"RETRO.ARCHEO.SPEKCJA. Badania archeologicznych strat wojennych Pomorza" - konferencja naukowa

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na konferencję naukową „RETRO.ARCHEO.SPEKCJA”, która odbędzie się 21 listopada 2019 roku w Domu Przyrodników przy ulicy Mariackiej 25/26. Tematem konferencji będą archeologiczne straty wojenne Pomorza. Wstęp na wydarzenie jest wolny

RETRO.ARCHEO.SPEKCJA - plakatOd 1962 roku Muzeum Archeologiczne w Gdańsku funkcjonuje jako samodzielna instytucja gromadząca zabytki archeologiczne z obszaru Pomorza. Część muzealnych zbiorów pochodzi z Państwowego Muzeum Przyrodniczego i Prehistorycznego (Staatliches Museum für Naturkunde und Vorgeschichte), które działało w Gdańsku przed drugą wojną światową. Niestety wskutek wojennej zawieruchy większość zabytków przepadła – uległa zniszczeniu lub zaginęła. Szacuje się, że straty dotyczące obiektów prehistorycznych sięgają aż 90 procent, co oznacza około 18 tysięcy straconych artefaktów. Do dziś udało się odzyskać niespełna 5 proc. przedwojennej spuścizny.

Podczas wojny zniszczone zostały także muzealne archiwa. Aby ustalić, co dokładnie było przechowywane w dawnym Gdańsku, trzeba więc szukać w instytucjach zagranicznych. Temu właśnie służyć ma zadanie o nazwie: „Przeprowadzenie kwerendy w celu odtworzenia inwentarza Państwowego Muzeum Przyrodniczego i Prehistorycznego”. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 12 660 zł; całkowita wartość zadania wynosi 16 tys. zł.

To pierwsza tak ambitna próba zrekonstruowania inwentarza archeologicznego w Gdańsku. Dotychczas badacze bazowali jedynie na starych publikacjach naukowych, ilustrowanych niewyraźnymi fotografiami albo schematycznymi rysunkami obiektów. Teraz zaplanowano szeroko zakrojone działania w kilkudziesięciu polskich i zagranicznych instytucjach naukowych, takich jak: archiwa państwowe, biblioteki specjalistyczne, muzea czy uniwersytety. Kwerenda zostanie przeprowadzona między innymi w Niemczech, Szwecji i Estonii.

Dzięki żmudnej pracy Muzeum Archeologiczne w Gdańsku ma nadzieję odkryć, gdzie znajdują się pozostałości po dokumentacji z przedwojennego Państwowego Muzeum Przyrodniczego i Prehistorycznego; a w konsekwencji ustalić zakres strat wojennych i rozpoznać zabytki, które mogą zostać odnalezione w różnych kolekcjach na terenie Polski lub za granicą.

Jakich odkryć można się spodziewać? W przedwojennym inwentarzu zapisano m.in.: najbogatszą na świecie kolekcję unikatowych urn twarzowych kultury pomorskiej, złotą i srebrną biżuterię, groty włóczni, miecze i berła z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, importowane naczynia rzymskie, kilka tysięcy numizmatów, w tym złote monety rzymskie, a także cenną kolekcję wyrobów bursztynowych z różnych epok.

 

W realizację pierwszego etapu zadania zaangażowani są następujący badacze.

Bogusława Tomczyk – historyczka, adiunkt; od 1996 r. na stanowisku archiwisty, a od 2010 r. kierownik archiwum Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Doświadczenie zdobywała, pracując przy ewidencjonowaniu dokumentacji zakładowej i naukowej. Współpracowała z programistami przy tworzeniu elektronicznej bazy danych dla zbiorów archiwalnych i obiektów muzealnych Systemu Archiwizacji Zabytków, a także przy programie do ewidencji zabytków FIBULA oraz systemie Archeoportal udostępniającym online zbiory i informacje o badaniach archeologicznych.

Kinga Alina Langowska – archeolożka, historyczka, niemcoznawczyni; specjalizuje się w historii archeologii Pomorza i historii nauki gdańskiej XIX/XX w. Popularyzatorka nauki, koordynatorka projektów „Wzdłuż historii doliny Renu” oraz „Zostań Archeoludkiem!”. Stypendystka Fundacji Gdańska, uczęszcza na studia podyplomowe z gedanistyki, współtworzy hasła do wirtualnej „Encyklopedii Gdańska”. Doświadczenie zdobywała m.in. w LVR-Archäologischer Park/LVR-RömerMuseum Xanten, uczestnicząc w programie „EVS for historical awareness and cultural comparison”.

Dr Marian Kwapiński – archeolog, kustosz; w latach 1983–1991 dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku; w latach 2004–2012 Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Koordynator programu kulturoznawczego „Eidolon”. Autor prac z dziedziny archeologii, teorii i historii kultury; badacz strat wojennych Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjonalnego.

Dr hab. Tadeusz Grabarczyk – prof. Uniwersytetu Łódzkiego, były kierownik Zakładu Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Przewodniczący Rady Muzeum Archeologicznego w Gdańsku (kadencja 2018–2022). Wieloletni badacz pradziejów Pomorza i specjalista z zakresu historii archeologii pomorskiej, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych.

 

Program konferencji „RETRO.ARCHEO.SPEKCJA. Badania archeologicznych strat wojennych Pomorza” zawiera także tematy związane z działalnością Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku.


10:00–10:20 | otwarcie konferencji – Ewa Trawicka, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

SESJA I

10:20–10:40 | Z dziejów siedziby głównej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, zwanej Domem PrzyrodnikówMarcin Stąporek

10:40–11:00 | Obserwatorium Towarzystwa Przyrodniczego, którego ostatnią siedzibą przed II Wojną Światową był obecny budynek Muzeum Archeologicznego w GdańskuEdith Jurkiewicz-Pilska, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

11:00–11:20 | Archeologia w działalności Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańskudr hab. Tadeusz Grabarczyk, prof. Uniwersytetu Łódzkiego

11:20–11:40 | dyskusja

11:40–12:00 | przerwa

SESJA II

12:00–12:20 | Materiały z epoki kamienia w zbiorach dawnego Muzeum Prowincjonalnego w GdańskuDanuta Król, MAG

12:20–12:40 | Straty wojenne gdańskiej kolekcji zabytków z okresu wczesnej epoki żelazadr Piotr Fudziński, MAG

12:40–13:00 | Malborskie kolekcje zabytków prehistorycznych i ich losyEwa Fudzińska, Muzeum Zamkowe w Malborku i dr Piotr Fudziński, MAG

13:00–13:20 | dyskusja

13:20–13:40 | przerwa

SESJA III

13:40–14:00 | Prekursor badań nad ceramiką grobową kultury pomorskiej, Gottlieb Michael Berendt – w stulecie śmiercidr Mirosław Janusz Hoffmann, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

14:00–14:20 | Archeologia gdańska – aspekty społecznedr Marian Kwapiński

14:20–14:40 | Podsumowanie projektu „Przeprowadzenie kwerendy w celu odtworzenia inwentarza Państwowego Muzeum Przyrodniczego i Prehistorycznego – etap I”Kinga Alina Langowska, MAG

14:40–15:00 | dyskusja

15:00–15:20 | zakończenie konferencji – Kinga Alina Langowska, MAG


Pobierz program w PDF: https://bit.ly/2pDnguB

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Retro.archeo.spekcja - konferencja naukowa

 

Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) Badacz pradziejów Pomorza Wschodniego (w pięćdziesiątą rocznicę śmierci) 24 października 2019 r.

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim,

Muzeum w Lęborku,

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach im. Juliana Rydzkowskiego,

Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego,

Pracownia Archeologiczna Renata Wiloch-Kozłowska Gdańsk

we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

organizują w dniu 24 października 2019 roku sesję popularno-naukową pod nazwą:

 

Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969). Badacz pradziejów Pomorza Wschodniego

(w pięćdziesiątą rocznicę śmierci)

Czytaj więcej...

„Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością” – ogólnopolska konferencja w Sopocie, 10–11 października 2019 roku

Muzeum Progresywne - baner

Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) we współpracy z Muzeum Sopotu organizuje konferencję „Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością”. Będzie to wydarzenie dwudniowe, trwające od 10 do 11 października 2019 r. Udział w konferencji wezmą wybitni muzealnicy, naukowcy i badacze kultury z całej Polski.

Czytaj więcej...

XXVI Ogólnopolska Konferencja Nubiologiczna

(Gdańsk – Sobieszewo, 14-16 czerwca 2019 r.)

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza do udziału w XXVI Ogólnopolskiej Konferencji Nubiologicznej, która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca 2019 r. w Gdańsku-Sobieszewie. Konferencja poświęcona jest szeroko pojętym badaniom archeologicznym prowadzonym przez polskich archeologów we współpracy ze specjalistami różnych innych dziedzin (geologii, historii sztuki, papirologii, antropologii, zoologii, archeometrii, etnografii, konserwacji, etc.) na terenie Nubii sudańskiej i egipskiej. Celem konferencji jest przede wszystkim prezentacja najnowszych wyników badań, ale także przekrojowych opracowań różnych zagadnień, wymagających wielu lat studiów nad materiałem.

Czytaj więcej...

V POMORSKA SESJA SPRAWOZDAWCZA ZA ROK 2018

(22-23 LISTOPADA 2018 R.)

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku we współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Gdańsku, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków - Delegaturą w Słupsku, Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich - Oddział w Gdańsku oraz Fundacją Ochrony Zabytków w Gdańsku, w dniach 22-23 listopada 2018 r. organizują V Pomorską Sesję Sprawozdawczą za rok 2018.

Czytaj więcej...

XXV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NUBIOLOGICZNA

Gdańsk – Sobieszewo, 25-27 maja 2018 r.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza do udziału w XXV Ogólnopolskiej Konferencji Nubiologicznej, która odbędzie się w dniach 25-27 maja 2018 roku w Gdańsku-Sobieszewie. Konferencja poświęcona jest szeroko pojętym badaniom archeologicznym prowadzonym przez polskich archeologów we współpracy ze specjalistami różnych dziedzin na terenie Nubii sudańskiej i egipskiej. Celem konferencji jest przede wszystkim prezentacja najnowszych wyników badań, ale także przekrojowych opracowań różnych zagadnień, wymagających wielu lat studiów nad materiałem.

Czytaj więcej...

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności