W X-XII wieku w południowej części regionu Morza Bałtyckiego przenikały się trzy tradycje: skandynawska, słowiańska i bałtyjska. Różniły się pod względem kulturowym, społecznym, gospodarczym czy wyznawanego systemu wierzeń. Odmienny był też sposób postrzegania kobiet, co uwidaczniało się w formie i kompozycji strojów.
To właśnie strojom i ozdobom kobiet z wczesnego średniowiecza poświęcona jest wystawa „Miała strój bogaty, malowany w różne światy” (tytuł zaczerpnięty z wiersza Bolesława Leśmiana). Wystawa będzie prezentowana od 16 lipca 2022 roku do 16 kwietnia 2023 r. na Grodzisku w Sopocie.
Na ekspozycji pojawią się unikatowe zabytki. Większość z nich zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy w historii muzealnictwa!
Kuratorem wystawy jest Karolina Czonstke-Świątkowska.
Grodzisko w Sopocie
ul. Haffnera 63
Otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00
(w poniedziałki zamknięte)
Bilety: 12 zł normalny / 10 zł ulgowy
(we wtorki wstęp jest bezpłatny)
Elementy kobiecego stroju pochodzą ze zbiorów pięciu instytucji: Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Na wystawie będzie można zobaczyć także biżuterię odkrytą przez archeologów na cmentarzyskach w Ciepłem oraz Czarnej Wielkiej, skarb srebrny z Olbrachtówka; do tego ozdoby z Gdańska i z obszarów zamieszkiwanych przez Bałtów, a znajdujących się obecnie na Warmii i Mazurach oraz w granicach Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Kolekcję uzupełniają znaleziska związane z tradycjami skandynawskimi z Wolina i Truso.
ORGANIZATOR
PARTNERZY
PATRON MEDIALNY