IV Urodziny Janusza Christy na Grodzisku

Urodziny Christy plakatIV Urodziny Janusza Christy na Grodzisku
28 lipca 2017 roku 
w godzinach 10:30 – 16:00 
Grodzisko w Sopocie (ul. Haffnera 63)
wstęp bezpłatny

Pole, las, woda, wieś… 
Nadszedł czas – miotło nieś!

Kultowe komiksy zasługują na to, aby je przeżywać. Janusza Christy nie ma już wśród nas, ale jego dzieła wciąż zachwycają kolejne pokolenia. Dlatego obchodzimy urodziny Mistrza (urodził się 19 lipca). A w tym roku świętujemy także 60-lecie komiksu „Kajtek i Koko” oraz 40-lecie „Gucka i Rocha”.

W programie imprezy przewidziano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Najmłodsi fani „Kajka i Kokosza” będą mogli wziąć udział w grze terenowej. Żeby wygrać, trzeba będzie zdobyć 6 pieczątek bohaterów „Kajka i Kokosza”, między innymi za strzelanie z łuku, rzucanie oszczepem, układanie mega puzzli i rozwiązanie quizu. Dla tych, którzy chcieliby nauczyć się rysowania komiksów, przeznaczone są zajęcia prowadzone przez cenionego rysownika, ilustratora i scenarzystę opowieści obrazkowych Wojciecha Olszówkę. Interesująco zapowiada się wykład Krzysztofa Janicza o tym, skąd Janusz Christa czerpał inspirację do swoich opowieści. Jakby tego było mało, otworzymy za jednym zamachem dwie nowe wystawy. A następnie zaprosimy znawców i wielbicieli twórczości Janusza Christy do swobodnej wymiany myśli, otwartej dyskusji i krótkich wystąpień. Będzie okazja, aby zadać pytania, o jakich nie śniło się filozofom – i usłyszeć wiarygodne odpowiedzi!

PROGRAM:

10:30 – 13:00 | Tropami bohaterów komiksu „Kajko i Kokosz” – gra terenowa

13:00 – 14:00 | Warsztaty rysowania komiksów, prowadzenie: Wojciech Olszówka

13:00 – 14:00 | „Kajtek i Koko”, „Gucek i Roch”. Historie oparte na faktach – prelekcja Krzysztofa Janicza

14:00 | Otwarcie wystaw: O Januszu Chriście oraz Od Kajtka-Majtka do Gucka i Rocha

14:30 – 16:00 | Archiwum pamięci – Janusz Christa. Otwarte spotkanie znawców i fanów twórczości Janusza Christy – dyskusje, krótkie wystąpienia, pytania od publiczności


Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/2mtWTSH


Organizator: Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku)

Partner: Fundacja „Kreska” im. Janusza Christy

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

EYCH2018 Logos Turquoise PL 72Pegaz grafika 117px

Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)

Domasław - plakat

Archeologiczne skarby wydobyte z grobów z okresu wczesnej epoki żelaza będzie można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 200 cennych zabytków, odkrytych na terenie prastarego cmentarzyska w Domasławiu pod Wrocławiem.

Domasław to wieś w gminie Kobierzyce, kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Wrocławia. W latach 2006–2008, kiedy budowano tam obwodnicę, Zespół Badań Ratowniczych pod kierownictwem profesora Bogusława Gedigi z wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk przeprowadził prace wykopaliskowe. Odkrycia okazały się rewelacyjne, sięgające okresu neolitu, wczesnej epoki brązu i epoki żelaza.

Na olbrzymim pradawnym cmentarzysku, gdzie spoczywały skremowane szczątki ponad tysiąca osób, archeolodzy odkryli dwa, wyraźnie różniące się, typy grobów. Jedne były skromne, wkopane bezpośrednio w ziemię i ubogo wyposażone. Drugie zaś były duże, wykonane z drewnianych komór, zawierające wiele naczyń, biżuterii i innych cennych przedmiotów, które pogrzebano razem z urnami. Archeolodzy zbadali ponad 300 takich bogatych grobów komorowych, wszystkie skupione były w jednej strefie.

Odkrycie archeologiczne rzuciło nowe światło na nasze wyobrażenie o społecznościach z epoki żelaza. Okazuje się, że już wtedy zaczęło dochodzić do nierówności społecznych, czy też wyraźnego zróżnicowania ludności pod względem posiadanego majątku. Wyodrębniła się grupa ludzi, którą dziś moglibyśmy nazwać arystokracją, elitą posiadaczy.

Społeczności zamieszkujące przed wiekami obszary należące współcześnie do południowo-zachodniej Polski były otwarte na kontakty z innymi kulturami. A dzięki temu były też rozwinięte pod względem cywilizacyjnym. Świadczą o tym odkryte przez archeologów przedmioty miedziane, pochodzące prawdopodobnie z ośrodków kulturalnych w Karpatach albo Alpach.

Najefektowniejszym zabytkiem znalezionym na cmentarzysku w Domasławiu jest czterokołowy gliniany wózek – istna rewelacja archeologiczna. Badacze uważają, że wózek ten pełnił funkcję kultową, obrzędową, a w jego symbolice dopatrują się wpływów cywilizacji śródziemnomorskich (w starożytnej Grecji bohaterowie i wodzowie byli najczęściej przewożeni na miejsce pochówku właśnie na wozie). O wysokiej pozycji społecznej zmarłego, w którego grobie znaleziono wózek, świadczy kosztowne wyposażenie miejsca pochówku: ponad 50 naczyń, dwa dłuta żelazne, dwa noże, halsztacka siekierka, szpile ozdobne, paciorek bursztynowy i inne licznie zgromadzone przedmioty.

Wyposażenie grobu - rekonstrukcja


Wystawę pod tytułem „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)” będzie można oglądać od 18 lipca do 28 października 2018 roku w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26. Na otwarcie wystawy zapraszamy 18 lipca o godzinie 13:00. Wstęp na otwarcie jest bezpłatny, później zwiedzanie będzie biletowane. 

Godziny otwarcia: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/godziny-otwarcia

Ceny biletów: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/ceny-biletow


Organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku 
Partnerzy: Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Miejskie Wrocławia

Konkurs fotograficzny "Jestem archeologiem - rozwiązuję zagadki przeszłości"

Jestem archeologiem - plakat

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ogłasza konkurs fotograficzny pod nazwą: „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Zdjęcia można przysyłać od 17 lipca do 9 września 2018 roku.

Regulamin znajduje się tutaj: REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości” (PDF).

Hasło konkursu nawiązuje do wydarzenia, które odbędzie się w dniach 8-9 września 2018 r. na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku: „Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości”.

 

ZADANIE KONKURSOWE

Zdjęcie powinno przedstawiać wyobrażenie o pracy archeologa. Organizator pozostawia uczestnikom swobodę w interpretowaniu hasła: „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Komisja konkursowa z pewnością doceni pomysłowość i zaangażowanie. Jak wygląda archeolog przy pracy? Źródłem inspiracji mogą być na przykład archiwalne zdjęcia z wykopalisk opublikowane w Archeoportalu: http://katalog.archeoportal.pl/lista_negatywow/wyszukiwarka

Zdjęcie powinno być wykonane na tle obiektu zabytkowego. W znalezieniu obiektu pomoże mapa zabytków: https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/. Warto wiedzieć, że siedziba organizatora konkursu – Dom Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku – też jest obiektem zabytkowym.

 

SPOSÓB ZGŁASZANIA ZDJĘĆ

Zdjęcia do konkursu należy przysyłać wyłącznie mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tytule wiadomości prosimy napisać: „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”.

Wiadomość e-mail powinna zawierać:

– plik ze zdjęciem (maksymalna wielkość: 10 MB),
– imię i nazwisko autora zdjęcia,
– adres e-mail uczestnika konkursu,
– informację o miejscu, gdzie wykonano zdjęcie – nazwę miejscowości oraz nazwę zabytku widocznego na zdjęciu,
– w przypadku osoby niepełnoletniej – skan wypełnionej i podpisanej zgody, która stanowi załącznik do regulaminu.

Uczestnik może zgłosić do konkursu tylko jedno zdjęcie.

 

NAGRODY

Nagrodami w konkursie są cenne gry planszowe (ufundowane przez Rebel.pl), książki z autografami znanych pisarzy (ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy) oraz karnety wstępu do muzeum. Szczegóły będą ujawniane stopniowo w czasie trwania konkursu – na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: www.archeologia.pl oraz na Facebooku: https://bit.ly/2KAe4R0

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do końca września 2018 r.

 

O TYM TRZEBA PAMIĘTAĆ

Fotografia konkursowa może być poważna lub zabawna (zapewniamy, że archeolodzy mają dystans do siebie i doskonałe poczucie humoru), klasyczna lub wyjątkowo oryginalna. Prosimy jednak pamiętać, że zabytki podlegają ochronie prawnej, nie należy ich niszczyć ani wdrapywać się na nie. Do konkursu dopuszczone zostaną tylko zdjęcia wykonane z poszanowaniem obiektów zabytkowych.

