Piwnica Romańska zaprasza na otwarcie nowej wystawy wybitnego artysty Łukasza Rogińskiego. Tytuł „Malowanie światłem” oznacza cykl dzieł sztuki wykonanych niezwykłą techniką. Oto światło przenika przez szkło, kreując nieprzewidywalne efekty…
Podczas wernisażu zobaczymy premierowy pokaz filmu o kulisach powstawania najnowszych prac Łukasza Rogińskiego. To fenomenalne, jak wygląda proces twórczy artysty, który… traci wzrok.
Wystawę “Malowanie światłem” będzie można oglądać w Piwnicy Romańskiej do końca lutego 2025 roku.
Wernisaż wystawy Łukasza Rogińskiego “Malowanie światłem”
14.12.2024 r. (sobota) o godzinie 19:00
Романський льох
Gdańsk, pl. Dominikański 1. Wejście znajduje się w zielonym pawilonie między Halą Targową a bazyliką św. Mikołaja.
Na wernisaż - wstęp wolny
Później zwiedzanie wystawy będzie biletowane zgodnie z cennikiem Piwnicy Romańskiej.
ŁUKASZ ROGIŃSKI urodził się w Wilnie w 1936 roku. Oboje rodzice byli artystami malarzami, a wuj, Stanisław Żukowski, to znany wileński grafik.
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką.
Jego prace otrzymali: Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda. Odznaczony odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” oraz nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).
Do jego projektów i realizacji należą między innymi fasady kamieniczek przy ul. Grobla i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969 r.) oraz fontanna na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974 r.).
Prace Łukasza Rogińskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Szczecinie, Muzeum Gdańska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Biblioteki PAN w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.