Historia pewnej buteleczki. Pachnący zabytek archeologiczny na Dzień Kobiet

I Maria Farina No 1711, CologneZ okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca) Muzeum Archeologiczne w Gdańsku składa paniom najserdeczniejsze życzenia!

Jak myślicie, czego nie może zabraknąć w toaletce prawdziwej damy…? Oczywiście perfum! Dlatego dziś przedstawiamy zabytek w postaci sześciobocznej buteleczki po wodzie kolońskiej z XVIII–XIX wieku: I MARIA FARINA No 1711, COLOGNE.

Perfumy tej marki są produkowane także współcześnie przez potomków rodu Farina. Historycznym założycielem fabryki perfum powstałej w 1709 r. w Kolonii był Johann Maria Farina, z pochodzenia Włoch (przed przeprowadzką do Niemiec nosił imię Giovanni). Ze swej ojczyzny sprowadził doskonale opanowaną sztukę destylacji, która w połączeniu z wrażliwym zmysłem powonienia umożliwiła mu tworzenie zapachów kojarzonych z luksusem, świeżością i szczęściem.

Fabryka Farina w XVIII-wiecznej Kolonii przyczyniła się do rozsławienia miasta dzięki produkowanej tam wodzie toaletowej, zwanej wodą kolońską (Kölnisch Wasser). Z kolei utworzenie francuskiej odmiany nazwy: Eau de Cologne pomogło rozsławić perfumy na europejskich dworach królewskich i książęcych. Do najsławniejszych klientów Farina należeli na przykład: Ludwik XV, Napoleon Bonaparte, Stanisław August Poniatowski, królowa Wiktoria, Johann Wolfgang von Goethe, Marlena Dietrich, Oscar Wilde, księżniczka Diana.

Eau de Cologne stała się tak popularna, że pojawiło się wielu naśladowców oznaczających swoje produkty mianem wody kolońskiej. Jednak oryginalne perfumy były wyjątkowe i nie do podrobienia. Johann Maria Farina tak pisał do swojego brata w 1708 r. o jednym ze swoich nowych zapachów: przypomina wiosenny włoski poranek, górski narcyz oraz kwiat pomarańczy po deszczu. Czuję świeżość, wzmacnia moje zmysły i wyobraźnię.

Buteleczka z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku pochodzi najprawdopodobniej z XIX wieku. Archeolodzy odkryli ją w rejonie ulic Mariackiej, Chlebnickiej i Kleszej. Sam zapach, który był zawarty w buteleczce, został wyprodukowany w 1711 r. Natomiast wygląd naczynia – odbarwione szkło wytłoczone w sześciobocznej formie – wskazuje na jego późniejsze pochodzenie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Scroll to Top