Zasady konkursu są dokładnie opisane w regulaminie. Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 58 322 21 50.

Zachęcamy do udziału, życząc dobrej zabawy i powodzenia!

 

Organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w GdańskuInstytucja Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego

 

Partnerzy: Rebel, Wydawnictwo Marginesy

RebelWydawnictwo Marginesy

Odsłonięcie pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim pochowanym w Gdańsku

Pomnik poświęcony dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim

W niedzielę 8 lipca 2018 roku na Cmentarzu Łostowickim odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim pochowanym w Gdańsku. Inicjatorem wydarzenia było Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Uroczystość została wpisana w program V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

W latach 2007–2012 Muzeum prowadziło badania wykopaliskowe na terenie placu Dominikańskiego w Gdańsku. Odkryto wówczas kilkaset tysięcy szczątków kostnych zgromadzonych w czterech wtórnych mogiłach zbiorowych, tak zwanych ossuariach.


Jedno z ossuariów można zobaczyć zwiedzając Piwnicę Romańską (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) przy pl. Dominikańskim 1. Godziny otwarcia: https://bit.ly/2ufDIiM


– Gdy pracownicy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku rozpoczynali wykopaliska pod Halą Targową, w najśmielszych domysłach nie przypuszczali, jakie odkrycia staną się ich udziałem – powiedziała dyrektor Ewa Trawicka.

Odkryte szczątki poddano gruntownym badaniom archeologicznym i antropologicznym. W skład zespołu badawczego weszli najlepsi specjaliści z ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. Po dwóch latach wytężonej pracy eksperci ustalili, że szczątki należały do dorosłych i dzieci pochowanych w okresie od XV do XIX wieku na jedynym katolickim cmentarzu funkcjonującym w tamtym okresie na Głównym Mieście. W większości byli to gdańscy mieszczanie, w tym członkowie cechów rzemieślniczych, zaś w niewielkim odsetku przedstawiciele pomorskiej szlachty wyznania katolickiego. Najmłodsze szczątki udało się zidentyfikować jako należące do żołnierzy napoleońskich, między innymi z 5 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, poległych w czasie oblężenia miasta przez Rosjan w 1813 roku.


Interesujące wyniki badań opublikowano w książce pt. "Nowożytne ossuaria z klasztoru dominikańskiego w Gdańsku" pod red. Aleksandry Pudło i Macieja Henneberga (wyd. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – https://bit.ly/2KzzSMt


W niedzielnej uroczystości wzięli udział znakomici goście: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Konsul Francji Alain Mompert, Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Beata Jaworowska, przedstawiciele rad dzielnic, gdańscy dominikanie, ks. Jacek Tabor.

– Takimi działaniami staramy się przekazać depozyt kultury szacunku wobec zmarłych – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Chcemy wierzyć, że przyszłe pokolenia też w taki sposób będą się odnosić do naszych szczątków.

Źródło: www.gdansk.pl

– Chcę pochylić się nad moimi rodakami i oddać im cześć – powiedział Alain Mompert, konsul Francji. – To kolejne świadectwo międzynarodowej historii Gdańska i jego wielokulturowości. Powrót do tych faktów zawdzięczamy osobom poświęconym i oddanym historii. Vive la France, vive la Pologne!

Źródło: Radio Gdańsk

Na zakończenie uroczystości gdańscy dominikanie odśpiewali psalm „De profundis” (zobacz nagranie na stronie portalu Gdańsk Strefa Prestiżu: https://bit.ly/2J9YohG)

Odsłonięcie pomnika na Cmentarzu ŁostowickimIMG 5064 ret

Pomnik poświęcony dawnym gdańszczanom oraz żołnierzom napoleońskim znajduje się w północno-zachodniej części Cmentarza Łostowickiego, obok mogiły, w której pochowano szczątki z dawnego cmentarza przy szpitalu św. Gertrudy (odkryte podczas rewitalizacji Targu Siennego i Rakowego).

Epitafium głosi:

Tutaj spoczywają szczątki czterech tysięcy gdańszczan i mieszkańców Pomorza oraz żołnierzy napoleońskich, pochowanych w okresie od XVI do XIX wieku na dawnym cmentarzu przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Odkryte w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zostały przeniesione na obecne miejsce w sierpniu 2017 roku. Niech spoczywają w pokoju!

