Vivat Vasa! Bitwa pod Gniewem 1626

Inscenizacja bitwy pod Gniewem to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć zapierające dech w piersi sceny batalistyczne. Dzięki rekonstruktorom, wyposażonym w mundury i uzbrojenie z epoki, odtwarzane wydarzenia wyglądają jak żywcem wyjęte z 1626 roku.

Vivat Vasa! 2020 - plakatBitwa pod Gniewem, znana również jako „bitwa dwóch Wazów”, to starcie pomiędzy siłami Rzeczypospolitej i Szwecji, które miało miejsce w dniach od 22 września do 1 października 1626 r. Podczas wspomnianej bitwy wojskami polskimi dowodził Zygmunt III Waza, zaś na czele armii szwedzkiej stał pochodzący z dynastii Wazów król Szwecji, Gustaw Adolf. Jest to bitwa uważana za nierozstrzygniętą: wojska Rzeczypospolitej pokrzyżowały Szwedom plany podboju Gdańska, zaś armia szwedzka obroniła zamek w Gniewie.

XIX Festiwal Historyczny
Vivat Vasa! Bitwa pod Gniewem 1626
Gniew nad Wisłą, 7–9 sierpnia A.D. 2020

PROGRAM na oficjalnej stronie wydarzenia:
https://vivatvasa.pl/

 

WAŻNE! Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zawiesza działalność

MAG - koronawirus - grafika informacyjnaMuzeum Archeologiczne w Gdańsku zawiesza działalność, aby ograniczyć zagrożenie związane z koronawirusem. Decyzja dotyczy wszystkich oddziałów: Domu Przyrodników, Piwnicy Romańskiej, Grodziska w Sopocie, Muzeum w Gniewie.


Przeczytaj komunikat: Koronawirus – marszałek zawiesza działalność pomorskich instytucji kultury


 Muzeum jest niedostępne dla zwiedzających – wszystkie wystawy zostały czasowo zamknięte.

 Wszystkie zaplanowane wydarzenia muzealne zostały odwołane – nie odbędą się lub odbędą się w innych, późniejszych terminach. O zmianach będziemy informowali na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji.

 Zawieszona została działalność edukacyjna – lekcje muzealne nie odbywają się.

 Aktualnie nie ma możliwości skorzystania z oferty dotyczącej organizowania imprez okolicznościowych na terenie Muzeum.

 

Informacja dla interesantów

Sprawy administracyjne, urzędowe, związane z przekazywaniem dokumentów itp. należy załatwiać telefonicznie lub mailowo. Kontakt do sekretariatu – tel.: 58 322 21 00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nie ma potrzeby dostarczać dokumentacji archeologicznej osobiście. W obecnej sytuacji lepiej zrobić to korespondencyjnie. Jeśli mają państwo wątpliwości, prosimy najpierw zadzwonić.

Godziny pracy sekretariatu: od 8:00 do 15:00.

Przypominamy, że Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (podobnie jak inne instytucje kultury) jest zamknięte. Zawieszenie działalności oraz ograniczenie interakcji służy zdrowiu publicznemu. Prosimy o uszanowanie zaleceń sanitarnych i niepodejmowanie prób wejścia do Muzeum bez wcześniejszego zgłoszenia – dla naszego wspólnego dobra.

"Ciepłe. Elitarna nekropola wczesnośredniowieczna..." - wykład na Zamku w Gniewie

Dr Sławomir WadylCmentarzysko w Ciepłem należy do najważniejszych stanowisk sepulkralnych z okresu wczesnego średniowiecza na ziemiach polskich. Pierwszym słowem, jakie nasuwa się przy próbie scharakteryzowania tej nekropoli, jest „bogactwo”. Bogactwo grobów, bogactwo realizowanych badań i analiz, wreszcie – bogactwo wiedzy.

 

Zapraszamy na wykład popularnonaukowy dra Sławomira Wadyla: „Ciepłe. Elitarna nekropola wczesnośredniowieczna na Pomorzu Wschodnim”21 lutego (piątek) 2020 r. o godz. 11:00 na Zamku w Gniewie. Wstęp wolny.

→ wydarzenie na Facebooku: Ciepłe. Elitarna nekropola - wykład na Zamku w Gniewie

 

 

Czy wiesz, że…

• Nekropola w Ciepłem to jedno z najważniejszych cmentarzysk z początków państwa polskiego.

• W Ciepłem odkryto pochówki przedstawicieli elit społecznych – elitarnych wojowników – z okresu wczesnego średniowiecza.

• W grobach złożone były zestawy broni: miecze, włócznie, pełny ekwipunek jeździecki. Są to najbogatsze pochówki wczesnośredniowieczne odkryte w dorzeczu Wisły.

• W 1900 r. w Ciepłem odkryto grób uznany za pochówek wikinga.

• Zespół osad i grodów w Ciepłem powstał pod koniec X wieku. Najbardziej prawdopodobnymi inwestorami byli książęta piastowscy, być może Mieszko I lub – co bardziej realne – Bolesław Chrobry.

• Analizy DNA oraz izotopów strontu wykazały, że osoby pochowane w Ciepłem pochodziły ze Skandynawii. Gdańscy archeolodzy jako pierwsi przedstawili dowody na to, iż ludzie pochodzenia północnoeuropejskiego współtworzyli elity na obszarach związanych z państwem wczesnopiastowskim.

 

MKiDN - logoProjekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spotkanie z muzealnym Mikołajem

Spotkanie z muzealnym Mikołajem w Gniewie9 grudnia 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. gen. Józefa Hallera w Gniewie wzięli udział w świątecznych zajęciach warsztatowych z cyklu "Spotkanie z muzealnym Mikołajem".

