GDAŃSK, SPICHLERZ BŁĘKITNY BARANEK NA WYSPIE SPICHRZÓW (XVI W.): WYKONANIE PRAC BUDOWLANYCH I KONSERWATORSKICH – ETAP III

mkidn

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa Projektu: Dziedzictwo kulturowe

Nazwa priorytetu: Ochrona zabytków

Całkowita wartość zadania: 1.325.000 zł

W tym: wkład:

– Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 450.000 zł

– Samorządu Województwa Pomorskiego: 875.000 zł

Termin realizacji: czerwiec 2018 – wrzesień 2018

Celem zadania jest wykonanie ostatniego etapu prac obejmujących wzmocnienie fundamentów spichlerza w celu zatrzymania procesu degradacji tego wyjątkowego obiektu zabytkowego. Spichlerz „Błękitny Baranek”, usytuowany przy ul. Chmielnej 53, jest jedynym ocalałym w tak dobrym stanie spichlerzem spośród kilkuset, które funkcjonowały do roku 1945 na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Budynek znajduje się w układzie urbanistycznym miasta Gdańska uznanym przez Prezydenta RP za Pomnik Historii.

Zakres prac realizowany w 2018 roku stanowi III etap zadania i obejmuje wzmocnienie fundamentów ściany północnej, wraz z naprawą murów fundamentowych oraz wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej. W poprzednich latach, przy współfinansowaniu MKIDN w 2016 roku wzmocniono fundamenty ściany wewnętrznej i zewnętrznej od strony Motławy, natomiast w 2017 roku ściany południowej, ściany frontowej od ul. Chmielnej, oraz fragmentu ściany północnej, wraz z naprawą murów fundamentowych oraz wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej.

Wykonanie ostatniego etapu prac pozwoli na zniwelowanie zagrożenia stateczności budynku, a tym samym zachowanie tego cennego zabytku dla przyszłych pokoleń.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.