Wykład: Alt-Wartenburg/Barczewko – „warmińskie Pompeje”

plakat koperkiewicz 2

10 grudnia 2015 (czwartek), godz. 13.00

Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wraz z Instytutem Archeologii i Etnologii UG i Instytutem Historii Sztuki UG zapraszają na wykład Alt-Wartenburg/Barczewko – „warmińskie Pompeje”. Polsko-niemiecki projekt badań początków średniowiecznego miasta. Wystąpienie przygotowali dr hab. Felix Biermann z Uniwersytetu Jerzego Augusta w Getyndze, prof. Christofer Herrmann z Instytutu Historii Sztuki UG i dr Arkadiusz Koperkiewicz z Instytutu Archeologii I Etnologii UG.

Barczewko to obecnie wieś na Warmii, położona pomiędzy Olsztynem i Barczewem. W ścisłym związku z pierwszą lokalizacją tego ostatniego (niem. Wartenburg) pozostaje dawna niemiecka nazwa miejscowości Barczewko, Alt-Wartenburg. Za wsią, nad jez. Wadąg znajduje się wzniesienie zwyczajowo zwane Starym Miastem lub Starym Polem, a opodal w zakolu rzeki Pisy inny obiekt określany zamkiem Gunelauke. Terra Gunelauke to nazwa pruskiego okręgu grodowego w ziemi galindzkiej. W kronice Piotra z Dusburga odnotowano, że biskup Eberhardt z Nysy założył na tym terenie w 1325 r. zamek Wartenberg. Kolejna średniowieczna kronika Wiganda z Marburga podaje, że w 1354 r. do ziemi Gunelauke udali się litewscy książęta Kiejstut z Olgierdem i spalili miasto Wartenberg. Teren ten nigdy nie został powtórnie zasiedlony, zaś analiza fotografii lotniczych dawała nadzieję, że zachował się pełen zapis tego wydarzenia. W 2013 r. zainicjowano wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu w Getyndze mające na celu przeprowadzenie tam badań z wykorzystaniem technik nieinwazyjnych (fotografia lotnicza, geofizyka). Zaprezentowane zostaną wyniki trzech sezonów prac, które odsłaniają pionierski etap organizacji przestrzeni średniowiecznego miasta.

Wstęp wolny

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Scroll to Top