“Weekend z Archeologią. Śladami przeszłości”, 5–6 września 2020 r.

"Weekend z Archeologią 2020" - plakat

Największe doroczne wydarzenie archeologiczne na Pomorzu – „Weekend z Archeologią” – w tym roku przebiega pod hasłem „Śladami przeszłości”. Podczas otwartej imprezy w plenerze uczestnicy będą mogli poczuć się jak zawodowi archeolodzy.

„Weekend z Archeologią” odbywa się już po raz piąty. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do poznania dziedziny, która jest zarówno fascynująca, jak i trudno dostępna na co dzień. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku stawia sobie za cel przybliżyć archeologię każdemu, kogo ciekawią skarby ukryte w ziemi.

Wydarzenie jest przeznaczone dla osób w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodsi mogą spędzić czas na warsztatach, starszych zainteresują na przykład spacery z archeologiem oraz wykłady popularnonaukowe. Całość będzie okraszona pokazami i koncertami. Wszystkie atrakcje w ramach „Weekendu z Archeologią” są bezpłatne.

Podobnie jak w latach minionych, miejscem festynu jest plac przy ul. Rycerskiej w Gdańsku, nieopodal kładki nad Motławą.

Weekend z Archeologią. Śladami przeszłości
☛ 5–6 września 2020 r.
☛ sobota: godz. 10:00–18:00
☛ niedziela: godz. 11:00–17:00
☛ plac przy ul. Rycerskiej w Gdańsku
☛ wstęp wolny
☛ wydarzenie na Facebooku: Weekend z Archeologią 2020

WARSZTATY, POKAZY, GRY I ZABAWY
prowadzone przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Uczestnicy zajęć, którzy zbiorą odpowiednią liczbę odznak (naklejek) za wykonane zadania, otrzymają „Dyplom Młodego Archeologa”. Dodatkowo każdy zdobywca dyplomu będzie mógł wziąć udział w losowaniu nagród.

Teczka archeologa
Przed Tobą znajduje się kurhan, a w nim prastary zabytek: urna twarzowa. Wykonaj pomiary, używając profesjonalnych narzędzi i wypełnij dokumentację archeologiczną (możesz liczyć na życzliwą pomoc profesjonalnego archeologa).

Mali odkrywcy
W piaskownicy, przygotowanej specjalnie dla najmłodszych adeptów archeologii, są ukryte zabytki. Spróbuj odkopać wszystkie!

Warsztat konserwacji zabytków
W pracowni konserwacji fascynujące jest praktycznie wszystko. Rzadko trafia się okazja, żeby obserwować pracę konserwatorów z bliska. Dlatego nie wahaj się ani chwili i weź udział w otwartych pokazach: rekonstrukcji zabytków skórzanych oraz odczyszczania zabytków metalowych.

Moja filiżanka
Wśród zabytkowych naczyń są pięknie malowane filiżanki (możesz je podziwiać na wystawie „Kawa czy herbata?” w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku). Chcesz mieć podobną? Weź udział w warsztatach zdobienia filiżanek przy użyciu kolorowych markerów do porcelany.

Tajniki ceramiki
Zobacz z bliska, jak dawni rzemieślnicy wytwarzali ceramiczne naczynia. Poczuj się swobodnie i zadawaj pytania naszemu garncarzowi – on uwielbia opowiadać o swoim kunszcie!

Stary młyn
Czy wiesz, jak dawniej przyrządzano chleb? Eksploruj poletko pszenicy, rozpoznaj ziarna zbóż i rozetrzyj je w kamiennych żarnach nieckowatych.

Archeologia malowana
Daj upust swojej kreatywności i pokoloruj wielką grafikę przedstawiającą zabytki archeologiczne!

Gry i zabawy plebejskie
Edukatorzy z Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim zapraszają do sympatycznej rywalizacji w świecie słowiańskich gier i zabaw. Na miejscu można też wziąć udział w warsztatach tkania krajek oraz lepienia z gliny.

O CZYM MÓWIĄ KOŚCI? – warsztaty antropologiczne dla dzieci
prowadzenie: dr Aleksandra Pudło (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
☝ terminy: sobota – 11:00, 14:00, 16:00; niedziela – 11:00, 14:00, 16:00; czas trwania zajęć: ok. 45–60 minut

Badając szkielety, można dowiedzieć się wiele o warunkach, w jakich żyli ludzie wieki temu. Antropolog, wyspecjalizowany w badaniach nad ludzkimi kośćmi, wprowadzi Cię w fascynujący świat nauki o człowieku i jego życiu w przeszłości. Jeśli marzysz o odkrywaniu starych cmentarzysk, koniecznie weź udział w tych zajęciach!

✍ Zajęcia będą prowadzone w grupach maksymalnie 10-osobowych. Połowę miejsc można zarezerwować wcześniej, zaś druga połowa pozostanie dostępna dla tych, którzy przyjdą spontanicznie. Aby zapisać się na warsztaty, należy wysłać wiadomość na adres a.pudlo@archeologia.pl. W treści maila prosimy podać termin zajęć (sobota czy niedziela oraz na którą godzinę). Uwaga, zapisy przyjmujemy tylko do końca sierpnia!

DAWNE MAPY, PODRÓŻNICY I ODKRYWCY

☝ atrakcja dostępna przez cały “Weekend z Archeologią”

prowadzenie: Archeolożka Zosia, czyli Zofia Kowarska – popularyzatorka archeologii, uczestniczka misji archeologicznych, zapalona edukatorka

Jak wyglądały podróże w czasach, gdy nie było dokładnych map, a ludzie wierzyli, że Ziemia jest płaska, zaś na jej krańcach mieszkają Dzikie Bestie? Starożytni odkrywcy musieli cechować się nie lada odwagą! To również dzięki nim rozwijała się nauka i cywilizacja.

Podczas warsztatów obejrzymy mapy z różnych okresów historycznych, nauczymy się korzystać z kompasu, a także stworzymy własne mapy.

Od zarania dziejów ludzie starali się zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość – chcieli poznawać i opisywać świat. Tak zaczęły powstawać pierwsze rysunkowe plany i mapy, najpierw najbliższego otoczenia, później – coraz odleglejszych krain. Ale jak wyglądały dawne mapy i czym różniły się od tych współczesnych? Na jakich materiałach je utrwalano? Które z nich są najstarsze? Jak starożytni wyobrażali sobie świat?

Odpowiedzi na te i inne pytania spróbujemy znaleźć wspólnie z Archeolożką Zosią.

SZPONEM I MIECZEM – pokazy sokolnicze

☝ terminy: sobota – 13:00 oraz 15:00; niedziela – 13:00 oraz 15:00

Majestatyczne ptaki przelatujące tuż nad głowami widzów to wyjątkowo emocjonująca atrakcja „Weekendu z Archeologią”. Sokolnicy wystąpią w strojach dworskich z XV wieku. Przechodząc się z sokołami na dłoniach, będą snuli wciągającą opowieść o historii, symbolice i sposobach polowania w dawnych czasach. Będzie na co popatrzeć i czego posłuchać!

https://www.facebook.com/SowaLuna/

GALOPEM PRZEZ WIEKI – wystawa, prezentacja koni i oporządzenia jeździeckiego

Na placu będzie można podziwiać konie ze Stajni Ulkowy. Pracownicy stajni opowiedzą o końskich zwyczajach oraz wyjaśnią, do czego służą poszczególne części oporządzenia jeździeckiego; pokażą też, jak należy dbać o zwierzęta. Obok wybiegu znajdzie się wystawa posterowa, przedstawiająca wspólną historię ludzi i koni na przestrzeni wieków. Dzięki bliskości żywych zwierząt, zwiedzający będą mogli od razu zweryfikować wiedzę podaną na planszach wystawowych.

https://www.facebook.com/konie.ulkowy/

SPACERY Z ARCHEOLOGIEM

Odkryj archeologiczne tajemnice Gdańska! Zapraszamy na oryginalne spacery z przewodnikami-archeologami. To będzie coś więcej niż zwyczajne zwiedzanie miasta. Archeolodzy pokażą miejsca, w których prowadzono badania wykopaliskowe i opowiedzą o najstarszych dziejach Gdańska.

Do wyboru są trzy kierunki:

1) Wyspa Spichrzów

przewodnik: Marcin Klebba
terminy: sobota – 11:00, niedziela – 11:00
czas trwania: ok. 60 minut

2) Kępa Dominikańska

przewodnicy: Maciej Szyszka
terminy: sobota – 13:00, niedziela – 13:00
czas trwania: ok. 60 minut

3) Zamczysko

przewodnik: Bogdan Kościński
terminy: sobota – 16:00, niedziela – 16:00
czas trwania: ok. 60 minut

Wszystkie trasy zaczynają się na placu przy ul. Rycerskiej, czyli w miejscu wydarzenia „Weekend z Archeologią”.

Uczestnicy spaceru otrzymają odbiorniki i jednorazowe słuchawki. Z kolei przewodnik będzie wyposażony w nadajnik z mikrofonem. Dzięki temu głos będzie doskonale słyszany przy zachowaniu bezpiecznych odległości. Po zakończeniu spaceru uczestnicy oddają sprzęt – odbiorniki są odkażane, a słuchawki utylizowane (następna grupa otrzymuje komplet fabrycznie nowych słuchawek).

✍ Spacery będą prowadzone w grupach maksymalnie 40-osobowych. Połowę miejsc można zarezerwować wcześniej, zaś druga połowa pozostanie dostępna dla tych, którzy przyjdą spontanicznie. Aby zapisać się na spacer, należy wysłać wiadomość na adres promocja@archeologia.pl. W treści maila prosimy podać termin spaceru (sobota czy niedziela oraz na którą godzinę). Uwaga, zapisy przyjmujemy tylko do końca sierpnia

EMIGRAH – koncerty

☝ terminy: niedziela – 14:00 oraz 16:00

Zespół Emigrah tworzą trójmiejscy artyści, których połączyła fascynacja sceną world music. Prezentują muzyczny dialog międzykulturowy, wykorzystując utwory zebrane podczas podróży po różnych zakątkach świata. Zespół udowadnia, że pomiędzy wyznaniami, regionami i językami – nie ma barier.

Jednym z rozpoznawalnych elementów muzyki Emigrah jest tradycyjny biały śpiew, opleciony brzmieniem instrumentów różnego pochodzenia. W ich twórczości można też usłyszeć dużą różnorodność rytmów – od trójdzielnych, charakterystycznych dla polskiej muzyki tradycyjnej, poprzez nieparzyste rytmy bałkańskie, kończąc na inspiracjach arabskimi makamami oraz hinduskimi konnakol.

Joanna Chęcińska-Mystkowska – wokal, śpiew biały
Xenia Uranova – bębny obręczowe, cajon, perkusjonalia, śpiew, instrumenty archaiczne
Maria Kraik – akordeon, gitara, śpiew
Weronika Patalon – skrzypce, śpiew
Jędrzej Jakubowski – perkusja, darbuka, perkusjonalia, śpiew
Filip Arasimowicz – kontrabas, śpiew

https://www.facebook.com/emigrah/

MEDIRA – instrumenty historyczne

Tomasz Czypul zaprasza do warsztatu lutniczego. Od blisko 20 lat zajmuje się profesjonalnie rekonstrukcją instrumentów dawnych. W swojej karierze wykonał m.in.: portatyw, średniowieczne liry korbowe (model „symphonie”), tubmaryny, citole, rebeki, fidele altowe i sopranowe, strakharpa, cymbały, moraharpy, viole, dudy średniowieczne, harfy, organistrum. Instrumenty wykonane w warsztacie Medira znajdują się na wyposażeniu zespołów w całej Polsce. Któż nie chciałby podejrzeć mistrza przy pracy?

Ważna informacja dla wszystkich, którzy spodziewali się zobaczyć Tomasza Czypula (Medira) na “Weekendzie z Archeologią”. Nieprzewidziane, losowe zdarzenie sprawiło, że Tomasz nie będzie mógł przyjechać. Zastąpi go Olek Żytko, który również para się lutnictwem, a oprócz tego tworzy z metalu, drewna i skóry. Z twórczością Olka można zapoznać się na stronie Ber Edain.

INES – warsztat tkacki

Agnieszka „Ines” Maślakiewicz zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznego życia codziennego, rzemiosła i handlu. W swoim warsztacie prezentuje: ubrania, buty, artykuły kaletnicze, przędzalnicze i tkackie.

https://www.facebook.com/Winieta/

OPOWIEŚCI Z EPOKI KAMIENIA

☝ atrakcja dostępna w sobotę od 10:00 do 18:00

Poznaj realia epoki lodowcowej! Świat prahistorycznych łowców i zbieraczy przybliży widzom Andrzej Wędzik, pracownik Grodziska w Sopocie.

„PIEŚNI WYDMOWEJ TRAWY” – spotkanie z Maksymilianem Dzikowskim
autorem powieści osadzonej w realiach epoki kamienia

☝ termin: sobota – godz. 16:00

W czasie, gdy zapomniano o ostatnich wielkich zwierzętach epoki lodowcowej, lecz w ziemi nie zostało posadzone jeszcze ani jedno ziarno, na małej wyspie, gdzieś pośród wód północnego morza, żyje gromada rybaków. Morskie głębiny zapewniają pokarm, wydmy – piasek, trawy i drewno, tworzywa niewielkiej osady. Życie nielicznego ludu wydaje się trwać bez zmian do czasu, gdy na brzegu wyspy znaleziony zostaje kaleki rozbitek. Obcy, powierzony opiece wyłączonej ze społeczności dziewczyny, z każdym spędzonym pośród ludu dniem stawia przed gospodarzami pytania o treść ich przekonań. Kolejne przeżywane według niezmiennego rytmu miesiące pokażą, co wyniknąć może z wątpliwości tam, gdzie wszystkie odpowiedzi zdawały się być dane wraz z początkiem czasu…

⚪ https://www.facebook.com/piesni.wydmowej.trawy/

Maksymilian Dzikowski – ur. 23. sierpnia 1991 r. W 2015 r. ukończył studia na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie realizuje interdyscyplinarne studia z zakresu archeologii i menedżmentu dziedzictwa kulturowego na Uniwersytecie Szczecińskim. W czasie prac nad powieścią współpracował z Parkiem Epoki Kamienia Dithmarschen w Albersdorf (Niemcy). Jako edukator w osadzie pierwszych rolników współpracował także z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

WYKŁADY POPULARNONAUKOWE

• „Galopem przez wieki – 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia” – Ewa Adamska, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (MAG)
• „Ozdoby bursztynowe pierwszych łowców i rybaków znad Zatoki Gdańskiej” – Danuta Król, MAG
• „Archeolog w gdańskiej kuchni” – Marta Wołyńska

Prezentacje projektów badawczych Muzeum Archeologicznego w Gdańsku:

• „Cmentarzyska kultury pomorskiej między Słupią, Wierzycą i Redą” – dr Piotr Fudziński
• „Historia niezwykła, czyli co odkryto na cmentarzysku w Ciepłem” – dr Sławomir Wadyl

✍ Terminy wszystkich wykładów są podane niżej, w programie godzinowym.

PROJEKCJE FILMOWE

• „Każdy krok zostawia ślad”
• „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku”
• „Historia czekolady”
• „Archeologia od kuchni” (Europejskie Dni Archeologii 2020)

KSIĘGARNIA

Na miejscu będzie można kupić książki o tematyce archeologicznej i historycznej.

⚪ Sprawdź także ofertę sklepu internetowego: https://sklep.archeologia.pl/

STREFA GASTRONOMICZNA

• Swaróg Podpłomyki
• Pomelo Bistro
• Ajcafe

OGNISKO

Na placu znajduje się duże palenisko. Uczestnicy „Weekendu z archeologią” mogą odpocząć przy ognisku i upiec przyniesione jedzenie.

5. WRZEŚNIA (sobota), godz. 10:00–18:00

11:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

11:00 | Wykład Danuty Król: „Ozdoby bursztynowe pierwszych łowców i rybaków znad Zatoki Gdańskiej”

11:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Wyspa Spichrzów

12:00 | Wykład dra Piotra Fudzińskiego: „Cmentarzyska kultury pomorskiej między Słupią, Wierzycą i Redą”

13:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

13:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Kępa Dominikańska

14:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

14:00 | Wykład dra Sławomira Wadyla: „Historia niezwykła, czyli co odkryto na cmentarzysku w Ciepłem”

15:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

16:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

16:00 | „Pieśni wydmowej trawy” – spotkanie autorskie z Maksymilianem Dzikowskim

16:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Zamczysko

6. WRZEŚNIA (niedziela), godz. 11:00–17:00

11:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

11:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Wyspa Spichrzów

12:00 | Wykład Ewy Adamskiej: „Galopem przez wieki – 40000 lat wspólnej historii człowieka i konia”

13:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

13:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Kępa Dominikańska

13:30 | Wykład Marty Wołyńskiej: „Archeolog w gdańskiej kuchni”

14:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

14:00 | Emigrah – koncert

15:00 | Szponem i Mieczem – pokaz sokolniczy

16:00 | „O czym mówią kości?” – warsztaty antropologiczne dla dzieci

16:00 | Emigrah – koncert

16:00 | Spacer z Archeologiem – kierunek: Zamczysko

REGULAMIN IMPREZY

Prosimy zapoznać się z regulaminem “Weekendu z Archeologią” – do pobrania TUTAJ.

W związku z pandemią COVID-19, uczestnicy wydarzenia są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego 1,5 metra, a także do odkażania dłoni przed wejściem na teren imprezy, jak również do zasłaniania ust i nosa, jeżeli zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe. Zaleca się zasłanianie ust i nosa przez cały czas przebywania na placu. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w namiotach znajdujących się na terenie imprezy oraz podczas zajęć warsztatowych.

ORGANIZATOR: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

PATRONAT HONOROWY-MARSZALEK WOJEWODZTWA POMORSKIEGO-poziom-prawa RGB-ONLY FOR WEB-2012.png
PARTNERZY: Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Faktoria Handlowa Pruszcz Gdański, Instytut Kultury Miejskiej, Koło Naukowe Studentów Archeologii UG, Archeolożka Zosia, Szponem i Mieczem, Stajnia Ulkowy, Emigrah, Medira, Ines, Gdańskie Składy Drzewne

PATRONI MEDIALNI: Radio Gdańsk, „Archeologia Żywa”

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.