TAJEMNICE POMORSKICH GÓR ARCHEOLOGICZNE, HISTORYCZNE I ETNOGRAFICZNE INTERPRETACJE

7 grudnia 2010 roku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, we współpracy ze Stowarzyszeniem Promocji Zabytków Archeologicznych w Gdańsku i Fundacją Ochrony Zabytków w Gdańsku organizuje w dniu 7 grudnia 2010 r., sesję roboczą na temat: Tajemnice pomorskich gór. Archeologiczne, historyczne i etnograficzne interpretacje.

W kręgu kultur indoeuropejskich, w zasięgu, których znaleźli się również mieszkańcy Pomorza, szczyty gór, dominujących w krajobrazie, były w czasach starożytnych, miejscem składania ofiar i sprawowania obrzędów ku czci głównych bóstw.

 

W zmitologizowanym krajobrazie Pomorza Gdańskiego – na Kaszubach i Kociewiu – znajdujemy różne formy krajobrazowo-przestrzenne związane z dawną obrzędowością, są to: Boże Stopki, Diabelskie Stopki, Święte Jeziora i in. Nasze zainteresowanie budzą szczególnie góry np.: Czarcie Góry, Święte Góry, Łyse Góry i inne.

 

Naszą uwagę kierujemy przede wszystkim na Wieżycę (328,6 m n.p.m.), dominującą w paśmie Wzgórz Szymbarskich. Wznosi się ona nad pętlą jezior kaszubskich, okalających magiczną przestrzeń, na której w Uniradzach, znajduje się pogańska nekropola wielu pokoleń mieszkańców okolicznych wsi. Stanowiła ona ostoję pogaństwa do XII w. Uwzględniając usytuowanie tej góry, można by przypuszczać, iż była ona miejscem sprawowania kultu, może tej rangi, co Rowokół, czy też Góra Chełmska na Pomorzu Środkowym.

 

Niewykluczone, że na Pomorzu Gdańskim istniały też regionalne miejsca kultu, np. dla okolic Gdańska – Czarcie Wzgórze lub Pachołek w Oliwie, Góra Zamkowa nad Jeziorem Żarnowieckim na Pobrzeżu Kaszubskim, Góra Sobótka nad Jeziorem Małe Brodno, czy też Święta Góra nad Jeziorem Godziszewskim na Kociewiu.

 

Problemy te możemy wyjaśnić dopiero po przeprowadzeniu kompleksowych badań historycznych, archeologicznych i etnograficznych, a rozwijające się inwestycje stanowią poważne zagrożenie dla różnych form krajobrazowo-przestrzennych, także dla gór o charakterze kultowym.

 

Spotkanie będzie miało charakter konferencji roboczej służącej wypracowaniu planu badań i studiów nad tą tematyką.

 

Do zaprezentowania poglądów związanych z omawianym tematem organizatorzy zaprosili kilku wybitnych specjalistów, nie tylko archeologów.

 

Sesja odbywać się będzie w budynku Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26. Z uwagi na prowadzony remont spotkanie może być przeniesione do spichlerza “Błękitny Baranek” przy ulicy Chmielnej 53.

 

W spotkaniu będą mogły wziąć udział wyłącznie te osoby, które znajdą się na liście uczestników.

 

Zapisy do 3 grudnia wyłącznie mailowo: fudzik@archeologia.pl, lub telefonicznie 58 3203188, 502757021.

 

Do uczestnictwa w sympozjum zapraszamy wszystkich archeologów i studentów archeologii interesujących się tą problematyką jak też badaczy z innych dziedzin, szczególnie tych, które współpracują z archeologami.

 

Organizatorzy nie zwracają uczestnikom spotkania kosztów dojazdu, pobytu i noclegów, nie dokonują też rezerwacji miejsc hotelowych. Do zaproszenia będzie załączona lista trójmiejskich hoteli rekomendowanych przez organizatorów sympozjum

 

Dyrektor Muzeum Archeologicznego
w Gdańsku

Henryk Paner

PROGRAM SESJI

11.00 Powitanie uczestników i otwarcie sesji

11.10 mgr Elżbieta Choińska-Bochdan (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Niewyjaśnione tajemnice pomorskich gór – potrzeby badawcze.

11.30 prof. UG dr hab. Klemens Bruski (Instytut Historii UG) – Studia historyczne i potrzeba kwerendy źródłowej do miejsc o charakterze kultowym na Pomorzu

11.50 prof. UG dr hab. Andrzej P. Kowalski (Instytut Archeologii UG) – Miejsca kultu w świetle nazewnictwa i symboliki przestrzeni

12.10 dyskusja, przerwa na kawę

12.40 dr Anna Kwaśniewska (Instytut Archeologii UG) – Etnografia i folklorystyka o miejscach kultowych na Pomorzu.

13.00 dr Arkadiusz Koperkiewicz (Instytut Archeologii UG) – Perspektywy interpretacji archeologicznych w badaniach miejsc kultowych na Pomorzu

13.20 mgr Adam Ostasz (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – “Góra Zamkowa” jako miejsce szczególne w badaniach grodzisk wczesnośredniowiecznych.

13.40 dyskusja

14.00 prof. dr hab. Andrzej Zbierski (Gdańsk) – Podsumowanie sesji

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ta strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Kup bilet online

Scroll to Top