Obsydianowe odbicie Çatalhöyük – tajemnice glinianego miasta

Na zdjęciu: obsydianowe lustro z ok. 6400 r. p.n.e., fot. Jason Quinlan (Çatalhöyük Research Project, CC BY-NC 4.0)

Spichlerz „Błękitny Baranek” zaprasza na wykład Kaliny Więcaszek poświęcony stanowisku archeologicznemu Çatalhöyük.

Çatalhöyük (czyt. czatalhujuk) to neolityczne protomiasto, które powstało już 9 tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Turcji. Według naukowców mogło być zamieszkiwane przez nawet 8 tysięcy osób!

Do naszych czasów przetrwały gliniane domy z niezwykłymi malowidłami naściennymi. Pod ich podłogami archeolodzy odkryli… groby. Wśród zabytków znalazły się przedmioty dające wyobrażenie o trudnym życiu prehistorycznych mieszkańców Çatalhöyük, a także artefakty tajemnicze, których znaczenie jest fascynującą zagadką dla współczesnych badaczy. Takimi tajemniczymi przedmiotami są chociażby obsydianowe lustra.

Rekonstrukcja zabudowań Çatalhöyük pokazująca wykorzystanie dachów, il. John Swogger (Çatalhöyük Research Project, CC BY-NC 4.0)
Rekonstrukcja typowego domu w Çatalhöyük, il. Kathryn Killackey (Çatalhöyük Research Project, CC BY-NC 4.0)

„Obsydianowe odbicie Çatalhöyük – tajemnice glinianego miasta” – wykład Kaliny Więcaszek, doktorantki Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego

30 marca 2023 r.

o godzinie 17:00

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

wstęp wolny

nie trzeba się zapisywać

Kalina_Wiecaszek_portret
Kalina Więcaszek, doktorantka UG
Wykopaliska w Çatalhöyük, 2013 r., fot. Jason Quinlan (Çatalhöyük Research Project, CC BY-NC-SA 2.0)
Wykopaliska w Çatalhöyük, 2013 r., fot. Jason Quinlan (Çatalhöyük Research Project, CC BY-NC-SA 2.0)

Stanowisko archeologiczne Çatalhöyük jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historia wykopalisk sięga lat 50. XX wieku. Od roku 2001 w prace badawcze była zaangażowana między innymi polska ekspedycja, prowadzona przez Lecha Czerniaka (Uniwersytet Gdański) i Arkadiusza Marciniaka (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.