 

Utrudnienia na drodze do Grodziska w Sopocie

Informujemy, że na drodze dojazdowej do Grodziska w Sopocie trwają prace budowalne. Inwestycję nadzoruje Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie (więcej informacji na stronie Sopot.pl: https://bit.ly/2KQwyJe).

Na ul. Jana Jerzego Haffnera występują utrudnienia w ruchu drogowym i pieszym. Prawdopodobnie potrwają one do końca lipca 2018 roku.

Odwiedzającym Grodzisko w Sopocie proponujemy inną trasę dojazdu i dojścia do skansenu – od ul. Wosia Budzysza. Wybierając tę drogę unikną Państwo utrudnień.

Grodzisko dojazd mapka

Festiwal "EUROPA +/- 1700" - koncerty kameralne na instrumentach historycznych

Europa 1700 baner

EUROPA +/- 1700
François Couperin „Le Grand”
Koncerty kameralne na instrumentach historycznych

Festiwal EUROPA +/- 1700 to kameralne wydarzenie artystyczne skierowane do miłośników muzyki epoki baroku oraz ludzi ciekawych, jak taka muzyka zabrzmi na instrumentach historycznych lub ich kopiach, wykonana zgodnie z praktyką wykonawczą tamtych czasów.

Ideą festiwalu jest prezentacja dzieł wybitnych kompozytorów tworzących w XVII i XVIII wieku, ale także tych, których twórczość jest mało znana i rzadko prezentowana na europejskich scenach muzycznych, mimo że wzbogaca dziedzictwo kulturowe naszego kontynentu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie pod patronatem jednego z najwybitniejszych kompozytorów francuskich: François Couperina. W tym roku przypada 350 rocznica jego urodzin.

Bardzo serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty festiwalu EUROPA +/- 1700. Muzyka zabrzmi w nastrojowych wnętrzach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – w Domu Przyrodników (ul. Mariacka 25/26) oraz w Piwnicy Romańskiej (pl. Dominikański 1).

Silva Rerum arte - Dom Przyrodników  Silva Rerum arte - Piwnica Romańska

PROGRAM KONCERTÓW

LES NATIONS i KONCERTY KRÓLEWSKIE
13 lipca 2018 r., godz. 20:00
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (Sala Kolumnowa), ul. Mariacka 25/26

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/2tgiou1

W programie:
Fr. Couperin – I i II Koncert Królewski, „L'Espagnole”

Wykonawcy:
Zespół Silva Rerum arte
Maja Miro Wiśniewska – traverso
Katarzyna Sokołowska – obój barokowy
Danuta Zawada – skrzypce barokowe
Karolina Koślacz – viola da gamba
Małgorzata Skotnicka – klawesyn

 

KOBIECE DŹWIĘKI – ÉLISABETH JACQUET DE LA GUERRE
27 lipca 2018 r., godz. 20:00
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (Sala Kolumnowa), ul. Mariacka 25/26

W programie:
É. Jacquet de la Guerre – Sonaty triowe i solowe

Wykonawcy:
Zespół Silva Rerum arte
Maja Miro Wiśniewska – traverso
Danuta Zawada – skrzypce barokowe
Karolina Koślacz – viola da gamba
Małgorzata Skotnicka – klawesyn

 

KLAWESYN W DWÓCH ODSŁONACH
4 sierpnia 2018 r., godz. 22:00
Piwnica Romańska (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku), pl. Dominikański 1 (między kościołem św. Mikołaja a Gdańską Halą Targową)

W programie:
twórczość kompozytorów włoskich i francuskich

Wykonawcy:
Małgorzata Skotnicka – klawesyn
Maksym Zajączkiewicz – klawesyn

 

Bilety w cenie 10/20 zł do kupienia na godzinę przed koncertem w miejscu koncertu. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na koncert w Piwnicy Romańskiej prosimy o rezerwację miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zniżki przysługują uczniom, studentom, emerytom oraz posiadaczom Karty do Kultury.

Czytaj więcej...

Godziny otwarcia Muzeum w lipcu i sierpniu

zegarek w piasku

W okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) zmieniają się godziny otwarcia następujących oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Dom Przyrodników oraz Piwnica Romańska.

