Powstaje książka o cmentarzysku kultury wielbarskiej w Kamienicy Szlacheckiej

Dział Okresu Wpływów Rzymskich w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku kończy przygotowywanie do druku monografii poświęconej cmentarzysku kultury wielbarskiej z II–III wieku n.e., zlokalizowanym w miejscowości Kamienica Szlachecka na Pojezierzu Kaszubskim.

Badania na tym stanowisku, prowadzone w latach 1987–1998, podjęto w związku z intensywnym wybieraniem żwiru i postępującą zabudową terenu. Odkryto 119 obiektów, w tym 87 grobów – szkieletowych oraz ciałopalnych (popielnicowych i jamowych). Z tychże grobów pochodzą liczne i różnorodne przedmioty zabytkowe, które wzbogaciły zbiory Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
W zapowiadanej publikacji znajdą się: pełny katalog obiektów, tablice z rycinami i zdjęciami, a także omówienie odkrytych zabytków, obrządku pogrzebowego oraz rozplanowania nekropoli i datowania grobów. Ważną częścią pracy są analizy specjalistyczne: antropologiczna, materiałów botanicznych i tekstylnych, metaloznawcza oraz przedmiotów wykonanych z poroża. Książka ukaże się przed końcem roku 2020.
Publikacja będzie efektem zadania: „Kamienica Szlachecka – cmentarzysko kultury wielbarskiej na Pojezierzu Kaszubskim. Wydanie monografii stanowiska”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych”.

mkidn 01 cmyk

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.