“W blasku słońca” – wykład Piotra Suwalskiego o początkach metalurgii w Europie

Jak powstawały pierwsze przedmioty z metalu w Polsce i Europie kilka tysięcy lat temu? Gdzie ówcześni ludzie zdobywali rudy metali? I jak właściwie nauczyli się je obrabiać? Tego będzie można się dowiedzieć podczas wykładu Piotra Suwalskiego w Spichlerzu Błękitny Baranek.

Wykład odbędzie się w czwartek 9 listopada 2023 roku; początek o godzinie 17:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W trakcie prelekcji zostaną poruszone zagadnienia związane z początkami metalurgii na terenach Europy, włączając w to tereny dzisiejszej Polski – zapowiada Piotr Suwalski. – Przedstawiony zostanie kontekst epoki (od chalkolitu/eneolitu do wczesnej epoki brązu), wyzwania związane z produkcją, pozyskiwaniem i wymianą metali, oferowane możliwości i konsekwencje upowszechniania się metalurgii, a także przykładowe zabytki.

Wystąpienie będzie popularnonaukowe, czyli przystępne, lecz bazujące na wynikach badań archeologicznych.

Prelekcja Piotra Suwalskiego będzie zarazem ostatnim wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Niebiański Dysk z Nebry”, poświęconej słynnemu znalezisku z epoki brązu. Wystawa dobiega końca i w drugiej połowie listopada zostanie zastąpiona przez inną ekspozycję.

Siekieromłoty z eneolitycznej kultury Cucuteni-Trypole
(CristianChirita, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons)
Spiralne pierścienie ze złota, zabytki kultury unietyckiej
(Zde, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)
Piotr Suwalski

jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku Archeologia na Uniwersytecie Gdańskim, które ukończył w 2022 roku. Z badawczego punktu widzenia interesuje się okresem neolitu i epoką brązu, w szczególności zaś metalurgią miedzi. W trakcie studiów brał udział w różnych badaniach archeologicznych, spośród których najbardziej znane są wykopaliska prowadzone na rondelu neolitycznym w Nowym Objezierzu (pod kierownictwem prof. Lecha Czerniaka i dr Agnieszki Matuszewskiej). Na co dzień zajmuje się popularyzacją archeologii poprzez udzielanie wykładów. Pracuje także w skansenie na wczesnośredniowiecznej osadzie w Sławutowie, gdzie jest przewodnikiem wycieczek i opowiada o różnych aspektach życia na Pomorzu Gdańskim w IX–X wieku n.e. w zakresie archeologii, historii oraz etnografii.

W blasku słońca. Metalurgia w czasach eneolitu i wczesnej epoki brązu na terenach Europy Środkowej – wykład Piotra Suwalskiego

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

9 listopada 2023 r.

o godzinie 17:00

wstęp wolny

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.