Zabytek z ludzką twarzą. Oprowadzanie kuratorskie i warsztaty dla dzieci w Spichlerzu “Błękitny Baranek”

Zdjęcie przedstawia zbliżenie na górną część zabytkowej kanopy pomorskiej z wyraźnie widoczną rzeźbą twarzy: oczami, uszami, nosem i ustami.

Urny sprzed 2,5 tysiąca lat, a na nich wyrzeźbione twarze. Prawdopodobnie przedstawiają podobizny ludzi, którzy zamieszkiwali Pomorze we wczesnej epoce żelaza. Jakie tajemnice kryją się w tych zabytkach? Co oznaczają symbole na naczyniach? Gdzie archeolodzy odkryli najwięcej popielnic twarzowych? Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza”. Dla najmłodszych miłośników archeologii przygotowano warsztaty ozdabiania urn twarzowych.

W badania cmentarzysk z okresu wczesnej epoki żelaza było zaangażowanych kilka pokoleń gdańskich archeologów. Zabytki, które można zobaczyć na wystawie „Między Słupią a Wierzycą…” – w tym kilkadziesiąt unikatowych kanop pomorskich – są efektami ich odkryć.

Kurator wystawy, dr Piotr Fudziński przybliży wszystkim zainteresowanym kulturę pomorską i jej obrządek pogrzebowy. Opowie również o badaniach wykopaliskowych, które przeprowadzono na Kaszubach i Kociewiu od lat 50. XX wieku. Wykopaliska były ważnymi wydarzeniami dla lokalnych społeczności, o czym świadczą archiwalne zdjęcia.

Dla dzieci w wieku szkolnym są przeznaczone warsztaty ozdabiania urn twarzowych. Zajęcia będą prowadzone przez edukatorów muzealnych. Każdy uczestnik otrzyma na własność odlew urny (wzorowany na oryginalnym zabytku), który będzie mógł pomalować i ozdobić techniką rytowania (żłobienia). Na początku zajęć grupa obejrzy wystawę „Między Słupią a Wierzycą…”, a przewodnik wyjaśni dzieciom, na czym polegają pradawne wzory i zdobienia.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Między Słupią a Wierzycą…”

Fragment wystawy archeologicznej w Blekitnym Baranku

Miejsce: Spichlerz „Błękitny Baranek”

Terminy:

  • 9 grudnia 2021 r. o godz. 16:00
  • 10 grudnia 2021 r. o godz. 12:00

Czas trwania: ok. 60 minut.

Wstęp wolny! Nie trzeba się zapisywać.

Ze względu na epidemię COVID-19 w sali wystawowej może przebywać jednocześnie maks. 15 osób. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych. Jeśli dysponujesz Unijnym Certyfikatem COVID i dobrowolnie okażesz go w muzeum, zyskasz gwarancję udziału w wydarzeniu.

Ozdabianie urn twarzowych – warsztaty dla dzieci

Zdjęcie przedstawia zbliżenie na dłonie dzieci, które ozdabiają małe odlewy urn twarzowych.

Miejsce: Spichlerz „Błękitny Baranek”

Terminy:

  • 9 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 (grupa 10 dzieci)
  • 10 grudnia 2021 r. o godz. 15:00 (grupa 10 dzieci)

Czas trwania: maks. 90 minut (można skończyć wcześniej).

Cena: 8 zł za udział jednego dziecka, płatne na miejscu przed zajęciami. Opiekun wchodzi bezpłatnie.

Obowiązują zapisy mailowe: edukacja@archeologia.pl. W treści maila prosimy podać następujące informacje: wybrany termin warsztatów, liczba dzieci, liczba opiekunów.

Podczas zajęć dziecku musi towarzyszyć dorosły opiekun. Nie można zostawić dziecka samego w muzeum.

W Spichlerzu "Błękitny Baranek" obowiązuje zasada DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka. Prosimy pamiętać o zakrywaniu nosa i ust. Muzeum nie prowadzi sprzedaży maseczek.

Spichlerz Blekitny Baranek

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Прокрутити вгору

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.