„Goci. Mity i rzeczywistość” – konferencja naukowa

Goci - plakat„Goci. Mity i rzeczywistość” – konferencja naukowa

26 października 2018 r., godz. 11:00
Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63
wstęp wolny
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/543688789386618/


PROGRAM

11:00 | PRZYWITANIE GOŚCI
11:20 | O MITACH W BADANIU PRZESZŁOŚCI

Prof. dr hab. Jerzy Kmieciński
Jako jeden z zastępców prof. K. Jażdżewskiego uczestniczył w badaniach wczesnośredniowiecznego Gdańska. Kierował ekspedycjami archeologicznymi między innymi w Odrach, Węsiorach i Raciążu. W latach 1972–1992 kierował Katedrą Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, w latach 1993–1997 Katedrą Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1994 r. stworzył na UŁ Ośrodek Badań i Studiów Wschodu, który wkrótce został przekształcony w Katedrę, a następnie w Instytut Studiów Międzynarodowych, zaś w 2000 r. w Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologii.

11:50 | GOCI W NAJSTARSZEJ LITERATURZE ARCHEOLOGICZNEJ

Prof. dr hab. Tadeusz Grabarczyk
W 1978 r. obronił rozprawę doktorską „Metalowe rzemiosło artystyczne na Pomorzu w okresie rzymskim”, zaś w 1997 r. uzyskał habilitację na podstawie pracy „Kultura wielbarska na Pojezierzu Krajeńskim i Kaszubskim”. W latach 2009–2014 kierował Katedrą Prahistorii w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Długoletni badacz cmentarzyska kurhanowego z kręgami kamiennymi w Odrach.

12:10 | LEŚNO. MIĘDZY KULTUTRĄ POMORSKĄ A KULTURĄ WIELBARSKĄ

Dr hab. Krzysztof Walenta
Od 1965 r. aż do przejścia na emeryturę pracował jako nauczyciel akademicki w Katedrze, a później w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1975 prowadził badania w Leśnie, gdzie odkrył i zbadał cmentarzysko grobów książęcych z okresu rzymskiego, wielokulturowe cmentarzysko kurhanowe i wielokulturową osadę. Oprócz działalności badawczej angażuje się w działalność społeczną. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Aktualnie jest prezesem Zarządu Głównego SNAP.

12:30 | CZARNÓWKO, POWIAT LĘBORSKI – NOWE ELITY GOTÓW

Prof. dr hab. Jan Schuster
W latach 1989–1996 studiował archeologię prahistoryczną, historię średniowiecza oraz archeologię klasyczną na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W 2005 został zatrudniony na stanowisku asystenta w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Friedricha Wilhelma w Bonn. Od 2008 pracuje w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zajmuje się okresem wpływów rzymskich, okresem wędrówek ludów, grobami książęcymi i kontaktami ponadregionalnymi.

12:50–13:20 | DYSKUSJA
13:20–14:00 | PRZERWA, POCZĘSTUNEK
14:00 | NIE TYLKO KURHANY. CMENTARZYSKO PŁASKIE KULTURY WIELBARSKIEJ W BRZYNIE NA WYSOCZYŹNIE ŻARNOWIECKIEJ

Dr Anna Strobin
Adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka i współautorka prac poświęconych tematyce okresu przedrzymskiego i rzymskiego. Członek Fundacji Monumenta Archaeologica Barbarica.

14:20 | CMENTARZYSKO Z KRĘGAMI KAMIENNYMI W PŁAWNIE, GM. CZAPLINEK

Mgr Andrzej Kasprzak
Kustosz w Dziale Archeologii Muzeum w Koszalinie, gdzie zajmuje się młodszym okresem przedrzymskim, okresem wpływów rzymskich i okresem wędrówek ludów. Od wielu lat prowadzi badania wykopaliskowe (wspólnie z A. Cieślińskim) na rozległym cmentarzysku kurhanowym kultury wielbarskiej w Nowym Łowiczu. Od 2015 r. kieruje badaniami cmentarzyska z kręgami kamiennymi w Pławnie, niedaleko Czaplinka.

14:40 | KULTURA WIELBARSKA A GRUPA DĘBCZYŃSKA

Prof. dr hab. Henryk Machajewski
Kierownik Zakładu Europy Barbarzyńskiej Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w problematyce schyłku starożytności w basenie Morza Bałtyckiego. Autor 8 książek i wielu artykułów. Laureat (1996 r.) nagrody im. Ryszarda Wołągiewicza za wyniki badań nad okresem rzymskim na Pomorzu.

15:00 | DYSKUSJA
15:30 | POCZĘSTUNEK

Konferencja towarzyszy wystawie „Odry, Leśno, Węsiory. Święte miejsca Gotów – mity i rzeczywistość”. W nowoczesnym pawilonie wystawienniczym Grodziska w Sopocie prezentowane są między innymi wyjątkowe znaleziska z grobów książęcych i grobu szamana z Leśna. Wystawę można oglądać do 31 października 2018 roku. Więcej informacji na stronie: https://archeologia.pl/2017/12/14/odry-wesiory-lesno-swiete-miejsca-gotow-mity-i-rzeczywistosc-3/


Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.