BUDOWA PAWILONU WYSTAWIENNICZO-EDUKACYJNEGO PRZY GRODZISKU W SOPOCIE

loga pr pwu ue mag sop

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wraz z Gminą Miasta Sopotu realizuje projekt „Budowa pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego przy Grodzisku w Sopocie”, współfinansowany przez Unię Europejską.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 7.582.918 PLN w tym:

Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego – 54% całkowitych kosztów
Pozostały wkład finansowy zapewniają: samorząd woj. pomorskiego (25,2%) oraz Gmina Miasta Sopotu – (20,8%)
Planowany czas realizacji: czerwiec 2009 – kwiecień 2012.

Przedmiotem projektu jest budowa i wyposażenie nowoczesnego pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego przy ul. Haffnera 63 w Sopocie na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska, gdzie obecnie znajduje się Skansen Archeologiczny prowadzony przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku; a także zagospodarowanie terenu wokół niego – budowa stawu z pomostami na potoku grodowym, mała architektura, ogrodzenie terenu, wjazd na posesję i miejsca postojowe.
Pawilon wystawienniczo-edukacyjny stanowi merytoryczną kontynuację projektu „HERMAN” dotyczącego rozwoju struktur promujących dziedzictwo historyczne w Sopocie, Gdańsku, Svetłogorsku i Oziersku, zrealizowanego w ramach inicjatywy wspólnoty INTERREG III A. Efektem projektu „HERMAN” jest pełna dokumentacja techniczna prowadzonej inwestycji.
Będzie to placówka kultury i edukacji udostępniona przez cały rok, co w znacznym stopniu podniesie atrakcyjność skansenu założonego na przebadanym pod względem archeologicznym i częściowo zrekonstruowanym grodzie, dotychczas znajdującego się pod gołym niebem.
Realizacja projektu pozwoli na upowszechnienie kultury i tradycji historycznej, a także wzbogaci ofertę wystawienniczą i edukacyjną regionu.
W pawilonie znajdą miejsce:

stała ekspozycja najstarszych zabytków archeologicznych Sopotu;
opis pradziejów południowej strefy obszaru Morza Bałtyckiego, prezentowany z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych;
pracownie dla dzieci i młodzieży (przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), oferujące zajęcia praktyczne, odtwarzające średniowieczne rzemiosła.

Ponadto odbiorcy w każdym wieku będą mogli uczestniczyć w cyklach odczytów, w sposób poglądowy przybliżających dzieje wczesnośredniowieczne.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Прокрутити вгору