Archeologia rozpala wyobraźnię wielu ludzi. W czerwcu nadarza się okazja, żeby lepiej poznać tę naukę i pracę archeologa. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza do swojego oddziału pod zamkiem w Gniewie. Tam w dniach 13 i 14 czerwca odbędą się wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Archeologii 2025.
13 czerwca 2025 r. (piątek)
wstęp wolny
WYSTĄPIENIA POPULARNONAUKOWE
- 10:00–10:45 | „Ochrona dziedzictwa archeologicznego na Kociewiu. W poszukiwaniu lokalnej tożsamości” – Jakub Mosiejczyk (Instytut Archeologii – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
- 10:45–11:00 | „Wokół skarbu rzymskich monet z Wielkiego Bukowca. Identyfikacja, chronologia i problematyka konserwatorska” – Mateusz Wełna (Międzywydziałowe Koło Archeologii Starożytności – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
- 11:15–12:00 | „Szlak bursztynowy w oparciu o badania archeologiczne w Opaleniu” – Ewa Adamska-Grzymała (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
- 12:00–12:45 | „Co kryje w sobie antropologia w połączeniu z archeologią” – Aleksandra Pudło (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
14 czerwca 2025 r. (sobota)
wstęp biletowany: 5 zł dla osób posiadających bilet na zwiedzanie zamku / 10 zł dla pozostałych
- 11:00–14:00 | Warsztaty plastyczne: tworzenie kolaży ze zdjęć zabytków archeologicznych
- 12:00 | Spektakl historyczny: „Werbunek do szwedzkiego regimentu”
- 13:00 | Prelekcja: „Wikingowie na Ziemi Gniewskiej” – Weronika Bałdyga (Uniwersytet Warszawski)
- 14:00 | Spacer historyczny po zabytkowym Gniewie i Wzgórzu Zamkowym
Wszystkie wydarzenia wymienione w programie są otwarte. Nie trzeba się zapisywać.
Ponadto w ramach obchodów Europejskich Dni Archeologii 2025 pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku zorganizują zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły w Polskim Gronowie.
Dom Bramny
Gniew, ul. Zamkowa 2
Początki Europejskich Dni Archeologii (EDA) sięgają 2010 roku. Pomysł narodził się we Francji i dość szybko został przyjęty w innych krajach. W Polsce EDA są organizowane od sześciu lat. Z roku na rok akcja nabiera rozmachu i popularności, a ogólnopolskie wydarzenia organizowane w ramach EDA są liczone już w setkach.
Patronem Europejskich Dni Archeologii jest Alain Berset, Sekretarz Generalny Rady Europy. W Polsce akcję koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami medialnymi w tym roku są: TVP Info, TVP 3 Poznań oraz magazyn „Archeologia Żywa”.