Multimedialny duch na zamku w Gniewie. Otwiera się nowa wystawa stała

Zamek krzyżacki w Gniewie sfotografowany z perspektywy żabiej. Strzeliste baszty na tle błękitnego nieba.

„Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii” – pod takim hasłem na zamku w Gniewie otwiera się nowa wystawa stała. Od 26 października 2022 roku w nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni będzie można poznawać historię miasta i oglądać związane z nią zabytki. Ekspozycję przygotowało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które w Gniewie ma jeden ze swoich oddziałów. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego.

W zamkowej piwnicy głównym elementem ekspozycji będzie multimedialna makieta pokazująca, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków. Na wystawie pojawi się duch zamku – eteryczny przewodnik po dawnych czasach.

W sali na piętrze wystawione zostaną zabytki, odkryte przez archeologów podczas kompleksowych badań w Gniewie i okolicach. Zabytkowe przedmioty będą ułożone w 8 kategoriach: dom, stół i kuchnia, higiena, strój, handel, religia, czas wolny, uzbrojenie i oporządzenie jeździeckie. Pośrodku sali znajdzie się interaktywna mapa odkryć archeologicznych.

- Gniew nareszcie doczekał się wystawy, która ukazuje historię miasta w pełni, a nie tylko w jednym, wybranym aspekcie - mówi Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Cieszę się także z tego, że stworzyliśmy ekspozycję nowoczesną pod względem formy przekazu, zachowując szacunek dla zabytku i jego estetyki. Dzięki dobrej aranżacji wystawa zgrabnie wkomponowała się w zamkowe wnętrza.

Uroczyste otwarcie wystawy
„Gniew. Miasto na szlaku wielkiej historii”

26.10.2022 r. o godzinie 15:00
wstęp wolny

Gniew to urokliwe miasteczko wyróżniające się bajkową panoramą oraz cennym zespołem zabytkowych kamienic na rynku. Perełką architektoniczną jest gotycki zamek z końca XIII wieku, pierwsza twierdza krzyżacka na lewym brzegu Wisły.

Historia miasta sięga 1297 roku, kiedy to osada uzyskała przywilej lokacyjny wzorowany na prawie chełmińskim. Rozkwit gospodarczy ziemi gniewskiej w XVII wieku jest zasługą króla Jana III Sobieskiego, sprawującego w Gniewie funkcję starosty w latach 1667–1696. Właśnie z tego okresu pochodzi wiele historycznych budynków, które dziś są chlubą mieszkańców i przyciągają turystów.

Fascynujący był także przebieg odbudowy zamku, prowadzonej w latach 1992–2010 w ramach szeroko zakrojonych robót publicznych. W tym procesie uczestniczyło łącznie niemal dwa tysiące osób, wliczając setki wolontariuszy. Na poziomie instytucjonalnym w odbudowę zaangażowało się między innymi Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W efekcie już w 1993 roku na terenie zamku utworzono oddział muzealny, który teraz otwiera się na nowo w atrakcyjnej odsłonie.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.