Dom Przyrodników (ul. Mariacka 25/26, Gdańsk)

- od wtorku do piątku: 9:00 – 17:00
- sobota i niedziela: 10:00 – 17:00
- w poniedziałki nieczynne

Wieża widokowa czynna codziennie, w poniedziałki: 9:00 – 16:00, od wtorku do niedzieli: w godzinach otwarcia wystaw.
Więcej: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/godziny-otwarcia

Piwnica Romańska (pl. Dominikański 1, Gdańsk)

- od wtorku do niedzieli: 10:00 – 18:00
- w poniedziałki nieczynne

Więcej: https://archeologia.pl/piwnica-romanska/godziny-otwarcia

„Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku. Kontakty handlowe i kulturowe Gdańska w XVI wieku w świetle wykopalisk archeologicznych”

Gdansk w Europie plakat

Muzeum w Gniewie – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – zaprasza na wystawę: „Gdańsk w Europie, Europa w Gdańsku. Kontakty handlowe i kulturowe Gdańska w XVI wieku w świetle wykopalisk archeologicznych”.

Szesnaste stulecie określane jest w dziejach Gdańska „Złotym Wiekiem”. Wtedy to, od przełomu XV i XVI wieku do początku wieku XVII, miasto stało się jednym z kluczowych elementów kształtującego się w Europie nowego ładu gospodarczego. Powrót Gdańska do Polski umożliwił miastu wszechstronny rozwój gospodarczy. Złożyło się na to połączenie portu z jego naturalnym zapleczem i główną arterią komunikacyjną – Wisłą, oraz nadanie miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka licznych przywilejów. Wielki eksport polskiego zboża z gdańskiego portu (do 70. tysięcy łasztów rocznie), przyczynił się do szybszego przejścia Europy Zachodniej na przemysłową drogę rozwoju.

W XVI wieku Gdańsk był największym i najbogatszym miastem Polski i jednocześnie jednym z największych miast w Europie. Jego udział w handlu bałtyckim stanowił wówczas około 30%. Ściągali tu kupcy, marynarze, ludzie nauki i sztuki z całej Europy. Fortyfikacje, którymi otoczyło się miasto należały do najpotężniejszych w Europie, a zlokalizowane na Wyspie Spichrzów zaplecze magazynowe liczyło blisko 300 spichlerzy. Z Gdańska wyruszały do Holandii, Hiszpanii, Portugalii czy Italii całe flotylle statków, poza zbożem transportujące drzewo, smołę, popiół, ołów, miedź (tranzyt z Węgier), stal, mięso, len, konopie, płótno, skóry surowe, wosk czy miód.

W przywozie na pierwsze miejsce wysuwały się towary wysokowartościowe, głównie sukna, towary kolonialne, wina i śledzie solone. Z towarów masowych przeładowywano sól, przywożoną głównie z zachodniej Francji. Poza krajami zachodniej Europy, Gdańsk utrzymywał również ożywione stosunki handlowe z Litwą, Rygą, Rewlem i z dalekim Nowgorodem na północy. Na południu relacje Gdańska sięgały do Węgier i Mołdawii. Miasto słynęło też z budowy okrętów, w tym również dla armatorów zagranicznych – z Anglii, Holandii, Genui czy Wenecji. Osiedlało się tutaj wielu cudzoziemców – kupców i emigrantów, chroniących się przed prześladowaniami religijnymi w słynnym z tolerancji mieście.

Wykopaliska archeologiczne potwierdzają tę wyjątkową wielokulturowość Gdańska w XVI wieku. Archeolodzy prowadzący badania w obrębie historycznej części miasta od lat odkrywają setki przedmiotów sprowadzonych do Gdańska z różnych stron Europy. Niemieckie naczynia kamionkowe, norymberskie świeczniki, flamandzkie torby czy angielskie buty to tylko kilka przykładów znalezisk, które zobaczyć można na prezentowanej ekspozycji.


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 28 czerwca do 31 października 2018 roku.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 28 czerwca (czwartek) o godzinie 13:00 w Muzeum w Gniewie (ul. Zamkowa 2, mapa Google).

Wydarzenie na Facebooku: https://bit.ly/2MhoaDD


Patronat medialny: Archeologia Żywa

Archeologia Żywa 

„Wydobyte z ziemi – tajemnice chmieleńskiego grodu”

Wydobyte z ziemi okladka katalogu

Chmielno, przepięknie położona kaszubska wieś, odsłania nieznane dotąd karty swojej historii. Już wkrótce mieszkańcy i turyści zobaczą na własne oczy, co odkryli badacze z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. A są to odkrycia fascynujące, dotyczące średniowiecznej warowni, która wznosiła się na wyspie między jeziorami Białym i Kłodno około XI wieku.

