Weekend Seniora z Kulturą – od 29 września do 1 października 2023 roku

Od 29 września do 1 października 2023 roku trwać będzie ogólnopolska akcja “Weekend Seniora z Kulturą”, realizowana z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z tej okazji w oddziałach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku osoby starsze będą mogły skorzystać bezpłatnie z różnych atrakcji. W ofercie jest nie tylko oprowadzanie po wystawach i wykład, ale też ognisko.

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

Spichlerz Błękitny Baranek oferuje bezpłatny wstęp dla seniorów przez cały weekend (29 września – 1 października 2023 r.).

Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem, bezpłatne i przeznaczone dla seniorów, jest zaplanowane na:

  • 30 września (sobota) o godzinie 12:00,
  • 1 października (niedziela) o godzinie 15:00.

Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

Wykład dra Mateusza Cwalińskiego (Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego) „Wokół dysku z Nebry: Europa w połowie 2 tysiąclecia p.n.e.”. odbędzie się 1 października (niedziela) o godzinie 16:00. Wstęp wolny.

Dysk z Nebry jest dziś słusznie uważany za jeden z najważniejszych zabytków epoki brązu, czyli ery w dziejach cywilizacji europejskiej przypadającej na 2 tysiąclecie p.n.e. Archeolodzy na podstawie dysku i jemu podobnych znalezisk rekonstruują kosmologię i wierzenia ludzi z tego okresu. Także region Europy Środkowej, w którym odnaleziono dysk, obfituje w liczne stanowiska archeologiczne i artefakty o kapitalnym znaczeniu dla rozwoju naszej wiedzy o tamtych czasach.

Co jednak tak naprawdę wiemy o epoce brązu? Jak żyli wtedy ludzie? Jaka była gospodarka, struktura i ustrój polityczny ówczesnych społeczności? Co łączyło mieszkańca obszarów nadbałtyckich z mieszkańcami Alp, Kotliny Karpackiej czy Śródziemnomorza?

Zdjęcie przedstawia zabytkowy Spichlerz Błękitny Baranek. Na frontowej ścianie budynku widać siedem rzędów okien. Widoczny jest także fragment bocznej ściany. Przy krawędziach kadru są zielone liście, obramujące kompozycję.
Spichlerz Błękitny Baranek - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Сопотське городище

ul. Haffnera 63

Grodzisko w Sopocie oferuje bezpłatny wstęp dla seniorów w sobotę i niedzielę (30 września – 1 października 2023 r.).

Zwiedzanie grodu przewodnikiem, bezpłatne i przeznaczone dla seniorów, odbędzie się 30 września oraz 1 października (czyli raz w sobotę i raz w niedzielę) o godzinie 12:00. Nie trzeba się zapisywać.

Po zwiedzaniu zorganizowane zostanie ognisko dla seniorów – 30 września oraz 1 października w godzinach 13:00-15:00. Uczestnicy będą mogli poczuć się swobodnie i spędzić czas na rozmowach, pieczeniu kiełbasek, a jeśli tylko zechcą, także na wspólnym muzykowaniu.

Grodzisko zapewnia kijki do kiełbasek, jedzenie trzeba przynieść samemu.

Grodzisko w Sopocie - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.