“Weekend z Archeologią” 2019 – goście specjalni

Weekend z Archeologią 2019 - baner

 

Wydarzenie “Weekend z Archeologią. Zapętleni w czasie” zbliża się wielkimi krokami. 7 i 8 września 2019 roku spotykamy się na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku, aby poznawać tajniki archeologii, brać udział w zajęciach warsztatowych, bawić się, uczyć i odkrywać. Przybliżamy naszych gości specjalnych, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji imprezy.

 

informacjaJeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega “Weekend z Archeologią”, wejdź na stronę: https://bit.ly/2XR8ueV. Znajdziesz tam szczegółowy program wydarzenia.

IGOR D. GÓREWICZ
Założyciel (1998 r.) i wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa oraz Wydawnictwa Triglav. Zajmuje się odtwórstwem historycznym. Uczestnik, inicjator i organizator festiwali historycznych. Prezentował kulturę Słowian w całej Polsce oraz wielokrotnie w Danii, Niemczech, Holandii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Anglii, Estonii, USA, Kanadzie, Rosji, Indiach, Irlandii, we Włoszech, na Islandii czy na Litwie. Wydawca, producent, muzyk, konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk (brał udział w kilkudziesięciu produkcjach filmowych). Autor wystaw edukacyjnych, w tym “Świat Słowian i wikingów” i “Miecze Europy” pokazywanych przez muzea w całym kraju. Prywatny przedsiębiorca, właściel firmy Trzygłów – Pokazy Historyczne oraz wydawnictwa Triglav.
Autor książek:
“Stosunki niemiecko-rosyjskie 1989-1999”, “Zdobnictwo wczesnego średniowiecza. Katalog graficzny”, “Zdobnictwo wczesnego średniowiecza”, “Viking and Slavic Ornamental Design”, “Vendel and Dark Age Ornamental Design”, “Borek i bogowie Słowian”, “Borek and the Slavonic Gods”, “Mieczem pisane”, “Poznaj Słowian”, “Miecze Europy”, “Wał Pomorski 1945. Uzbrojenie i wyposażenie walczących formacji” (współautor), “Konungahela 1136. Słowiańska wyprawa” (scenariusz i tekst komiksu), “O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu”, “O broni Słowian. Na wojnie i w kulturze” (w druku).
Obecnie obserwujemy nawrót zainteresowania dawną Słowiańszczyzną i coraz mocniejsze zarysowanie jej w kulturze popularnej, żeby wspomnieć tylko rosnącą popularność muzyki folkowej. Na gruncie odtwórczym mamy do czynienia ze wzrostem ilości grup nakierowanych na wczesnośredniowieczną Słowiańszczyznę, ale także działania znacznie bardziej zaawansowane pod względem przygotowania merytorycznego i organizacyjnego. Do najbardziej spektakularnych należą rekonstrukcje i stylizacje słowiańskich grodów i osad. W ciągu ponad dwóch dekad odtwórstwo tej epoki przeszło wiele faz rozwojowych, od bardzo naiwnej wizji Słowian, zakotwiczonej w romantyzmie i niekiedy podtrzymywanej przez literaturę popularną drugiej połowy XX wieku, przez fascynację wpływami tzw. „wikingów”, którą zastąpiło utożsamienie Słowiańszczyzny z szeroko pojmowanym Wschodem – jako rzeczywistość kulturowa – zwłaszcza zaś Rusią oraz przesadnie podkreślanie związków z kulturą ludów stepowych. Dziś, obserwując z bliska europejskie i światowe środowisko odtwórstwa historycznego wczesnego średniowiecza, można zauważyć coraz silniej przebijającą się świadomość istnienie całego zespołu Słowiańszczyzny Nadbałtyckiej…

WWW: https://www.igorgorewicz.pl/

W programie “Weekendu z Archeologią”:

• 7 września, godz. 16:00 – spotkanie autorskie

• 8 września, godz. 12:00 – wykład pt. “Problemy odtwórstwa historycznego na przykładzie kultury Słowian”

ARCHEOLOŻKA ZOSIA, czyli Zofia Kowarska
Od zawsze chciała być archeologiem i odkrywać tajemnice przeszłości. I spełniła swoje marzenie!
Współpracowała m.in. z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW, Instytutem Archeologii UW oraz Ośrodkiem Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. Wielokrotnie uczestniczyła w badaniach archeologicznych w Libii, Turkmenistanie, Libanie i Sudanie.
W Libii, badając ruiny rzymskiego miasta Ptolemais, odkrywała antyczne mozaiki i malowidła naścienne, jednak najbardziej zafascynowały ją małe tajemnicze naczynka. Wzdłuż i wszerz przemierzała Liban poznając przeszłość i tradycje kraju starożytnych Fenicjan. Na turkmeńskim stepie badała świątynię z epoki żelaza, w Jordanii dokumentowała pozostałości rzymskich pras oliwnych, a w Arabii Saudyjskiej ceramikę kuchenną. W Sudanie pracuje nad projektem etnograficznym, dokumentującym pracę tradycyjnych warsztatów garncarskich i rzemiosła, które powoli odchodzi w zapomnienie.
Oprócz historii odwiedzanych krajów interesuje się kulturą ich mieszkańców. Doświadczeniami zdobytymi podczas misji archeologicznych i dalekich podróży chętnie dzieli się z najmłodszymi. Od 10 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, uczestniczy w pokazach archeologii eksperymentalnej oraz inicjuje własne projekty i przedsięwzięcia popularyzujące naukę.
Jest autorką lub współautorką wielu publikacji naukowych.

WWW: http://archeolozkazosia.pl/

programie “Weekendu z Archeologią”:

Tajemnice grobu kupca – odkrywanie szkieletu i skarbów ukrytych w ziemi, zajęcia warsztatowe dla dzieci

Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili na grób średniowiecznego kupca. Skąd się tu wziął, co miał ze sobą i z jakich regionów przywiózł owe przedmioty? W trakcie warsztatów będziemy mogli poczuć się jak prawdziwi archeolodzy. Przy pomocy narzędzi spróbujemy starannie wyeksplorować nasze znaleziska. Następnie wykonamy dokładną dokumentację i dowiemy się, czym są odkryte przez nas artefakty.

• 7 września, godz. 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00

• 8 września, godz. 11:00, 12:30, 14:00, 15:30

dr JERZY MAREK ŁAPO
Na co dzień kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Twórca “Obwoźnego Muzeum Bąków” – kolekcji ponad 400 bąków (fryg) z różnych okresów i kręgów kulturowych. W swoich zbiorach posiada także repliki średniowiecznych bąków z Gdańska i Elbląga.
Podczas „Weekendu z archeologią” zaprezentuje część swojej kolekcji, koncentrując się na frygach wprawianych w ruch sznurkiem. Będą to przede wszystkim bąki do zbijania i chłostania. Każdy z uczestników będzie mógł przekonać się osobiście, czy zbijanie bąków to taka prosta sprawa.

WWW: https://www.facebook.com/ObwozneMuzeumBakow/

programie “Weekendu z Archeologią”:

• 7 i 8 września – Tajemnice najstarszych bąków – przedstawienie kolekcji zabawek zgromadzonych w ramach autorskiego projektu “Obwoźne Muzeum Bąków”

• 8 września, godz. 12:30 – Fryga bez sznurka? Opowieść o starych bąkach – ilustrowany wykład

MAGDALENA KORBUSZEWSKA
Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych ze specjalizacją Animacja Kultury i Krytyka Artystyczna na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dwa lata temu odnalazła swoją pasję: plecionkarstwo. Dziś prowadzi warsztaty wikliniarskie.
Od liceum zaangażowana w pracę z dziećmi i działania artystyczne, przez blisko rok była związana ściśle z Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie prowadziła lekcje muzealne i warsztaty plastyczne, dla różnych grup wiekowych. Aktualnie pracuje dla Muzeum Sopotu i prywatnej szkoły artystycznej Prosta Kreska. Współpracowała również z takimi placówkami jak Instytut Kultury Miejskiej czy Gdański Archipelag Kultury.
W swoich działaniach stara się realizować zasadę nauki poprzez zabawę, a plastykę uważa za naturalne narzędzie pracy. Bliskie jej są działania lokalne i społeczne.

