Wakacje z Archeologią 2023. Podróże wszech czasów – zajęcia dla dzieci

rys. Max Flügel, LDA

Podróżować można nad morze albo w góry. Jednak nic nie przebije podróży… w czasie! Spichlerz Błękitny Baranek oferuje wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym. Motywem przewodnim tegorocznych „Wakacji z Archeologią” jest słynne znalezisko archeologiczne: Dysk z Nebry wykonany kilka tysięcy lat temu, w odległej epoce brązu.

Hasło „Wakacji z Archeologią 2023” brzmi: „Podróże wszech czasów”.

Zajęcia muzealne składają się z dwóch części: zwiedzania i warsztatów.

Zwiedzanie wystawy „Niebiański Dysk z Nebry”

Dzieci wysłuchają opowieści o epoce brązu. Dowiedzą się, jakie zabytki archeologiczne z tego okresu zostały odkryte na terenie Pomorza Gdańskiego oraz Niemiec. Zobaczą jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych końca ubiegłego stulecia: Dysk z Nebry – zabytek wpisany na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Na wystawie w Spichlerzu Błękitny Baranek znajduje się wierna rekonstrukcja skarbu z Nebry.

Historia odkrycia Dysku wiąże się z policyjnym pościgiem za rabusiami, którzy nielegalnie wyrwali zabytek z ziemi na wzgórzu Mittelberg we wschodnich Niemczech. W kontekście tej historii dzieci nauczą się, na czym polega ochrona dziedzictwa archeologicznego.

Dysk z Nebry ukazuje najstarsze znane na świecie konkretne przedstawienie zjawisk astronomicznych. Dzieci dowiedzą się, jak prehistoryczni ludzie obserwowali słońce, księżyc i gwiazdy. Następnie ułożą konstelacje gwiazd na magnetycznym niebie.

Rekonstrukcja skarbu z Nebry, fot. Marcin Fedoruk

Warsztaty

Dzieci stworzą własne gwiazdozbiory i układy planetarne, używając magicznych zdrapek, czyli kart pokrytych specjalną czarną farbą.

Następnie zaprojektują i wykonają okrągłe przypinki – na plecak albo ubranie – inspirowane słynnym Dyskiem z Nebry. Przypinki będą profesjonalnie wykończone dzięki maszynie do button pinów.

© LDA Sachsen-Anhalt, fot. Juraj Lipták

Wakacje z Archeologią 2023

Spichlerz Błękitny Baranek

Gdańsk, ul. Chmielna 53

Terminy do wyboru dla grup zorganizowanych (półkolonie):

4, 5, 6, 11, 12, 13 lipca
raz dziennie o godz. 10:00 (zajęcia trwają do ok. 12:00)
Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 58-326-23-24 (telefon czynny w godzinach pracy Spichlerza Błękitny Baranek).

Terminy do wyboru dla klientów indywidualnych (rodziny z dziećmi):

7 i 14 lipca
raz dziennie o godz. 10:00 (zajęcia trwają do ok. 12:00)
Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 58-326-23-24 (telefon czynny w godzinach pracy Spichlerza Błękitny Baranek).

Cena:

10 zł za dziecko, płatne gotówką lub kartą na miejscu.
Opiekunowie wchodzą bezpłatnie. Dziecko musi być pod opieką osoby dorosłej przez cały czas trwania zajęć.

Zdjęcie przedstawia zabytkowy Spichlerz Błękitny Baranek. Na frontowej ścianie budynku widać siedem rzędów okien. Widoczny jest także fragment bocznej ściany. Przy krawędziach kadru są zielone liście, obramujące kompozycję.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.