• 25 kwietnia – 27 października 2019 r.
• Otwarcie wystawy: 25.04.2019 r., godz. 13:00
• Muzeum w Gniewie, ul. Zamkowa 2
Kuratorzy: dr Dobiesława Bagińska (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu), Elżbieta Kołosowska (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
Wydarzenie na Facebooku: http://tiny.cc/PiwowstarozytnymSudanie
Produkcja piwa w starożytnym Sudanie sięga niepamiętnych czasów. Naczynia związane z tym procesem datowane są od okresu meroickiego po okres chrześcijański, czyli od III w. p.n.e. do XIV w. n.e.
Wystawa „Piwo w starożytnym Sudanie” przedstawia obiekty związane z produkcją, przechowywaniem i spożywaniem piwa. Eksponaty pochodzą z badań ratunkowych w Sudanie, na IV katarakcie Nilu, prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu w latach 2003–2010. W sudańskich miejscowościach Es-Sadda i Hagar El-Beida, w grobach należących do kultury późnomeroickiej i postmeroickiej archeolodzy odkryli niespotykaną ilość butli o wydłużonej szyjce, tak zwanych beer jars. Butle razem z kubkami i miseczkami zostały złożone obok zwłok jako dary grobowe – miały służyć zmarłemu w zaświatach.
Część naczyń ceramicznych – przepięknie dekorowanych – pochodzi z badań Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Tanqasi, Meroe, Starej Dongoli i Banganarti. Badacze datują je na IV do VI w. n.e. Dopełnieniem kolekcji są eksponaty z badań wykopaliskowych Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, prowadzonych w latach 1996–2010 w rejonie IV katarakty Nilu i w meroickim zespole świątynnym w Awlib. Niektóre obiekty znalazły się w gdańskich zbiorach dzięki prospekcji etnograficznej połączonej z zakupami na sudańskich sukach (bazarach).
Na otwarcie wystawy – 25 kwietnia 2019 r. o godz. 13:00 – wstęp jest bezpłatny. Później biletowany zgodnie z cennikiem Muzeum w Gniewie: https://archeologia.pl/bilety.