WWW: https://www.behance.net/mkorbuszewa766

programie “Weekendu z Archeologią”:

• 7 i 8 września – warsztaty wikliniarskie – opowieści o wiklinie, plecenie rybek

MAREK JARGIŁO
Swoją przygodę ze szkłem rozpoczął w 1991 r. w Grecji, w pracowni szkła Φυσητο Γυαλι  D. Georgioy & A. Doukakis, a następnie, od 1995 r. w Glass Light Nikos Trulinos. Tam pod okiem mistrzów poznawał unikalne techniki barwienia oraz ręcznego formowania szkła. W 1997 r. wrócił do Polski i wraz z żoną Ewą otworzył własną pracownię szkła, w której tworzy unikalne formy szklane, użytkowe i dekoracyjne. Dziś szkło marki Jargiło zdobi m.in. komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle.

WWW: https://jargilo.pl/

programie “Weekendu z Archeologią”:

• 7 i 8 września – warsztat hutniczy szkła oraz prezentacja naczyń szklanych wykonanych w Marek Jargiło Glass Studio

MUZEUM GDAŃSKA

WWW: https://muzeumgdansk.pl/

programie “Weekendu z Archeologią”:

• 7 i 8 września – sprzedaż publikacji wydanych przez Muzeum Gdańska

• 8 września, godz. 14:30  – Okna i drzwi w gotyckiej architekturze – wykład dr Katarzyny Dareckiej

FAKTORIA HANDLOWA PRUSZCZ GDAŃSKI

WWW: http://faktoria-pruszcz.pl/

programie “Weekendu z Archeologią”:

• 7 i 8 września – Warsztaty tkania krajek, lepienia z gliny oraz gry i zabawy plebejskie

REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W GDAŃSKU
Mielerze – wypalanie węgla drzewnego oraz jego zastosowanie dawniej i dziś.
Stare drzewa – niemi świadkowie historii – przekrój 300-letniej sosny z oznaczonymi datami przyrostów i ważnymi wydarzeniami historycznymi.
Stanowiska archeologiczne na terenie RDLP Gdańsk – interaktywna mapa stanowisk archeologicznych: osad, cmentarzysk, kurhanów, miejsc kultu, mielerzy.
Sokolnictwo – stanowiska z żywymi ptakami, gdzie każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o zwierzętach i zrobić sobie zdjęcie z ptakiem. Pokazy sokolnicze – dwa dziennie (czas trwania: ok. 30 minut). Pokazom będzie towarzyszyła opowieść o historii sokolnictwa i sposobach polowania w dawnych wiekach. Prowadzący wystąpi w stroju dworskim z XV w.
Drewno – odwieczny magazyn węgla – znaczenie drewna w hamowaniu niekorzystnych zmian klimatu; drewno jako surowiec wszech czasów.

WARSZTATY DLA DZIECI:
• Magiczne drewno – rzeźbienie średniowiecznych rycerzyków
Pirografia – wypalanie w drewnianych krążkach znaku „95-lecie Lasów Państwowych”
• bicie okolicznościowego numizmatu z logo Lasów Państwowych

WWW: http://www.gdansk.lasy.gov.pl/

BIURO URZĄDZANIA LASU I GEODEZJI LEŚNEJ ODDZIAŁ W GDYNI

WWW: https://www.buligl.pl/web/gdynia

programie “Weekendu z Archeologią”:

• 8 września, godz. 15:00 – Zasoby archeologiczne na terenie Lasów Państwowych – wystąpienie Mariusza Lewczuka

 

 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.