Muzeum w Gniewie dziękuje wolontariuszom, którzy pomogli zorganizować warsztaty.

Dzięki życzliwości właściciela Zamku w Gniewie zajęcia odbyły się na zamkowym dziedzińcu.

Pożegnanie Zdzisława Mielke

Zdzisław Mielke - pogrzebZ bólem pożegnaliśmy Zdzisława Mielke, wieloletniego przyjaciela Muzeum, nauczyciela i dyrektora szkoły podstawowej w Gniewie.

Na emeryturze zajął się ruchem turystycznym, zawiązał koło PTTK przy Zamku w Gniewie, wyszkolił wszystkich przewodników działających na terenie gminy.

Był naszym mistrzem.

Niech spoczywa w pokoju.

Zwiedzanie Muzeum w Gniewie

W 2019 roku Muzeum w Gniewie jest otwarte w okresie: 2 kwietnia – 31 października, od wtorku do niedzieli (w poniedziałki zamknięte). Kasa biletowa czynna w godzinach: 9:30–17:00.

UWAGA! Zwiedzanie tylko z przewodnikiem. Wejścia co godzinę: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00.

W poniedziałki zwiedzanie jest możliwe pod warunkiem dokonania wcześniejszej rezerwacji telefonicznej: 58 535 35 29 lub mailowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

"Między Bachem a polskimi królami..." - koncert na zamku w Gniewie

Anna Zawisza - koncert na Zamku w Gniewie - plakat"Między Bachem a polskimi królami – muzyka pisana dla królów / muzyka pisana przez królów" – koncert w ramach II Festiwalu Muzycznego Niepodległa Wielu Wymiarów

• 10.10.2019 r., godz. 17:00

• zamek w Gniewie, kaplica zamkowa

• wstęp wolny

 

Program o królewskiej muzyce powstał na zamówienie Festiwalu Muzyki Dawnej SEVIQC Brežice w Słowenii. Ideą jest zaprezentowanie kompozycji obecnych na XVIII-wiecznych dworach polskich Augusta II i Augusta III - głównie okolicznościowych, dedykowanych tym władcom przez Jana Sebastiana Bacha. W programie koncertu znajdzie się także muzyka przyjaciela Bacha - Johanna Davida Heinichena, pisana dla celów użytkowych dworu Augusta II Mocnego.

Tytułowy „Bach” oraz „polscy królowie” są ponadto metaforami szczególnej relacji między muzyką a władcami w ogólności. Podczas koncertu będzie można usłyszeć również muzykę pisaną i wykonywaną przez królów (sonaty Fryderyka Wielkiego) oraz opisującą królów (fragmenty kantaty "San Casimiro, Re di Polonia" Alessandra Scarlattiego).

Koncert zostanie wykonany na kopiach instrumentów z epoki.

 

Wykonawcy: 

Anna Zawisza - sopran;

Zespół Silva Rerum arte

Maja Miro-Wiśniewska - flet traverso, 
Danuta Zawada -  skrzypce i altówka barokowa, 
Agnieszka Oszańca - wiolonczela barokowa, 
Karolina Koślacz - viola da gamba, 
Małgorzata Skotnicka - klawesyn.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Między Bachem a polskimi królami - SILVA RERUM arte

 

„Weekend seniora z kulturą”: 27–29 września 2019 roku

60+ Kultura - plakat 2019W dniach 27–29 września 2019 roku obchodzimy „Weekend seniora z kulturą” – w ramach akcji „60+ Kultura” koordynowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja ta ma zachęcić osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia do korzystania z oferty kulturalnej.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza seniorów do zwiedzania oddziałów muzealnych.

 

DOM PRZYRODNIKÓW (Gdańsk, ul. Mariacka 25/26)

wstęp: 1 zł (w sobotę bezpłatny)

28 IX o godz. 14:00 – otwarcie wystawy „Casus pictura” grupy malarskiej Połączone Pasją


PIWNICA ROMAŃSKA (Gdańsk, pl. Dominikański 1)

wstęp: 1 zł (w niedzielę bezpłatny)

27 IX o godz. 12:00 oraz 14:00 – oprowadzanie po wystawie przez kierownika oddziału Macieja Szyszkę  ODWOŁANE


GRODZISKO W SOPOCIE (Sopot, ul. Haffnera 63)

wstęp: 1 zł (w sobotę bezpłatny)

27 IX w godz. 12:00–13:00 – autorskie oprowadzanie po wystawie „Ostrów Lednicki – kulturowe dziedzictwo Europy” oraz poczęstunek dla gości (kawa, herbata, ciastka)

28 IX o godz. 14:00 – życie w średniowiecznym Grodzisku: pokazy walk, uzbrojenia i strojów, strzelanie z łuku, gra w kubba


ZAMEK W GNIEWIE (Gniew, ul. Zamkowa 2)

wstęp: 5 zł

28 IX o godz. 12:00 – lekcja muzealna połączona ze zwiedzaniem

20 czerwca 2019 roku w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - wejście

20 czerwca 2019 r. (Boże Ciało) oddziały Dom Przyrodników, Piwnica Romańska i Grodzisko w Sopocie będą nieczynne.

Muzeum w Gniewie będzie otwarte w godzinach 9:00–17:00.

 

W piątek (21.06) wszystkie oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku będą czynne normalnie. Tego dnia polecamy szczególnie Jarmark Grodowy 2019 na Grodzisku w Sopocie.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności