trawicka odebrała dyplom oraz pamiątkową tablicę z rąk Generalnego Konserwatora Zabytków, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pana Piotra Żuchowskiego. Wmurowanie i uroczyste odsłonięcie tablicy miało miejsce pod koniec maja.

2011 r.

europa nostra

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku laureatem nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego „Europa Nostra”

Nagroda została przyznana w kategorii I – Konserwacja. Nagrodzony projekt obejmował prace ratownicze i konserwatorskie zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” w Gdańsku przy ul. Chmielnej 53 i adaptację budynku do nowej funkcji – Centrum Edukacji Archeologicznej.

7 kwietnia 2011 ogłoszono listę zdobywców nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego „Europa Nostra” 2011. Nagrody zostały wręczone 10 czerwca podczas ceremonii w Concertgebouw w Amsterdamie w obecności Androulli Vassiliou, europejskiej komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży oraz Plácido Domingo, światowej sławy tenora i przewodniczącego „Europa Nostra”. Podczas ceremonii „Grand Prix” otrzymało sześć spośród 27 zwycięskich projektów za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w 2011 roku.

Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.