“Niebiański Dysk z Nebry. Serce Europy 3600 lat temu” – wystawa czasowa

Niebiański Dysk z Nebry to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych końca ubiegłego stulecia, wpisane na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Ukazuje najstarsze znane na świecie konkretne przedstawienie zjawisk astronomicznych. Daje nam wgląd w wiedzę o świecie i religię naszych przodków sprzed 3600 lat. Od czerwca 2023 roku ultrawierną kopię bezcennego Dysku z Nebry można oglądać w Spichlerzu Błękitny Baranek.

Oryginalny Dysk należy do zbiorów niemieckiej instytucji Landesmuseum Für Vorgeschichte Halle (Saale). Stamtąd też pochodzi kopia wypożyczona na wystawę w Gdańsku. Przedmiot odwzorowano z taką dbałością o szczegóły, że tylko znawca byłby w stanie odróżnić go od autentyku.

Historia odkrycia Dysku z Nebry jest sensacyjna. W 1999 roku zabytek został wyrwany z ziemi przez poszukiwaczy skarbów. Po spektakularnym pościgu za rabusiami, w 2002 roku brązowy skarb trafił wreszcie do Krajowego Muzeum Prehistorii w Halle (Saale). Od tamtej pory Dysk inspiruje badaczy różnych dyscyplin, poruszając też wyobraźnię twórców popkulturowych, którzy doszukują się w nim właściwości magicznych lub dowodów na kontakty ziemian z przybyszami z obcych planet…

Niebiański Dysk z Nebry przedstawia 32 gwiazdy, półksiężyc i pełnię księżyca lub słońce. Dwa łuki horyzontu obramowują obraz po obu stronach. Złota blacha z długimi rowkami ma inny kolor i jest mocniej wygięta; interpretuje się ją jako barkę słoneczną. Między horyzontami pojawia się więc statek w nocnej podróży przez niebieski ocean – po raz pierwszy odnotowany jako centralny symbol mityczny w Europie.

Odkryj ten tajemniczy świat i podążaj za nami po niebiańskich ścieżkach w minione tysiąclecia!

Niebiański Dysk z Nebry sprzed 3600 lat, brąz i złoto; © LDA Sachsen-Anhalt, fot. Juraj Lipták

“Niebiański Dysk z Nebry. Serce Europy 3600 lat temu” – wystawa czasowa

Kuratorzy:

dr Regine Maraszek i Anja Stadelbacher - Landesmuseum für Vorgeschichte Halle (Saale) oraz Olgierd Felczak - Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Wystawa dostępna od 2. czerwca do 12. listopada 2023 r.

w godzinach otwarcia Spichlerza Błękitny Baranek

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

Prawdopodobnie tak wyglądał skarb z Nebry w momencie odkrycia (rekonstrukcja); © LDA Sachsen-Anhalt, fot. Juraj Lipták

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.