Badania archeologiczne pomogą wypromować region
Odkrycia dokonane przez archeologów ucieszą wielu ludzi – miłośników historii, mieszkańców Chmielna i okolic, regionalistów i przewodników po Kaszubach. Okazuje się, że archeologia to nie tylko zamierzchła przeszłość. Wyniki badań można z powodzeniem wykorzystywać do celów społecznych, edukacyjnych i kulturalnych.
Na pewno zyska na tym promocja Chmielna i regionu – odkrycia oznaczają nowe atrakcje dla turystów. Zaangażowanie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku stało się możliwe dzięki współpracy, jaką podjął Jerzy Grzegorzewski, wójt Gminy Chmielno.

Idealne miejsce na gród
Pod względem strategicznym warownia w Chmielnie była położona doskonale: na wyspie, między dwoma jeziorami, od strony stałego lądu osłonięta mokradłami. Obrońcy grodu mieli widok na całą dolinę i kontrolowali szlak komunikacyjny. Mieszkańcy korzystali z dostępu do życiodajnej wody oraz obfitości pożywienia.
Średniowieczny gród w Chmielnie strzegł obszaru dzisiejszej ziemi kartuskiej Pojezierza Kaszubskiego. Był ośrodkiem administracyjnym i ważnym ogniwem systemu obronnego, jaki powstał wokół siedziby księcia w Gdańsku.

Życie codzienne w średniowieczu
Podstawowym zajęciem mieszkańców średniowiecznego grodu było zdobywanie pożywienia. Uprawiali rolę, hodowali zwierzęta, łowili ryby. W pobliskich lasach zbierali orzechy laskowe, maliny, jeżyny i czarny bez. Na dzikie zwierzęta polowali zarówno dla mięsa, jak i dla sadła, z którego przyrządzali lekarstwa. Ze skór szyli ubrania, a z rogów wytwarzali narzędzia i przedmioty codziennego użytku.
Co ciekawe, archeolodzy znaleźli szczątki ryb wskazujące na to, że mieszkańcy grodu łowili dużo leszczy i szczupaków, zaś nieco mniej jesiotrów, okoni i sandaczów.

Świat żywych i świat umarłych
Z wcześniejszych badań wiemy, że około 300 metrów na wschód od grodu funkcjonował średniowieczny cmentarz. Od warowni oddzielony był przepływem łączącym dwa jeziora. Takie umiejscowienie cmentarza jest charakterystyczne dla epoki średniowiecza – woda stanowiła symboliczną granicę między światem żywych i umarłych.
W niektórych grobach znajdowały się tak zwane dary grobowe, czyli różne przedmioty chowane razem ze zmarłymi, na przykład: paciorki, nożyki, osełki, krzesiwa, a czasem – gdy grzebano woja – miecz lub ostrogi.

Droga pośrodku grodu
Obecnie przez środek dawnego grodu przebiega asfaltowa droga do Kartuz. W latach 70-tych XX wieku była tam węższa droga lokalna o nieutwardzonej nawierzchni. Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że wąską drogę, na szerokość jednego pojazdu, wydeptano jeszcze w czasach średniowiecznych.

Znaleziska, które warto zobaczyć
Archeolodzy odkryli między innymi część grodu i podgrodzia, suchą fosę, masywny wał z drewna, kamieni i ziemi, kanał odwadniający, ruiny wieży mieszkalno-obronnej wzniesionej na kamiennym fundamencie, fragmenty siedmiu domostw, paleniska, piece i jamy gospodarcze.
Artefakty i średniowieczne przedmioty będzie można zobaczyć na wystawie w Chmielnie – uroczyste otwarcie nastąpi 18 maja. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca września.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog – wydany w twardej oprawie, bogato ilustrowany, liczący prawie 70 stron, dwujęzyczny (z tekstem po polsku i angielsku), zawierający mnóstwo bezcennej wiedzy o historii Chmielna.
Tytuł wystawy i katalogu brzmi: „Wydobyte z ziemi – tajemnice chmieleńskiego grodu”.

Organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – instytucja kultury Samorządu Województwa Pomorskiego. Współpraca: Urząd Gminy Chmielno; Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.


Wystawę „Wydobyte z ziemi – tajemnice chmieleńskiego grodu” można oglądać do końca września 2018 roku w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie (ul. Gryfa Pomorskiego 28A, mapa Google).


 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności