MIĘDZY KULTURĄ POMORSKĄ A KULTURĄ OKSYWSKĄ PRZEMIANY KULTUROWE W OKRESIE LATEŃSKIM

14-15 października 2010 roku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Stowarzyszeniem Promocji Zabytków Archeologicznych w Gdańsku, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacją Ochrony Zabytków w Gdańsku organizuje w dniach 14-15 października 2010 r., sympozjum naukowe: Między kulturą pomorską a kulturą oksywską Przemiany kulturowe w okresie lateńskim.

Organizacji spotkania patronować będzie honorowy komitet naukowy w składzie: prof. dr hab. Tadeusz Grabarczyk, prof. dr hab. Jacek Woźny i dr Henryk Machajewski.

 

Podstawowym celem konferencji pomyślanej jako kontynuacja ubiegłorocznego spotkania poświęconego relacjom kulturowym pomiędzy kulturą łużycką i kulturą pomorską będzie omówienie i przedyskutowanie przemian kulturowych występujących między kulturą pomorską a kulturą oksywską. Istnieje, szczególnie na obszarze Pomorza, wiele regionów, gdzie osadnictwo kultury pomorskiej trwało znacznie dłużej sąsiadując z kulturą wielbarską. Coraz częściej też widoczne są materiały, które należy łączyć z kulturą jastorfską. Z drugiej strony nie wszędzie pojawia się osadnictwo kultury oksywskiej. Czy zatem mamy do czynienia z przerwą osadniczą, czy też, o czym wspomnieliśmy wcześniej z przeżywającym się osadnictwem kultury pomorskiej?. Uważamy, więc, że problemów i pytań stojących przed nami jest dużo. Mamy nadzieję, że przynajmniej na część z nich konferencja może dać odpowiedź.

 

Do wygłoszenia referatów organizatorzy zaproszą archeologów jak i specjalistów z innych dziedzin nauki, współpracujących z archeologami.

 

Program zamieszczony będzie na stronie internetowej muzeum: www.archeologia.pl oraz wysłany e-mailowo wszystkim którzy przyślą zgłoszenie uczestnictwa.

 

Sympozjum odbywać się będzie w budynku Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Chmielnej 53 (spichlerz „Błękitny Baranek”).

 

Do uczestniczenia w sympozjum zapraszamy wszystkich archeologów i studentów archeologii jak też innych badaczy zainteresowanych tą problematyką.

 

Koszt uczestnictwa w sympozjum wynosi 70 zł (dla emerytowanych archeologów i dla studentów archeologii przewidziano zniżkę w wysokości 50%). Wpłaty bezpośrednio w kasie Muzeum w dniu rozpoczęcia spotkania.

 

Pierwszego dnia sympozjum, w godzinach wieczornych przewiduje się spotkanie towarzyskie.

 

Dyrektor Muzeum Archeologicznego
w Gdańsku

Henryk Paner

 

Program sympozium można pobrać tutaj: PROGRAM SYMPOZIUM

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Scroll to Top

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.