19 kwietnia 2017 (środa), o godz. 13.00
Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26
Zapraszamy na spotkanie z Adamem Kamrowskim i Marcinem Szmitem z Działu Cyfryzacji i Archiwizacji MAG, którzy opowiedzą o swoim udziale w dwóch projektach badawczych na terenie Sudanu, którym MAG partneruje, prowadzonych przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW – Wykopaliska w El-Zuma, sezon 2017 i Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego – Homo erectus na szlaku ku Eurazji. Aglomeracja stratyfikowanych stanowisk tradycji aszelskiej na Pustyni Arabskiej w Sudanie.
Wykopaliska w El-Zuma, sezon 2017
Cmentarzysko kurhanowe w El-Zuma zlokalizowane jest na skraju dynamicznie rozrastającej się współczesnej wsi sudańskiej. Miejscowość, od której stanowisko wzięło swą nazwę, położona jest na wysokim prawym brzegu Nilu pomiędzy III i IV kataraktą. Stożki nasypów grobowych wyraźnie widoczne są na tle charakterystycznej w tym rejonie zabudowy mieszkalnej. Z roku na rok domy coraz ciaśniej otaczają stanowisko grożąc jego całkowitym wchłonięciem, a przejeżdżające pomiędzy tumulusami samochody grożą całkowitym zniszczeniem podziemnych konstrukcji.
Homo erectus na szlaku ku Eurazji. Aglomeracja stratyfikowanych stanowisk tradycji aszelskiej na Pustyni Arabskiej w Sudanie
Wędrówka wczesnych hominidów z kontynentu afrykańskiego ku Eurazji stanowi wciąż słabo poznany element badań początków kultury ludzkiej. Celem badań jest rozpoznanie charakteru osadnictwa grup wczesnych Homo w obrębie nowoodkrytej aglomeracji stratyfikowanych stanowisk kultury aszelskiej w depresji Hudi na Pustyni Arabskiej w Sudanie. Badania nakreślą obraz aktywności hominidów gatunku homo erectus w okresie około 0,8 – 0,3 Ma w enklawie osadniczej położonej na potencjalnym szlaku migracji z Afryki wschodniej ku Bliskiemu Wschodowi i Europie.
Wstęp wolny