UTWORZENIE WYSTAWY STAŁEJ W PIWNICY ROMAŃSKIEJ – NOWO TWORZONYM ODDZIALE MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W GDAŃSKU

mkidnProjekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Nazwa programu: Dziedzictwo kulturowe

Nazwa priorytetu: Wspieranie działań muzealnych

Całkowita wartość zadania: 127 170.00 zł

W tym: wkład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 100.000 zł (78,63%)

Termin realizacji: luty – grudzień 2014

Projekt przewiduje utworzenie wystawy stałej pt. „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”. Na wystawie zaprezentowane zostaną wyniki wieloletnich prac wykopaliskowych, których efektem było odkrycie reliktów XIII-wiecznej architektury w rejonie dawnego klasztoru Ojców Dominikanów, położonych pod Placem Dominikańskim, oraz osady i cmentarza użytkowanego nieprzerwanie od X do XIX w. Wystawa zostanie zaprezentowana w niepowtarzalnej scenerii odrestaurowanych piwnic romańskich, najstarszym zachowanym wnętrzu w Gdańsku, będącym oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Podstawowym założeniem koncepcyjnym ekspozycji jest prezentacja odkrytych na Placu Dominikańskim reliktów architektury romańskiej. W tym celu zaplanowano stworzenie animacji komputerowych, które w sposób dynamiczny ukażą zrekonstruowany na podstawie badań archeologicznych, architektonicznych i źródłowych wygląd budowli, z których do dziś zachowały się jedynie partie podziemne. Animacje będą częścią filmu prezentowanego w pomieszczeniu dobudowanym do piwnicy romańskiej, od którego rozpoczynać się będzie zwiedzanie. Zwiedzanie części ekspozycji prezentującej relikty architektury zaplanowano w formie spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne podświetlane będą pojedynczo specjalnie zaprojektowanym, kolorowym oświetleniem, w miarę przesuwania się zwiedzających. Podświetlaniu towarzyszyć będzie komentarz merytoryczny lektora. Uzupełnieniem ekspozycji będą postery prezentujące zagadnienia związane z prowadzonymi na Placu Dominikańskim pracami archeologicznymi.

Wystawa przygotowana w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej.

Wystawy została otwarta w grudniu 2014 roku.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.