Twórzmy nowe światy i postacie! Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na warsztaty kolażu pod hasłem „Sklej to po swojemu”, inspirowane znaleziskami archeologicznymi. Zajęcia są przeznaczone dla dorosłych.
Kolaż to bardzo wdzięczna technika plastyczna, która łączy rysowanie, malowanie i wycinanie z papieru. Do kolażu znakomicie nadają się zdjęcia zabytków archeologicznych. Są to często znaleziska nieoczywiste, o rzadko spotykanych formach i kształtach. Średniowieczne przedmioty przyciągają wzrok, choć na pierwszy rzut oka nie zawsze wiadomo, do czego służyły. I to właśnie otwiera pole dla wyobraźni.
Sklej to po swojemu. Warsztaty kolażu inspirowane zabytkami z wystawy „Mierzwa i srebro. Gdańsk w XIII wieku”
Spichlerz Błękitny Baranek
Gdańsk, ul. Chmielna 53
30 listopada 2024 r. (sobota)
od 12:00 do 14:00
Zajęcia dla osób powyżej 16 roku życia.
Udział jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać. Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji Archeologicznej i Wystaw pod numerem telefonu: 58-326-23-24.
Warsztaty poprowadzi Joanna Szmit, specjalistka ds. fotografii i obróbki cyfrowej w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
– Od wielu lat tworzę kolaże cyfrowe (cykl „ArcheoTapeta”), dając zabytkom ukrytym w magazynach muzealnych drugie życie i nową funkcję – mówi Joanna Szmit. – Pokazuję ich piękno i jednocześnie bawię się ich wizerunkami. Stworzyłam też kolaż z prawdziwych zabytków. Na wystawie „Mierzwa i srebro” ułożyłam zabytkowe przedmioty w zabawny, niestereotypowy sposób. Na przykład z kościanych grzebieni skomponowałam wielkie oko. Jednak najbardziej twórcza i satysfakcjonująca jest dla mnie praca z papierem i materiałami plastycznymi.
W jakich formatach można tworzyć kolaże? W najróżniejszych! W szkicowniku, na małych karteczkach albo na dużych arkuszach. Można oprawić je w ramkę lub zrobić z nich kartkę na urodziny. Można też publikować kolaże w mediach społecznościowych i obrabiać je w programach graficznych.
Kolaż to także świetna terapia antystresowa. Podczas tworzenia odcinamy się na chwilę od codzienności, skupiamy się tylko na manualnym zadaniu. Przyklejanie elementów i rysowanie może być naprawdę relaksujące, a efekt końcowy – bardzo satysfakcjonujący.