Gry planszowe – świadectwo cywilizacji

Gry wwwarcheo Gniew

30 maja 2017 – 20 października 2017
 
Muzeum w Gniewie, ul. Zamkowa 2

Obecnie obserwuje się renesans gier planszowych. Każdego roku wydawanych jest w samej tylko w Polsce kilkadziesiąt nowych tytułów. Organizowane są wielkie festiwale dla pasjonatów tej formy rozrywki. My swoją wystawą sięgamy w przeszłość prezentując historię rozwoju gier planszowych, by wszystkim zainteresowanym pokazać, że gry od zawsze towarzyszyły człowiekowi.
Dzięki naszej wystawie dowiesz się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywamy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy, czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa ta jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszą człowiekowi, jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?

Na wystawie prezentowane są unikatowe zabytki związane z grami planszowymi pochodzących zarówno z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz ośrodków muzealnych z całej Polski m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Ważnym elementem będą także kopie gier, które udostępnione zostaną zwiedzającym do samodzielnej rozrywki, m.in. gry indiańskie, mankala (najstarsza gra świata), gra hneftafl (szachy wikingów), gra z Ur. Ekspozycje wzbogacą kolorowe plansze, na których zaprezentowane zostaną ilustracje związane z różnymi okresami historycznym, grami, jak i zasadami gry.
Chcemy by wystawa stała się miejscem rozrywki dla całych rodzin – kolorowa oraz otwarta forma ekspozycji pozwoli na spędzenie długich chwil w świecie najstarszych i najważniejszych gier planszowych świata. W ramach wystawy zorganizowane zostaną warsztaty gier planszowych.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, oddział Muzeum w Gniewie, ul. Zamkowa 2
Wernisaż: 30 maja 2017, godz. 13.00
Termin: 30 maja 2017 – 20 października 2017
Kurator wystawy: Krzysztof Godon
Organizator: Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 9:00-17:00

 

{unitegallery gry_planszowe catid=30}

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.