„Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością” – ogólnopolska konferencja w Sopocie, 10–12 października 2019 roku

Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) we współpracy z Muzeum Sopotu organizuje konferencję „Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością”. Będzie to wydarzenie trzydniowe, trwające od 10 do 12 października 2019 r. Udział w konferencji wezmą wybitni muzealnicy, naukowcy i badacze kultury z całej Polski.

Tematem rozważań będą wyzwania, jakie współczesna cywilizacja stawia przed muzealnictwem; a po części może nawet szerzej – przed instytucjami kultury w ogóle.

• Muzeum progresywne, czyli jakie?

• Etyczne aspekty muzeum progresywnego.

• Czy muzeum musi się zmieniać?

• Czy w muzealnictwie istnieją szczególnie ważne kierunki rozwoju?

• O pożytkach z utopii.

• Muzeum idealne – jakie warunki powinno spełniać?

• Wyznaczniki sukcesu w muzealnictwie – jakie są, a jakie powinny być?

• Czy brak pieniędzy jest podstawową bolączką muzealników?

• Co w największym stopniu ogranicza rozwój muzeów?

• Dominujące procesy w polskim muzealnictwie oraz konsekwencje przyjętych trendów.

• Progres czy regres? Diagnoza muzealnictwa na przykładach.

Głównym celem wydarzenia „Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością” jest otwarcie dyskusji nad stanem i przyszłością polskiego muzealnictwa, zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. Wspólnie stworzymy forum wymiany myśli, a następnie podejmiemy próbę zebrania postulatów, wokół których można by budować model muzeum idealnego – muzealnej utopii.


Dodatkowych informacji o konferencji udzielają:

Krzysztof Godon, kierownik oddziału Grodzisko w Sopocie, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 512 757 424, 58 340 66 00 (na urlopie do 23.06) oraz Paweł Pogodziński, kustosz w oddziale Grodzisko w Sopocie, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 58 340 66 00. Prosimy o kontakt w godzinach pracy Grodziska w Sopocie: 9:00–17:00.


Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (nie dotyczy zaproszonych gości). Ilość miejsc na konferencji jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

UDZIAŁ PŁATNY

W ramach opłaty przewidziane są: pakiet materiałów konferencyjnych, bufet kawowy, spotkanie towarzyskie. Opłata nie obejmuje kosztów noclegu. Organizatorzy służą pomocą w znalezieniu dogodnego miejsca noclegowego.

Opcja płatna daje uczestnikowi możliwość wygłoszenia referatu. Propozycje tematów i abstrakty można przysyłać do 15 lipca 2019 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego albo mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Decyzję o włączeniu referatu do refleksji konferencyjnej organizatorzy prześlą w terminie do 22 lipca 2019 r.

Opłata konferencyjna wynosi 100 zł (nie dotyczy zaproszonych gości). Można ją uiścić gotówką przed konferencją albo przelewem – wpłaty będą przyjmowane od 01.10.2019 r. Dane do przelewu: Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A. Oddział w Gdańsku – 83 2030 0045 1110 0000 0424 9830; w tytule wpłaty prosimy dopisać: „Muzeum progresywne” oraz imię i nazwisko.

UDZIAŁ BEZPŁATNY

Opcja bezpłatna nie daje możliwości wygłoszenia referatu i nie obejmuje spotkania towarzyskiego.

 

Organizatorzy planują wydanie materiałów z konferencji, w formie recenzowanej monografii.

 

LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO: https://forms.gle/YL1Fr1pavURQ3t2n6

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności