OŚRODEK STAROŻYTNEGO BRĄZOWNICTWA POMORSKIEGO WE WCZESNEJ EPOCE ŻELAZA W JUSZKOWIE, GM. PRUSZCZ GDAŃSKI

mkidn

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa programu: Dziedzictwo kulturowe

Nazwa priorytetu: Ochrona zabytków archeologicznych

Całkowita wartość zadania: 49.900,00 zł

W tym: wkład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 40.000,00 zł (80,16% całkowitych kosztów)

Termin realizacji: 1 maja 2016 – 31 grudnia 2017

Zadanie obejmuje opracowanie i publikację materiałów z badań archeologicznych osady z okresu halsztackiego w Juszkowie, gm. Pruszcz Gdański. Materiały zabytkowe pochodzą z badań prowadzonych w latach siedemdziesiątych XX w. i do dziś nie zostały kompleksowo opracowane.
W trakcie badań pozyskano szereg niezwykle istotnych danych zarówno dla osadnictwa z przełomu epok brązu i żelaza w rejonie dolnego biegu rzeki Raduni, jak i lokalnej, pomorskiej produkcji brązowniczej. Ich wartość jest ogromna, obiekt w Juszkowie jest największym tego typu stanowiskiem osadniczym na terenie Pomorza Wschodniego, bardzo ważnym dla procesu studiów osadniczych nad okresem wczesnej epoki żelaza na Pomorzu Wschodnim. W osadzie odkryto liczne ślady metalurgii i produkcji przedmiotów brązowych, w tym setki fragmentów glinianych form odlewniczych. Związane one były przede wszystkim z produkcją ozdób z tzw. litego pręta, w tym bransolet i naszyjników. Źródła do tej działalności nie były do tej pory publikowane.
Opublikowane materiały będą stanowić punkt odniesienia i poszukiwania analogii dla wszystkich zainteresowanych epoką żelaza na Pomorzu, jak i w całej Polsce.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.