Horyzont wyznacza symboliczną granicę między ziemią a niebem. Zagubieni ludzie szukają światła w oddali. Tymczasem echo niesie niepokojące odgłosy eksplozji... Od soboty 26 listopada 2022 roku podziemia Piwnicy Romańskiej staną się schronieniem dla szesnastu obrazów Łukasza Rogińskiego.
Jak interpretować tytuł wystawy?
– Słowo „granica” ma wiele różnych znaczeń – odpowiada Łukasz Rogiński. – Dla mnie granicą jest linia horyzontu, która dzieli arkusz papieru na dwie płaszczyzny: mniejszą i większą. Ta mniejsza, dolna płaszczyzna jest określana ziemią, zaś większa, górna – to niebo.
Jakich obrazów spodziewać się na wystawie?
– Akcje rozgrywające się na obrazach przedstawiają słupy dymów płonącego miasta, zatopiony okręt i wyspę, ptaki odlatujące w stronę zachodzącego słońca, zagubionych ludzi idących w stronę zielonego światełka… Szesnaście prac o takiej tematyce wystawionych zostało w piwnicach starego Gdańska, gdyż i tu, w granicach mego horyzontu, po 80 latach ciszy słychać wybuchy bomb.
PIWNICA ROMAŃSKA
Adres: Gdańsk, pl. Dominikański 1. Wejście do podziemi znajduje się w zielonym pawilonie między halą targową a kościołem św. Mikołaja.
BILETY NA WYSTAWĘ
Aby zwiedzić wystawę "Granica", wystarczy kupić bilet na zwiedzanie Piwnicy Romańskiej: 10 zł normalny / 7 zł ulgowy. W każdą niedzielę zwiedzanie jest bezpłatne. Obywatele Ukrainy mają zapewniony wstęp wolny bez względu na dzień tygodnia.
GODZINY OTWARCIA
Piwnica Romańska jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00–17:00.
ŁUKASZ ROGIŃSKI urodził się w Wilnie w 1936 roku. Oboje rodzice byli artystami malarzami, a wuj, Stanisław Żukowski, to znany wileński grafik.
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni Piotra Potworowskiego. Zajmował się grafiką, malarstwem, ceramiką.
Jego prace otrzymali: Jan Paweł II, Czesław Miłosz, Jan Nowak Jeziorański, Margaret Thatcher, Edward Kennedy, Jane Fonda. Odznaczony odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” oraz nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Burmistrza Turku (Finlandia).
Do jego projektów i realizacji należą między innymi fasady kamieniczek przy ul. Grobla i ul. Szerokiej w Gdańsku (1969 r.) oraz fontanna na skwerze Kościuszki w Gdyni (1974 r.).
Prace Łukasza Rogińskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku i Szczecinie, Muzeum Gdańska, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia), Biblioteki PAN w Gdańsku, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.